| Anonymouyse a întrebat:

sunt curios din punct de vedere juridic ce se poate intampla in urmatoarea situatie :
Sa spunem ca eu am 19 ani, si prietena mea 17. Ne iubim si ajungem la un act sexual. Parintii ei poate nu-s de acord si afla chestia asta. Poate intra la corupere de minori avand in vedere ca n-ar fi nimic obligat, si diferenta este de vreun an jumate?
Nu s-a intamplat asta, dar as vrea sa stiu eu asa pentru linistea mea.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca fata are peste 13 ani, nu ti se poate intampla nimic atata vreme cat a facut-o de buna voie.

| Anonymouyse explică (pentru SkyPilot):

In plus, cand am inceput relatia, eram si eu minor.
Deci nimic nu se poate intampla?

| SkyPilot a răspuns (pentru Anonymouyse):

Numai daca fata declara ceva impotriva ta. Altfel nu.

| Anonymouyse explică (pentru SkyPilot):

Hmm gandindu-ma la cel mai rau caz.
Daca parintii ei ar reactiona nasol, si ar putea-o convinge intr-un sfarsit sa declare ceva impotriva mea.
Nu sunt niste teste sau ceva? se crede asa tot?

| SkyPilot a răspuns (pentru Anonymouyse):

Daca se ajunge la asa ceva, stiu aia sa scoata adevarul la iveala. Daca fata si familia ei nu au reactionat atunci cand s-a intamplat, este destul de greu sa mai obtina castig de cauza.
Mai gandeste-te la un lucru: toata familia ei se face de ras daca intra in asa ceva, toata lumea din jurul lor va afla, pentru ei nu este alt beneficiu decat satisfactia marunta de a-ti face tie rau. Daca sunt oameni cu cap, nu vor face asa ceva.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca actul sexual a fost liber consimtit de fata nu se intampla absolut nimic, nu constituie infractiune. Doar daca fata te-ar acuza de viol si ar avea probe in acest sens atunci ar constitui infractiune, conform art.218 din Codul penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La varsta ei, daca actul sexual este cu voia ei nu patesti nimic