| anonim_4396 a întrebat:

Unii spun ca daca iei pastila de a doua zi si esti insarcinata ai stari de ameteli,voma, dureri de cap. daca nu ai ramas si ai luat-o nu ai nimic din aceste simptome..este adevarat? happy Cat de eficienta este Escapelle daca am luat-o din primele ore de la contactul sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

De fapt poti avea ameteli, voma si dureri de cap si fara sa fi insarcinata, asa cum poti sa fi insarcinata si sa nu ai niciun fel de probleme happy A ejaculate in vagin? Sincer nu cred ca trebuie sa iti faci probleme, cel ma probabil ai si luat pastila degeaba, mai depinde si de peraoda ciclului menstrual in care de aflai. Oricum pastilele de genul, luate in primele ore, cred ca eficienta duce spre 100% ( sigur iti vor zice oameni pe aici ca este sunb 90% sau de ce nu 50%, dar nu ii baga in seama, eu unul sunt sigur ca nu esti insarcinata)

ps: totusi nu folosii pastila aia prea des. Ori folosesti prezervativ, ori iei anticonceptionale, ori nu ejaculeaza in vagin ( asta ultima, daca e capabil el)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Apariţia reacţiilor adverse NU are nici o legătură cu efectul contraceptiv al pilulei!

Deci, afirmaţia ta NU este adevărată!

Totuşi, dacă ai luat-o aşa de repede după "incident", cel mai probabil, NU vei rămâne însărcinată ( de data asta )!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Nu. Teoretic, e sigură. Dar nu 100%.

| ιυвιтα a răspuns:

Deci,orice pastila de a doua zi are si efecte negative. tulburari hormonale, grețuri, amețeli, întârzierea ciclului menstrual.
Escapelle este buna, are o eficienta de peste 80 %.Am luat-o și eu. dupa vreo 14-18 ore de la "cantactul problema".
Stai liniștită, va fi totul bine.
Succes! P.S. mie nu mi-a făcut niciu rău, si nu, nu am rămas însărcinată deși, daca nu o luam erau mari șanse.