| vaslui a întrebat:

Salut,daca o fata a luat *pastila de a doua zi*(escapelle 1.5mg) dupa o ora de la contactul sexual poate ramane insarcinata?
ps ...gen a cazut putin lichid pe clitoris/vagin

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastila de a doua zi, daca este recomandata de medic, scade cu 70-75% riscul de sarcina. Nu are nici o importanta daca se ia dupa o ora sau dupa 24, important ste doar ca fata sa mearga la ginecolog si acesta sa i-o prescrie. Fiindca daca o ia dupa ureche, poate fi nepotrivita si foarte periculoasa si poate sa nu scade deloc riscul de sarcina.
In alta ordine de idei, pentru ceea ce scriiu tu la PS NU se ia pilula de a doua zi, este o crima sa faci asa ceva si nici cel mai nebun om si cea mai inconstienta fata nu va face asa ceva. Pilula de a doua zi e o bomba cu hormoni, se ia maxim o data in viata si numai in cazuri foaret serioase (viol, ruperea prezervativului in perioada fertila la o femeie care nu isi poate permite in nici un caz o sarcina), in nici un caz nu se ia pentru mofturi si aiureli.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu are cum sa ramana gravida in cazul asta.