| anonim_4396 a întrebat:

Salut dragi colegi! As vrea sa va cer parerea in legatura cu o chestiune delicata. I-am ascuns mamei mele faptul ca eu nu mai sunt virgina de un an. Sunt impreuna cu iubitul de 3 ani happy Mama spune ca numai peste 18 ani daca o sa fac ceva. Dar noi facem dragoste din iubire. Oare e corect daca ii spun dupa 18 ani, si o mint in acet timp? Daca ii spun, e in stare sa nu ma mai lase sa ma vad cu iubitul meu.
Uneori ma simt ca o nesimtita pentru ca ea are incredere in mine, dar nu ar intelege motivul. sad Ma tot framanta gandul acesta.

Răspuns Câştigător
| lolly a răspuns:

Iubita,uneori e voie sa minti in situatii delicate.
Nu e minciuna, e chiar o metoda defensiva.Nu cred ca este treaba ei, ce faci tu.Cu ce o ajuta pe ea sa stie la cati ani incepi.Nu cred ca ar trebui sa va afecteze relatia mama-fica, increderea nu se pune in aceste situatii, parerea mea.
Eu spun sa-ti mentii ascuns secretul pana vei fi pe picioarele tale, la casa ta, pentru a evita un posibil scandal.Nu cred ca vrei sa-ti pierzi iubitul.
Apara-te, la varsta ta minciuna este singurul lucru, singura ta arma, varianta.Nu o sugerez dar chiar nu poti face altceva, nu cred ca vrei sa risti macar sa ti-l pierzi, nu stii cum va reactiona...
Sunt contra minciunei, sa nu ma judeci gresit, dar asta cred eu ca este ceea ce trebuie sa faci!
Ai grija si te rog sa iei decizia cea mai buna pentru voi.Astept raspuns, o seara placuta!

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Cati ani ai?
Sa stii ca nu vreau sa te judec, dar mama ta avea dreptate. Mamele nu ne vor raul, ele vor doar sa ne fie bine.
Relatiile sexuale inainte de 17 ani si jumatate cresc considerabil riscul de a face cancer de col uterin.

| Laya a răspuns:

Sincer, cred ca parintii ar trebui sa discute deschis cu copii despre sex, dar asta nu include si a intra prea mult in viata lor privata. Mi se pare foarte ciudat ca mama sa-si intrebe fiica: "Mai esti virgina?". Oricum, avand o relatie de 3 ani de zile, ar fi trebuit sa-si dea seama si singura de unele lucruri. happy

| neutrino a răspuns:

Totul e tarziu. Mama ta te va iubi oricum, dar incredere in tine nu o sa mai aiba niciodata.

| Anemona2020 a răspuns:

Asa si la mine....imi e greu sa ii zic asta adica frica....cred ca nu stiu asteapta pana faci 18 ani sau mai bine daca o sa ii faci de curand mai asteapta un timp zi spune-i ca ai facut asta zic eu e tot o minciuna dar nu stiu ce sa zic altceva

| BestHelper a răspuns:

Nu te mai gandi la asta oricum nu cred ca mama ta o sa te intrebe daca mai esti virgina sau nu.Incearca sa eviti discutia aceasta cu mama ta daca crezi ca nu e timpul acum. Daca o faceti din dragoste nu are rost sa terminati atat timp cat va iubiti nu conteaza varsta. Funda?big grin

| DemonCuInimaDeInger a răspuns:

Buna, parerea mea este ca nu ar trebui sa ii zici inca, spune-i cand faci 18 ani...dar daca ai ocazia sa ii spui mai devreme fa-o!

| FighterForChristLuptatorPentruHristos a răspuns:

Draga mea,
Nu te lăsa înșelată de vorbele care ți-au fost adresate în mesajele de mai jos. Am.de corectat niște lucruri:
1. Nu se poate să "faci asta din iubire". Aceasta e patimă, nu iubire. Este păcat. Iubirea adevărată este în adevăr și în Dumnezeu.
2. Chiar și în situații delicate, Dumnezeu a dat o poruncă: "Să nu minți." Și știe El foarte bine de ce a dat-o. Vezi, fiindcă nu ai respectat porunca de a nu avea relații sexuale înainte de căsătorie, pentru că asta se cheamă "a curvi", ai tras asupra ta niște consecințe: conștiința te mustră, ești stresată că nu ști ce să faci, și cine știe ce se va mai întâmpla. Deși e mai greu de îndeplinit, dacă nu vrei să mai atragi alte consecințe asupra ta, păzește porunca: "Să nu minți", chiar și acum. Dacă faci cumnzic eu, cel mai probabil această "relație" se va încheia, acesta fiind cel mai bun lucru posibil. Asta pentru că poți ajunge să trăiești cu persoana greșită și să fi nefericită mereu, chiar dacă îți pare că îl iubești. Dar tu nu te stresa pentru acestea, ci concentrează-te pe Dumnezeu, rugăciune, citirea Bibliei și respectarea poruncilor.
Predă-ți viața Lui Dumnezeu și Dumnezeu să ști că va rezolva tot. Are un plan minunat pentru tine, chiar și în situația aceasta mai grea.
Te pup!

| Alexandra_Andreea_1997 a răspuns:

Pai decizia ta este incorecta, pentru ca nu iti interzice degeaba, deoarece tine la tine si vrea sa se asigure ca nu ai facut nimic pana la varsta care o ai acum. Dar ar trebui sa purtati o discutie mai intima, delicata si sa ii explici cum a decurs totul. Si poate o sa tina cont ca i'ai spus acum si o sa te lase in continuare sa fi impreuna cu acel baiat; x te'am pupat ai grija