| onetwothree a întrebat:

dau funda. Acum cateva minute eu cu iubitul meu ne-am despartit. A durat 2 ani relatia. Iar momenta sunt foarte trista si plang. El are acum bacul, iar eu sunt anul 2 la facultate. Ma neglijeaza, nu ma cauta, imi vorbeste urat, si din aceste cauze eu eram mereu trista si plangeam. Cand el era distant, eu il intrebam de ce e asa, ce l-a facut sa fie asa, si cum nu primeam nici un raspuns eram si mai trista. Azi mi-a zis ca nu il intereseaza si vrea doar ca eu sa nu-l tot bat la cap. Asa ca am preferat sa ii spun ca vreau sa ne despartim, nu vreau sa il stresez, sa nu isi ia bacu, si nici nu pot sta eu langa el, sa imi pic examenele fiindca plang in fiecare seara din cauza indiferentei lui. Mi-e greu sa stau langa el si sa ma trateze ca pe o simpla prietena. (am uitat sa precizez ca el e in alt oras, dar ne vedeam in fiecare weekend aproape ). Aveti vreun sfat? va multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va veti impaca sigur! Pentru ca daca nu va veti impaca tu n-ai mai avea ce intrebari sa postezi aici. In doua saptamani vei posta intrebarea "m-am impacat cu iubitul meu dar e mult mai distant ca inainte" adica aceeasi intrebare pe care o postezi de un an jumatate. Cred ca el s-a purtat frumos cu tine o luna si apoi, de un an si 11 luni tu tot intrebi de ce nu se mai poarta ca inainte.

Relatia s-a consumat demult dar tu esti genul de persoana care e dependenta de "iubire". Tot universul tau se invarte in jurul unui singur om si singurele momente in care nu te temi sunt cele in care te simti dorita/iubita. Probabil despartirea asta te va darama in ultimul hal, avand in vedere ca iti definesti existenta prin sentimentele pe care le primesti de la altii si nu prin propriile sentimente.

Ai doua sanse. Gasesti un baiat care sa fie mort dupa tine si sa-ti fie tot timpul alaturi, ceea ce e foarte greu, ori incepi sa vizitezi un psiholog care sa te ajute cu lipsa de incredere si frica continua. Ti-as recomanda a doua optiune. Sincer, fii mai puternica si constientizeaza ca fericirea ta nu sta intr-un om caruia si asa nu prea ii pasa de tine. Fericirea ta sta in alegerile tale.

7 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Sa fim seriosi....invata pentru bac.care e ala care invata 24/24 ore pentru bac?
e clar ca distanta si-a spus cuvantul...si la mine a fost la fel.

| neutrino a răspuns:

In ciuda diferentei de varsta, el pare mult mai realist, ca sa nu spun chiar mai istet decat tine, care spui ca esti si studenta. Ofera-i timpul liber necesar...

| GreenBubble a răspuns:

Desi sunt fata nu pot sa inteleg cum Doamne iatrta-ma puteti fi unele atat de disperate dupa atentie.Omu` are bacul anul asta, are de invatat, are deja un stres pe cap.Ai fi putut sa-l intelegi si sa-i dai ceva timp, pana trece bacul, sa-l ajuti sa treaca perioada asta, nu sa il stresezi si mai mult.Pretinde-ti atentie si afectiune dar nu intelege-ti ca oricat ar fi el de barbat are si perioade mai proaste ca orice om normal de pe planeta asta si ca tu ca iubita trebuie sa-l SUSTII.Ai impresia ca ar fi stat 2 ani langa tine si ar fi acceptat sa fie stresat daca nu tinea la tine?straight face Eu personal cred ca tine la tine dar e logic si normal sa devina indiferent daca il tot bati la cap.

Take care!(^_^)

Răspuns utilizator avertizat
| clickclicksnap a răspuns:

Copii... calmati.va si terminati toata sarada asta. In oricare caz, mai mult rau va veti face pe viitor. Lasa.l sa se concentreze pe bac, tu concentreaza.te pe examene... de esti trita. Ai facut tot ce.ai putut? Oke esti imapacata. A zis ca nu.l intereseaza, perfect, ti.ai primit raspunsul. Fa un dus cu apa rece, treci peste, fi matura, astea nu.s probleme. Cam asa sta realitatea, nu mai traiti in povesti si mai ales nu mai suferiti pentru nimeni, la randul vostru, candva tot singuri va veti trezi.numai bine, gandeste dintr.o alta perspectiva

| clickclicksnap a răspuns:

Majoritatea topicurilor tale de pe TPU sunt despre tine si iubitul tau in "mirobolanta" voastra relatie. Si dupa cate.mi dau seama, nu va merge minunat si ce este cel mai grav este ca alergi dupa o iluzie, stii bine ca aceste certuri si impacari bine nu iti fac, dar continui sub aceeasi forma. Chiar daca va veti impaca din nou, in timpuk asta tot stresata vei sta pentru ca cei avea cateva nelamuriri si nu vei mai avea curaj sa.l intrebi de ragul de.a fi bine, iar cand momentul va veni, o sa va certati din nou s.a.m.d.p. si tu stii toate astea, dar refuzi sale accepti, de ce? Ia gandeste.te tu putin, am dreptate? Numai bine

| Andrei0Trust a răspuns:

Te rog sa nu te superi, dar ai venit aici pentru un raspuns sincer, sper. Este foarte simplu, tine la tine atat cat sa nu ramana singur in cazul in care nu gaseste altceva timp de cateva zile. Cand iti zice sa-l lasi in pace si nu te cauta inseamna ca nu te iubeste de niciun fel, doar tine putin de tot la tine ca la o prietena mediocra. Tu esti aia care sufera incontinuu si iti prelungesti suferinta de fiecare data cand iti spui singura: face el asta dar de fapt e stresat si ma iubeste de fapt. Nu functioneaza asa... Lasa-l imediat!