| onetwothree a întrebat:

Dau funda. Sunt cu prietenul meu de un an si de o perioada se poarta diferit. E mai distant, nu mai e romantic si sensibil, parca nu mai e atras de mine, parca s-a obisnuit cu mine. De multe ori cand ii spun ca ma deranjeaza ceva el se enerveaza si se poarta foarte urat. Saptamana trecuta mi-a spus ca il bag in mormant si il distrug. Nu ii inteleg comportamentul. Cand i-am spus ca se poarta diferit a zis ca mie mi se pare si ca nu e asa. Chiar nu stiu ce sa fac... Mi-ati putea da un sfat? Va multumesc si o zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
| NataliaElena22 a răspuns:

Buna.

Ai putea incepe purtand o discutie, intr-un loc retras, cu chef de vorba, si sa dati cartile pe fata spunand ce va deranjeaza, ce ati schimba unul la altul etc.
Am citit si am vazut ca ai incercat sa vorbesti cu el, si te respinge oarecum. Spune-i lucrurile pe care ni le spui noua, si lui, cu lux de amananunte, cu exemple, sa-l faci sa-si inghita cuvintele gen " nu am nimic, ti se pare ". DACA NU EXISTA COMUNICARE INTR-O RELATIE, NU EXISTA NIMIC!

Ar trebui sa-ti pui deja anumite semne de intrebare, cum ar fi : Tie iti place o viata alaturi de un asemenea om? Cu care nu poti discuta nimic, fara sa se enerveze?

Apreciez ca incerci sa salvezi relatia asta, in care sunt sigura ca ai depus sentimente, obisnuinta. Dar din pacate, el este cel care trebuie sa aprecieze.

Eu spun, sa incerci sa faci toate lucrurile acestea, pentru a fi tu impacata cu tine, si sa nu-ti para rau mai tarziu ca ai putut face ceva, dar nu ai avut curaj.
Fii si tu mai indiferenta putin, plateste-i cu aceeasi moneda. Si atunci cu siguranta va avea ceva de obiectat, si dabea atunci va intelege ce simti tu.

Poti face o schimbare de look, de obiceiuri, sa-l surprinzi cu cate o vorba buna, un cadou, de cate ori ai ocazia, pentru a face relatia sa iasa din monotonie si sa redevina ce era inainte.

Astea sunt ideile care imi trec acum prin minte, poti incerca si altele. Daca nimic nu da roade, parerea mea ar fi sa termini relatia cu el, nu are rost. Sunt atatia baietii care ar da orice sa fie in locul lui. Sa aiba iubirea pe care tu i-o porti acestui baiat, grija etc.

Tu stii cel mai bine cum e bine pentru tine, si cred ca a venit vremea sa te gandesti putin si la tine, la dorintele tale. TREBUIE SA FII PE PRIMUL PLAN!

Bafta.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

S a obisnuit cu tine, nu cred ca e diferit si in orice relatie care are vechime nu cred ca comportarea e ca la inceput si ma refer la ambii parteneri

| nutsa a răspuns:

Cu totii avem perioade de astea in viata, cand vrem sa fim lasati in pace si sa nu ne deranjeze nimeni.Eu le numesc "a avea o stare". Esti cu el deja de un an, asa ca nu cred ca a inceput sa-i fii indiferenta.Pur si simplu, probabil are si el ceva probleme despre care nu vrea sa-ti vorbeasca, sau vrea sa fie lasat un oarecare timp in pace.Nu il stresa si nu -i tot repeta ca s-a schimbat, pentru ca s-ar putea sa-l ispiteasca ideea asta pe care fara sa vrei i-o sugerezi.Fii un pic mai indiferenta si tu ceva timp si totul se va rezolva, sunt sigura.Indiferenta,dar totusi sustine-l. Totul va fi bine! happy

| neutrino a răspuns:

O relatie nu poate dura la infinit, iar atunci cand a intervenit monotonia si obisnuinta, relatia deja nu mai poate fi salvata. Cel mult mai poti amana putin sfarsitul.

| rousz a răspuns:

Buna! cred ca cel mai bine este sa discuti cu el asta

| onetwothree explică (pentru rousz):

Am discutat cu el asta si doar atat. Nu s-a schimbat nimic

| rousz a răspuns (pentru onetwothree):

Poate ca in ultimul timp i-ai dat atentie mai multa si si-a cam luat-o in cap, sti si tu cum este nu? vei vedea ca astea sunt lucruri ce fac parte din viata fiecaruia si cred ca toti am trecut prin din asteawinking

| Gαηαmα a răspuns (pentru rousz):

Cred ca are dreptate onetwothree, i-ai dat prea multa atentie, pentru ca si mie mi se cam intampla asta parca nu mai e asa romantic...nu stiu dar nu tot timpul, unori simt ca parca il deranjeaza ceva poate esti prea cumva nu stiu, de ex eu eram prea distrata sa zic asa intr-un timp si uneori il stresam, poate e si mai matur si nu-i mai repeta ca s-a schimbat incearca sa faci ceva

| erika04 a răspuns:

Schimba.ti modul de a fi pentru scurt timp glumeste mai mult cu prieteni lui decat cu el, apoi incearca sa il surprinzi o noapte de sex explosiv... poate functiona

| Camy149 a răspuns:

Salut...am fost si eu in aceeasi situatie. Fostul meu era foarte distant, nu mai era asa ca la inceput. Am decis sa ma despart de el. Si dupa ce ne-am despartit era foarte nervos nu inteleg. In fine, tu spune-i ca te deranjeaza compotamentul lui, si daca te iubeste cdu adevarat te va intelege si se va schimba happy