| Anonim075162839401 a întrebat:

Deci am facut un test de sarcina azi dimineata, ciclul este in intarziere cu 13 zile si am primit un rezultat negativ, cum credeti care ar fi cauza? Multumesc! Pot fi insarcinata totusi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu ai dat nicio informatie privind tipul ciclului menstrual avut inainte de nasterea copilului, adica REGULAT sau NEREGULAT nu se poate trage o concluzie corecta si cu atat mai mult de dat un raspuns sigur care sa fie si sigur si/sau corect. In concluzie se poate considera ca bineinteles poti fi si din nou insarcinata sau daca ciclul este de tip NEREGULAT atunci sa fie vorba de un ciclu mult mai lung din cauza unor posibile dereglari hormonale. Nu inteleg de ce evitati sa va faceti in astfel de situatii testul de sarcina pe baza analizei de sange, singurul care da intotdeauna un rezultat foarte sigur, adica nu doar unul orientativ ca cel pe baza de urina. Ti-am lasat acest raspuns in urma cu cateva zile : "Asa cum am precizat in primul raspuns, pentru a obtine un rezultat corect, testul se efectueaza doar dupa ce se realizeaza concentratia minim detectabila de hormon hCG in urina. Un rezultat ABSOLUT SIGUR cu o precizie de peste 98% privind existenta unei sarcini se obtine DOAR/NUMAI printr-o analiza de sange beta-hCG, efectuat intr-un laborator de analize medicale contra unei sume de 35-40 de lei. Se poate efectua dupa trecerea a minim 9-10 zile de la ultimul contact sexual. Testul pe baza de urina se face dupa trecerea a minim 7 zile de intarziere a menstruatiei deoarece aceasta data ar reprezenta teoretic a 22 zi de dupa o posibila fecundare a ovulului. TE-AS SFATUI sa-ti faci testul pe baza analizei sangvine deoarece rezultatul este absolut sigur/corect si este singurul test considerat valabil de catre orice medic ginecolog.Multa sanatate!

| Anonim075162839401 explică (pentru corbulalbrosu):

Salut merci mult de raspuns, sunt in Franta si la moment nu am acctele perfectate ca sa ma pot prezenta la medic pentru o analiza de sange

| Anonim075162839401 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul mi-a fost regulat inainte de nastere dupa n-am reusit sal controlez happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Analizele medicale se fac contra cost cam in orice tara de pe glob, dupa cunostintele mele.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim075162839401):

Teoretic ciclul menstrual inceput in data de 7 octombrie odata cu prima zi de menstruatie in mod normal ar fi trebuit sa fie unul regulat ca si inainte de nastere. Deocamdata nimeni nu poate stabili in ce mod se vor desfasura urmatoarele cicluri menstruale. Fiindca ultimele contacte sexuale s-au terminat fara ejacularea spermei in vagin probabilitatea de a se fi format o noua sarcina, sau sa fii din nou gravida in mod normal n-ar trebui sa devina posibila mai ales ca si testul de sarcina efectuat confirma lipsa hormonului de sarcina. Testul de sarcina pe baza urinei trebuie repetat in mod obligatoriu dupa 3-4 zile pentru a obtine un asa numit rezultat de control, de confirmare sau infirmare a primului rezultat. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| AliceNeye a răspuns:

E posibil sa fi, tine minte testele nu sunt concludente 100%. Daca tot nu iti vine mai fa un test. Oricum e posibil sa fi racita, deci nu dispera.
Sanatate!

| CiocanN a răspuns:

Poate ai un ciclu neregulat sau s-a dereglat in urma stresului sau a medicamentației.
Într. In interval de pana la 14 zile testele dau rezultat negativ, ceea ce înseamnă ca trebuie sa faci după 14 zile testul.

| Anonim075162839401 explică (pentru CiocanN):

Ultima menstruatie am avut-o pe 10 octombrie si testul l-am facut azi pe 20 noiembrie, ce nu am facut corect?

| CiocanN a răspuns (pentru Anonim075162839401):

La test este vorba de act sexual-14 zile pentru test.

Și gândește. Te ca poate intarzia din cauza stresului. Dacă nu ești mulțumită sau sigura de rezultat, îl poți repeta sau consulta un medic ginecolog

| Alexischan a răspuns:

Cauzeleaar putea sa fie si alimentatia sau stresul. Cel mai sigur este sa mergi la un ginecolog pentru a fi sigura.