| Ionică a întrebat:

Sunteti de acord cu avortul? Ce parere aveti despre avort? Aduceti argumente pro si contra. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Legal este ok dupa cum stiti. Sunt situatii care sunt justificate si nu ma voi opri asupra lor.
Pe de alta parte nu poti opri o femeie sau o familie sa renunte la un dar de la Dumnezeu. Unii renunta la viata insasi.
Am fost in situatia de de a fi de acord cu avortul si regret si acum. Credeti ce vreti, dar partea proasta este ca multe greseli de acest fel se platesc pe lumea asta. Cu varf si indesat.

| anad a răspuns:

Decizia de a face un avort este un drept al femeii in cauza si ea, si numai ea spun eu ca are dreptul de a hotari. E usor de adus argumente pro si contra, dar doar cea in cauza stie daca isi ia raspunderea aducerii unui copil pe lume.

| JeSa a răspuns:

Nu. Cum să fiu de acord cu uciderea (tu ce spui?), aş denigra una din poruncile Domnului, şi anume : "Să nu ucizi"!, este vorba de morala în sine, ca atare... contra avorturilor!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Argumentele contra sunt ultracunoscute.
Cele "pro" nu sunt de fapt "pro" - se pare ca trecerea avortului in ilegalitate a nascut tragedii mai mari decat acceptarea lui.
Eu sunt barbat, si tot ce pot spune este ca fiecare ia decizii in viata, fiecare are drumul sau si nu ne da nimeni autoritatea sa judecam. Acele femei trec oricum printr-o faza cumplita, si, daca asta e decizia lor, e una tare dificila si nu ma pot pune in pielea lor ca si barbat, dar cea mai buna solutie este ingrijirea medicala atenta. Avem de lucru la capitolul respect pentru ceilalti.

| Vizitiul a răspuns:

Nu sunt de acord cu asa ceva. Nu sunt de acord ca un ingeras sa fie se ridice asa curand la cer, Ce parere pot sa am? Mi-e greata de astfel de mame, iresponsabile, mame care nu se gandesc inainte de a aduce un copil pe lume. Mame iresponsabile!

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Sint de acord cu avortul. daca ar fi interzis avortul dati seama cite femei au incerca sa isi provoace un avort acasa si asta ar insemna prea mult risc.ne putem gindi si la fetele de 12 ani care deja si-au inceput viata sexuala ce ar face? sint familii care au deja 4-5 copii si nu isi pot permite sa au mai multi, decit sa vedem copii lasati la orfelinate sau pe strada si femei moarte ca si-ai provocat singure avortul mai bine ca este legal.

| zorialbi a răspuns:

Avortul inseamna crima, oricat de mic ar fi copilul, pentru ca viata incepe in momentul conceptiei. Uite aici argumente:
http://www.youtube.com/watch?v=hWG8ZXdb50I
http://vreausaaflu.ro/
http://provitabucuresti.ro/
http://avort.ro/

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu am facut si sper sa nu fiu nevoita sa fac vreoadata un avort. dar sunt de acord cu cei care iau deciazia asta, daca nu pot intretine un copil, daca mamele nu sunt pregatite mai bine sa avorteze decat sa-si abandoneze copii sau sa-i aibe in casa si sa nu se ocupe de ei, sa-i lase nemacati, nespalati etc.

| Razvan a răspuns:

Sunt contra avortului.Mai bine nasti un copil si il abandonezi decat sa ii refuzi dreptul elementar la viata. Poate ca copilul ala va schimba ceva in lumea asta. Avand atatea metode de contraceptie imi vine greu sa cred ca inca se mai ajunge la avort. E ciudat sa hotaresti ca fiinta care creste in tine trebuie sa moara. O viata sexuala responsabila te scuteste de grija avortuluiwinking

| ady2607 a răspuns:

Exista prezervative, anticonceptionale, abstinenta... Daca nu vrei un copil atunci ar fi bine sa-ti iei o masura de precautie, nu sa-l ucizi, pentru ca are dreptul la viata. In constitutie este proclamat dreptul fiecaruia la viata, dar avortul nu este considerat o incalcare a acestui drept? Momentul conceptiei nu este considerat oare momentul in care dobandim viata, prin urmare avortul este o crima. E adevarat ca in acel moment nu avem constiinta, dar daca e sa privim asupra faptului, un copil de 3 ani are asa ceva?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu zorialbi

| BRoxana a răspuns:

O prostie, din momentul in care te gandesti sa o faci mai pe romaneste te gandesti si la aceasta posibilitate si trebuie sa fii superpregatita din timp si daca totusi se intampla ata ete cresti copilu mii se pare o chestie de **** sa omori un copil pentru ca tie nu tia trecut prin minte sa te protejezi, prostia tuturor ce fac acest lucru'.

| sanatatesiviata a răspuns:

CUM SE FACE AVORTUL! - SOCANT - CEL MAI DUR FILM DESPRE AVORT - AVORTUL CHIRURGICAL, AVORTUL LA CERERE, AVORTUL PRIN CHIURETAJ

Cum se face avortul! Filme documentare despre cum se face avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Ce nu se spune despre avortul chirurgical, avortul la cerere prin chiuretaj.

