| heydan a întrebat:

Din clasa a-V-a am fost in clasa cu mai multe fete, dar mie doar de una imi placea. A avut un prieten care i-a dat papucii si in prezent are un prieten de 1 an. Eu o cunosc foarte bine pe ea (avand in vedere ca am petrecut 4 ani in aceiasi clasa). Problema mea este ca si eu o plac si nu stiu cum sa abordez situatia... nu am mai avut prietena cu totul ca am 16 ani. Vreau sa ma ajutati cu cateva sfaturi, cum sa o fac sa fie de partea mea (adica sa fie prietena mea si sa nu mai fie cu celalalt), ea are incredere in mine pentru ca dea lungul acestor 4 ani am mai vorbit si i-am castigat increderea. Ajutati-ma cu sfaturi cu care sa o cuceresc, cu gesturi... orice sfat e bine primit (si da e prima persoana de care sunt indragostit). Dau funda la cele mai bune raspunsuri!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu-i risipi increderea pe care o are in tine si las-o sa se bucure de relatia pe care o are. Asta nu inseamna ca, finut, nu-i poti spune cat este de frumoasa pentru tine si cat de norocos este actualul prieten. Dupa ce ea va fi din nou libera, atunci ai tot dreptul sa-i spui cat ai suferit in acest timp si ca ai fi onorat sa fii urmatorul ei prieten. Pana atunci, nu uita sa-i oferi din cand in cand cate o floricica, o ciocolata etc.

| syd2 a răspuns:

Buna, Alegerea pe care o faci este doar a ta. Sa o vrei sau sa nu o vrei? Asta-i intrebarea. Tu alegi, aici poti primi doar sfaturi, dintr-o parte daca alegi sa o vrei, vei suferi mult din cauza ca ea are deja un iubit si nu e garantat ca o sa te iubeasca chiar si daca va stiti demult. Daca alegi sa nu o vrei atunci poti gasi o alta fata, lumea e plina de fete frumoase si bune doar trebuie s-o gasesti pe cea potrivita tie, daca alegi aceasta cale vei suferi mai putin. Eu personal ti-as spune sa o alegi pe a doua insa, tu alegi nu eu. Sper ca te-am ajutat, cu drag. Infante Defunte.

| badearazvan a răspuns:

Ai 16 ani in clasa 5? eu am 17 si sunt a 12 ciudat dar nu asta conteaza, spune-i ca o placi e cel mai bine, mai rau o sa regreti ca nu i-ai spus decat daca ii spui