| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Dau funda. Acum 2 zile m-am despartit de prietenul meu. Eram impreuna de 3 luni [relatie la distanta] si ne-am vazut de vreo 4-5 ori in decursul acestor 3 luni. La inceputul relatiei vorbeam non stop, si am tinut-o asa [ori la telefon, ori pe mess, ori prin mesaje], pana aproape de inceperea scolii, cand el a inceput sa para distant [adica nu ma suna, uita ca exist, nu prea ma mai baga in seama nici la telefon nici pe mess]. Cand a inceput scoala insa, totul s-a dus de rapa. De 2 saptamani [deci de cand a inceput scoala] nu mi-a zis nimic.absolut nimic, si in fiecare zi incercam sa il sun dar ori nu imi raspundea, ori imi dadea ocupat [s-ar putea sa isi fi pierdut telefonul, sau poate are probleme in personale, sau, cine stie. oricum, 2 saptamani - cam mult. dar macar un scurt semn de viata, ca sufla, traieste si respira, putea sa dea]. Acum doua zile, am insistat toata ziua, am incercat sa il sun, si tot asa. imi inchidea, sau nu raspundea. Asa ca i-am trimis mesaj : "Te rog, raspunde. E important." apoi l-am sunat. Mi-a inchis. M-am enervat, eram foarte trista, plangeam, si i-am trimis din impulsivitatea mea proprie un mesaj in care i-am zis ca daca asta e ceea ce isi doreste, atunci ne despartim.
Problema este ca pana acum nu mi-a spus absolut nimic. Parca nu ar mai exista. Nici macar nu stiu daca mi-a primit mesajele sau nu.
Eu il iubesc extrem de mult, si ma doare foarte tare despartirea, nu as fi vrut sa fac asta, dar, daca nici asa nu i-am atras atentia, inseamna ca probabil nu ii pasa. El a fost foarte dulce, imi spunea in fiecare zi ca ma iubeste, ca ii e dor de mine, etc.
Dar v-am zis, a incetat cu chestiile astea in apropierea scolii. Precizez ca el a facut primul pas, el mi-a spus prima data ca ma iubeste [asa am ajuns impreuna. el mi-a spus prima data ca tine la mine, apoi mi-a zis ca ma iubeste].
Nu stiu ce sa fac. Nu i-am mai zis nici eu nimic, de 2 zile. Plang non stop, sunt trista, nu sunt atenta la nimic, nu am pofta de mancare, etc.
Ce sa fac? Credeti ca mai este vreo sansa? Sau ar trebui pur si simplu sa ..trec peste? Mi-e greu.
Multumesc si imi cer scuze ca v-am facut sa cititi atat de mult. sad

Răspuns Câştigător
| EUandTU a răspuns:

Alexa, nu dispera. Incearca mai intii sa te gindesti bine ce i s-ar fi putut intimpla. Doar tu ai zis ca esti la distanta si nu stii sigur ce face el in fiecare moment si in ce situatie e, deci, nu ai cum sa-l judeci. Acum imagineaza-ti ca are o problema grava, ca i s-a intimplat ceva serios(i s-a imbolnavit mama sau cine stie ce, Doamne fereste), si nu are placerea sa vorbeasca cu nimeni. Incearca sa te distragi de la ideea asta si sa faci ceea ce vrei sa faci. Ocupa-ti timpul cit mai frumos, astfel ca in cazul in care mai tirziu cind o sa te contacteze(ceea ce sigur o sa fie), sa nu regreti ca ai plins atit. Incearca sa-l intelegi, daca spunea cu adevarat ca te iubeste inseamna ca nu te va face sa suferi, daca insa o face intentionat inseamna ca asta nu e omul care trebuie sa mearga linga tine in viata.
Iubirea devarata nu cunoaste mandrie si principii. Fii iubita!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mai bine e sa treci peste ...chiar daca va fi greu e pentru binele tau

| Tania a răspuns:

Telefonul sigur nu si l-a pierdut, si mai mult ca sigur nu are probleme personale.
El nu mai vrea sa fiti impreuna de asta refuza sa iti mai dea semne de viata...nici nu cred ca va mai da prea curand.
Posibil si-a gasit alta fata pe acolo pe la scoala... ceea ce ar trebui sa faci si tu...
Mai bine il uiti, devii puternica si treci peste happy

| doggie a răspuns:

Eu cred ca este mai rusinos si ca nu stie ce o sa zica ceilalti.

| neutrino a răspuns:

Te-ai indragostit de un baiat care nu a avut aceleasi sentimente pentru tine. Mai usor cu "iubirea", nu te juca cu asfel de cuvinte. Pana si o relatie normala are si un sfarsit, cu atat mai mult o relatie la distanta. Asa ca nu are rost sa mai plangi si intelege ca prin net si telefon nu-ti poti face relatii serioase. Iti faci cunostinte pentru a avea cu cine discuta, asa cum facem noi acum. Seara buna.

| December a răspuns:

Pai din ce ai spus tu aici, treaba pare destul de clara. Tipu si-a batut joc de tine. Probabil ca avea deja pe cineva, sau i s-a pus pata pe alta cand a inceput scoala. Pacat ca te-ai aruncat tu prea repede cu capul inainte. Ideea de baza e ca relatiile pe net (la distanta ) nu prea merg. Te vezi rar si asta conteaza mult. Vorbesc din experienta. Am incercat si eu pe la inceputuri "figura". N-a mers si mi-a ajuns. Daca persoana cu care incerci sa faci cunostinta pe net nu e din acelasi oras sau de undeva foarte aproape, sansele sunt mici sa iasa ceva. Sincer! Mai exista si cate o exceptie pe ici pe colo, dar exceptia intareste regula. Sorry.