Multe femei nu stiu cum se face un avort li se spune de catre medicii de specialitate, doctori obstreticieni, ginecologi, asistentele medicale, etc. din spitalele si clinicile de "planificare familiala" unde se face avortul, ca un copil nenascut pana in luna a treia este doar un ghem de celule si nu un copil.

Adevarul este ca acel "ghem de celule" este o fiinta umana, un copil! O fiinta umana inca de la conceptie asa cum confirma si doctorii geneticieni (codul genetic este deja format din momentul conceptiei si nimic nu se mai scoate, nimic nu se mai adauga este un copil care este in dezvoltare care are nevoie doar de hrana de la mama lui pentru dezvoltare, un copil este unic si nerepetabil inca din momentul conceptiei).

Cum de la 8 saptamani embrionul, fatul, copilul nenascut are toate organele deja formate (intre 18-21 de zile din momentul conceptiei inima incepe sa-i bata!) copilul simte durerea in momentul avortului (cum nici geneticienii nu pot confirma daca copilul simte durerea in momentul aparitiei undelor cerebrale, cand se pot masura cu tehnologiile existente, in jurul zilei 40 de la conceptie, sau chiar mai devreme), iar avortul se transforma intr-un macel, intr-o crima brutala asupra unei fiinte umane inocente lipsite de aparare, copilul nenascut.

Pentru detalii despre dezvoltarea embrionara din momentul conceptiei pana la nastere si cand simte fatul, copilul nenascut durerea vedeti filmele documentare si studiile de pe site.

Manipularea limbajului, manipularea societatii de catre Industria Avorturilor a dus la ascunderea adevarului despre avort de catre doctorii ginecologi, obstreticieni, doctorii avortionisti care efectueaza avortul (dar si asistentele medicale si a tuturor cadrelor medicale care participa si ajuta la efectuarea avortului) astfel nici majoritatea femeilor care au avortat nu stiu ca si-au omorat copilul printr-o metoda brutala, barbara, deoarece copilul simte durerea in acel moment, in momentul avortului.

Atentie: filmele ce urmeaza afiseaza imagini dure. Nerecomandat sub 12 ani.

Cele mai dure filme despre avort:

http://www.adevaruldespreavort.ro/......-chiuretaj

A se vedea si filmul: http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul! - Dreptul la Viata - Spune NU avortului.

Mai putin se cunoaste ca TOATE metodele asa zise "contraceptive, anticonceptionale" sunt in realitate avortive (produc avortul timpuriu, avortul in primele 14 zile de la conceptie), ele lasa sa se intample conceptia (nu opresc 100% ovulatia - au rateuri intre 3-8%) si nu lasa copilul conceput sa se implanteze (nideze) in uter.
Astfel copilul aflat in stadiu de ou sau zigot (cum se cheama din ounct de vedere stiintific medical) care are independenta de hranire in jur de 14 zile din momentul conceptiei (cand au fuzionat cele 2 nuclee unul de la spermatozoid de la tata si unul de la ovul de la mama si astfel s-a creat o noua fiinta umana unica in univers, nerepetabila nici in trecut, nici in viitor), deci metodele "contraceptive, anticonceptionale" actioneaza si dupa conceptie nelasand copilul nenascut sa se hraneasca (neputand sa se implanteze in uter), deci copilul nenascut moare de foame. Astfel metodele "anticonceptionale, contraceptive" sunt avortive deci sunt CONTRAGESTIVE actioneaza si dupa conceptie si omoara copilul nenascut prin infometare producandu-se ulterior avortul timpuriu, avortul in primele 14 zile de la conceptie.

Pentru mai multe detalii a se vedea:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......7-feb-2009

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-avortului

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......ra-ascunsa

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......am-stenzel

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......zervativul

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......-avortului

Din punct de vedere crestin a se vedea si conferintele:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......a-sanselor

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......i-cu-vicii

CAMPANIA DE INFORMARE "ADEVARUL DESPRE AVORT" a inceput pe contul de Facebook al siteului www.SanatateSiViata.ro. Ce NU se spune despre: avort, anticonceptionale, contraceptive, sterilet, RU 486 (Mifepristone), avort timpuriu, avort menstrual, avort hormonal, avort medicamentos, Sindromul Post-Avort, bolile cu transmitere sexuala, prezervativ, spermicide, fertilizarea in vitro - FIV, cum se dezvolta copilul nenascut (intre conceptie si nastere), dezvoltare embrionara, fetala, etc. Studii medicale, filme, marturii, etc. - www.AdevarulDespreAvort.ro

Alege Viata! Nu iti ucide bebelusul! - Dreptul la Viata - Spune NU avortului.

| abby_6509 a răspuns:

Se tot vorbeste de dreptul femeii de a face ce vrea cu corpul ei, DAR nu exista si un drept al bebelusului (embrionului, fatului)? sa iei viata acestuia in mainile tale si sa hotarasti daca il lasi sa traiasca sau il omori... ce alegi?

un video super fain contra avort: il canta niste copii iar versurile sunt super.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch