| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca uneori trebuie sa acceptam destinul, ceea ce ne iese in cale, ne ofera viata? Trebuie sa ne cunoastem limitele, posibilitatile, ceea ce avem nevoie cu adevarat si bun?
Cautarea unui partener de viata, a persoanei iubite poate deveni un drum nesfarsit de cautari si fara gasiri, in cazul in care avem ideile noastre fixe, preconcepute sau ciudate? Viata ne ofera, ne pune in fata, iar noi cateodata parca suntem orbi, evitam ceea ce ne ofera. E un gest de mandrie, orgoliu personal sau un gest de lasitate, anormalitate? Ar trebui sa pretuim ceea ce ne ofera destinul, pe cine ne scoate in cale?
Daca avei rabdare sa cititi continuarea, cititi, daca nu, iesiti!
Cred ca orice baiat, sau majoritatea isi doresc o fata frumoasa (la trup su suflet), bine facuta, intelegatoare, dar sunt multi care nu gasesc asa zisa,,fata viselor" si se resemneaza la o fata mai putin frumoasa pentru a nu ramane singur o viata intreaga iar unii se multumesc cu o fata frumoasa la suflet dar urata la trup. Fiecare vede o fata si frumusetea in moduri diferite. Unii ar vrea sa iubeasca si o fata mai putin frumoasa, dar oricat s-ar stradui, nu reusesc si ori înnebunesc in singuratate ori pana la urma, accepta.
De trei ani si trei luni am o colega foarte buna, ne intelegem, suntem la facultate, acum anul I master. In primii doi ani de facultate mi-a placut de ea, am iubit-o, dar pe parcurs focul mistuitor al iubirii, starea de indragostit innebuneste a inceput sa scada treptat pana când am inceput sa nu o mai iubesc, dar e ciudat ca tot cu ea sunt, tot impreuna suntem colegi, e ca vorba aceea,,Adio, dar raman cu tine...". E oare mana destinului, a vietii care parca ar vrea sa imi spuna,, Ia-o de prietena, fi prieten cu ia si nu mai cauta in vag, caci nu mai gasesti!" Pana acum mi-au placut multe fete, am tot cautat dar nu am gasit. Imi tot ziceam sa o uit, sa nu imi mai pese de ea, am incercat sa o urasc si injur in gand, dar degeaba. Am zis ca nu-i mai scriu de sarbatori, nu mai vorbesc cu ea, dar tot acolo ajung. Si ce e interesant, colega mea nu are frumusete fizica, dar e de o frumusete interioara, sufleteasca foarte mare. Am si eu filosofia mea de viata, a iubirii, dar oare e o filosofie gresita, anormala?
Ce-mi doresc :,, o fata frumoasa, frumoasa la trup si suflet, bine facuta, intelegatoare, amabila, eleganta, simpatica"
Cum e colega mea :,, frumoasa la suflet, urata fizic, e o fata religioasa, participa doar la evenimente culturare, de calitate, sta departe de bautura (nici eu nu beau, doar ocazional), nu are vorba urata, e modesta, se imbraca foarte simplu si modest, nici macar nu se fardeaza, machiaza, are acnee (totusi, voi daca ati avea prietena cu acnee, ati putea-o iubi? ati saruta-o?)". Multi zic ca e frumoasa, dar eu nu imi explic cum unei femei urate poti sa ii zici,, esti draguta, arati bine"? E adevar sau compatimire?
Fiecare vede iubirea, frumusetea cu inima si ochi diferiti. Din pacate nu am noroc la fete frumoase, si poate asta o sa fie o dorinta, un vis neimplinit. Sau sunt frumoase si nu le vad? Cateodata am ajuns sa gândesc si sa consider ca nici prietenele unor colegi, prieteni, veri, nu sunt frumoase. Cateodata obosesti, imi vine sa zic,, stop joc si filosofiei mele" si sa incerc sa fiu cu colega mea prieten. Nu cred ca ar refuza. Sa astept oare ziua aceea când imi voi gasi iubirea, persoana mult asteptata de mine? Daca nu va veni niciodata? Am asteptati, dar asteptarile mele s-ar putea sa fie nerealizabile, sa imbatranesc singur, ramanand doar cu ideile si filosofia mea de frumusete. Daca vreti va arat si cateva exemple de femei, sa vedeti cam ce imi doresc eu.

