| Ionică a întrebat:

Cum reactionati la criticile partenerului/partenerei? Multumesc!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Recunosc ca nu imi plac si adesea ma simt ranita, simt ca ma intelege gresit. De-a lungul timpului, am invatat sa nu sar cu gura sau sa comentez aiurea, ci mai degraba sa incerc sa vad daca criticile sunt reale si daca pot corecta ceva. Nu e usor, dar de obicei reusesc.

| monyk a răspuns:

Buna, daca sunt niste critici constructive atunci le accept si ii multumesc, atata timp cat stiu ca imi vrea binele, vrea sa imi indrept o greseala si nu o face intr-un mod ironic.
In mod normal nimanui nu ii place sa fie criticat, insa e bine sa ni se atraga atentia atunci cand facem ceva gresit.
Nu cred ca trebuie sa ma supar cand sunt criticata, insa depinde cum e critica.
De exemplu intr-o seara am avut o dispozitie mai proasta si un amic al prietenului meu mi-a zis sa ii trimit o melodie, eu am zis ca altadata si nu eram in apele mele, asadar am cam tipat la acel amic care e si coleg de munca cu prietenul meu, era si prietenul meu de fata insa nu a zis nimic atunci...insa cand am ramas singuri mi-a criticat comportamentul si a zis sa fiu mai respectuoasa cu cei care ma respecta si sa vb.frumos, sa incerc sa ma stapanesc atunci cand am nervi, mi-a tinut el morala si m-am suparat, dar apoi mi-am dat seama ca avea dreptatehappy.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu ma critica dar imi atrage atentia la unele chestii!

Oricum, ma simt nasol dar imi trecehee hee Si eu ii fac observatii, asa ca dehh...big grin

Abh
| Abh a răspuns:

Ripostez, ce, el nu are defecte?

| SweetCandy a răspuns:

Eeelaughing pai ma necajesc pe moment, dar imi trece si apoi realizez ca a avut dreptatelaughing

| anonimaa a răspuns:

Pai si mie mi s-a intamplat si sincer nu am suportat prea bine dar am trecut pesti si tu poti daca iti iubesti partenereul dar vezi sa nu si-o ia in cap

| VodkaCoca a răspuns:

Eu cu prietenul meu ne spunem tot, ma deranjeaza aia aia s'au vezi ca ai facut asa si m-am suparat, adica ne spunem tot pe moment, nu ma supar, incerc sa'mi vad greseala si daca pot sa fac ceva sa corectez, iar el la randul lui accepta, dar cand sunt nervoasa si incepe sa'mi zica ceva incep sa'i fac si eu lista incepand de cand ne'am pus impreuna chiar daca i le'am mai zis odata doar sa ii arat ca nimeni nu e perfect, in afara de faptul ca el si'a luat lumea in cap ca se crede perfect laughing oh go on, asta pana ii dau 2 palme si isi revine la realitate laughing), glumesc big grin

| rebeca a răspuns:

Singurul lucru pentru care m-a crititcat, cel putin pana acum, a fost faptul ca nu port fuste scurte...nah cum as putea sa ma supar.

| Ana a răspuns:

De obicei iubitul meu nu ma critica ca stie ca ma supar dupa aia big grin, iar rarele ori cand ma critica incep sa plang, si cand vede asta numai imi zice nimic, incepe sa ma impace big grin

| Alina. a răspuns:

Nasol. Daca in criticile lui exista ceva constrctiv pot lua exemplu insa ma simt putin "sifonata".

| corinapoara a răspuns:

Sotul meu nu ma critica de obicei doar ca imi zice in asa fel incat sa nu ma supar, insa nu cred ca as putea sa ma supar pe el pentru ca il iubesc foarte mult si la randul meu si eu fac critici si ma pun in locul lui.