| Cristian23B a întrebat:

Daca tocmai am implinit 18 ani si prietena are 15, se poate realiza actul sexual in siguranta? (Parintii m-au prevenit, exista posibilitatea ca fata sa declare corupere de minori datorita diferentei de varsta).

13 răspunsuri:
| Verttigo a răspuns:

Pai chiar și în cazul unui act sexual consimțit, legea tot ca și corupere sexuala o încadrează. Legea nu știe ca tu și ea va cunoașteți sau sunteți iubiți. Tu știi mai bine ce ai lângă tine și de ce e în stare și mai important decât asta, ce gânduri și pe ce durata ai cu fata.

| cristimihailov a răspuns:

Daca poti demonstra ca erati prieteni si inainte de a implini varsta de 18 ani (macar un an)... nu cred ca intra la aceasta categorie.

| Rd79 a răspuns:

Daca are 15 ani impliniti, e legal, cu conditia sa nu ii fi profesor, tutore, etc. si sa nu ii promiti ca te casatoresti cu ea.

| Plato a răspuns:

Daca avem noroc, si Justitia nu e moarta de tot, ajungi sa privesti printre zabrele. Sa speram ca va fi asa, mai aerisim putin comunitatea de specimene ca tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Rd79):

Este minoră fata pînă la 18 ani, cum sa fie legal?

| Rd79 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si daca este minora, ce?

| f2ff2fl12f a răspuns:

Dacă are 15 ani, are dreptul sa își dea constintamantul. Practic, ai voie, dar nu știu dacă ai voie fiind major iar ea minora. Parca nu aveai, doar dacă nu avea 15 ani. În fine, dacă ai încredere în ea și va cunoașteți de mult timp, sunteți împreună gen de mult timp, puteți sa faceți. Nu știe nimeni ce faceți voi laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Sexul cu o minora de 15 ani duce direct la puscarie - intre 3 si 10 ani!
Nu are importanta ce declara fata, ca parintii ei daca depun plangere la Politie, ajungi imediat in puscarie.
Esti incapabil sa-ti gasesti o fata de varsta ta si te apuci sa seduci si violezi fetite?
La 15 ani, nu are nimeni mila pentru tine! Seducere, corupere si intretinerea de raporturi sexuale cu un minor, legea 198 si 199:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| 90210 a răspuns:

Fete de varsta ta n-ai gasit?

| mihai69 a răspuns:

Legal nu ai probleme dacă nu e în îngrijirea ta, nu îi promiți c-o iei de nefastă, nu îi ești tutore sau profesor.
Chiar dacă e minoră, are dreptul să facă sex liber consimțit după 15 ani. Astea sunt legile din ziua de azi, indiferent dacă unora nu le convine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- dacă are 15 ani și e consimțit nu e o infracțiune
- dacă are mai puțin de 15 ani, e consimțit și diferența dintre parteneri e mai mică de 3 ani, fapta nu constituie infracțiune

| Rd79 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu stii sa citesti linkurile pe care le postezi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rd79):

Copilasii nu ar trebuiis a se bage in discutiile adultilor, daca nu stiu sa citeasca si sa inteleaga niste legi.
Sexul cu un copil de 15 ani, este sever pedepsit de lege.
Nu mai da sfaturi, acolo unde nu esti capabils a intelegi ce se intampla!