O zi buna sa aveti!

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta aparane de pagani

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece de multe ori oricat s-ar incerca si tot nu poate fi explicat aspectul unor cupluri foarte stabile chiar daca combinatiile sunt uneori considerate ca fiind de-a dreptul grotesti ca forma sau aspect se poate naste intrebarea fireasca; oare sunt rezultatul alaturarii unor suflete pereche predestinate? Asteapta fiindca timpul le rezolva pe toate. Sanatate.

| Oana92 a răspuns:

Prea multa filozofie pentru varsta ta! Viata e un lung sir de alegeri. Unele corecte, altele gresite. Sa te gandesti la o viata plina de singuratate la vreo 25 de ani cati probabil ca ai e cam trist. Cu siguranta asteptarile tale sunt foarte mari comparativ cu ce oferi tu.
Oamenii ar trebui sa aleaga in general dupa cum le dicteaza sufletul. Cu siguranta ar fi mai fericiti. Si sa alegi o fata de care nu esti atras cu adevarat doar de teama singuratatii, la o varsta asa de tanara, e semn de disperare!

Eu nu cred ca o iubesti sau ca ai iubit-o vreodata pe colega ta. Daca sentimentele tale erau sincere nu puneai intrebari de genul ''ai saruta-o daca ar avea acnee''. ''Uratenia'' ei fizica nu iti producea greata pentru ca tu nici macar nu o vedeai urata. Ii placi interiorul, dar te scarbeste exteriorul. De fapt o placi pentru ca e buna la suflet, mai mult ca sigur nu ti-ar face rau si ti-ar alina singuratatea. Ar reprezenta garantia ca e acolo, langa tine, in timp ce tu poti cauta in continuare femeia perfecta.
Parerea mea : treci la alta! Destin sau nu, vei ajunge sa o ranesti pe fata asta mai devreme sau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit tot ce ai scris, cred ca tu cauti fata perfecta, dar asta nu exista.
Ar fi corect din partea ta sa discuti sincer cu prietena ta, ce te framanta, nu te gandesti ca si ea are visurile ei?
Iar ea poate acum crede ca tu o iubesti si are mari sperante, dar tu de fapt te simt nefericit langa ea.
Trebuie sa faci ordine in sufletul tau, o vrei pe ea sau nu?
Daca nu, atunci va despartiti frumos si cauti..........mult si bine.

| Madesz a răspuns:

La ce te referi prin,, bine facuta"? laughing

| AnniaAKN a răspuns:

Din aceasta cauza dati peste fete care pretindeti ca vor doar banii vostri, pentru ca voi vreti frumusetea si mai putin ce este in interior, nu faceti alegeri din suflet.Stii cat de mult m-au dezamagit cuvintele tale, chiar daca nu te cunosc, imi dau seama cat de egoista e lumea din ziua de azi, urata, plina de superficialitate, si caruia nu-i pasa de sentimentele aproapelui.Nu iti zic sa ramai cu ea, poate o sa fie alta, dar nu cred ca exista vreo una care sa nu-i lipseasca nimic, o sa te saturi de frumusete si o sa-ti dai seama ca nu valoreaza nimic, pentru ca frumusetea nu e definita prin aspectul fizic al unui om.

| MirelaG2 a răspuns:

Tu nu stii un lucru :
In momentul in care găsesti persoana cu "acel ceva " poate sa fie cea mai urâtă persoana după Terra, caci pentru tine va fi TOTUL.
Spui ca esti cu o fata pe care nu o mai iubesti, DA, nu o mai iubesti si a intervenit obisnuiNTA" ca care nu te lasa sa renunți la ea.
Vei renunța când vei gasi persoana cu"acel ceva"
"Acel ceva" - este ceva ce cu toții cautam in persoana de langa noi
O femei frumoasa nu e acea femeia ce ti-e imaginezi tu acum, este cea care intr-o zi o vei întâlni si vei spune "Da, tu esti cea cu care vreau sa îmbătrînesc "