| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma framanta foarte mult. Am 21 ani (imediat) si sunt la facultate. Problema e urmatoarea : Sunt un baiat putin timid, incerc sa socializez si totul e ok. Nu sunt nici cel mai popular din scoala, nici Model Man Sexy. Nu am avut prietena pana acum. Incerc sa imi fac o prietena. Ma inteleg foarte bine cu fetele (colegele mele). Am o colega cu care ma inteleg foarte bine : vorbim, frecventam des cursurile, ne distram si mereu stam in aceiasi banca, ma ajuta mereu. Eu am si niste defecte : aparate auditive si sunt mai mic de inaltime :1, 58. Ea e cu cativa cm mai inalta (nu foarte mult). Acum incep cu eterna problema de care se lovesc multi : aspectul fizic - infatisarea. Ca si mine, nici ea nu e model sexy cool girl. In general, mie imi plac fetele frumoase, dragute, cat de cat perfecte. Mai este o colega cat mine, e putin mai draguta, dar problema este religia - nu imi convine dar asta e. Ar fi mai bine sa nu fi fost o piedica, asa ca raman la nivelul de colegi cu ea. Ce este diferit la ea (la amandoua), fata de celelalte: nu are fite de vedeta, nu fumeaza, nu bea alcool (bea ocazional) si e silitoare, de treaba. Mie mi-ar placea, mi-as dori sa fim prieteni in viitor, caci ne intelegem foarte bine. Ce ma sfatuiti? As vrea sa fiu cu ea, imi doresc mult, dar ceva in minte, in suflet imi aminteste mereu de infatisare, aspect fizic. Nu as vrea sa fiu cu ea, iar mai tarziu sa o ranesc, daca vad pe una mai frumoasa (problema nu e doar ca vad, dar sa fie si de aproape aceeasi inaltime). Stiu ca frumusetea e trecatoare si ca multe fete urate au devenit adevarate printese. Eu ii vad frumusetea interioara, dar cea exterioara nu prea. Sa ma ghidez dupa ceea ce se zice : frumosii merg cu frumosii si uratii cu uratii? Eu as posta si niste poze cu ea temporal, dar nu as vrea - nu e frumos si bine. Nu stiu cum as putea si pe cine sa intreb daca e frumoasa sau nu? Pe colegi nu ii pot intreba asa ceva. Fiti sinceri si ajutati-ma! O zi frumoasa sa aveti!

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Poi tu esti scund ea are cicatrice, deci nu ai de ce sa te simti prost cu ea, amandoi aveti defecte vizibile, nu ai de ce sa te plangi. Culmea ca baietii frumosi cauta fete frumoase si fetele frumoase raman cu baietii urati si rai( cel putin asta am observat eu). Persoanele urate sunt discriminate de partenerii lor frumosi daca fac ceva rau, de aceea e bine sa aiba amandoi defecte, sa fie chit intr-un cuvant. Daca iti place de ea si ea te accepta nu mai astepta. Cand sufletul iti spune ce urata e desi e cu mine, gandeste-te ca frumusetea e trecatoare si mai bine urat si destept decat prost si frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si apropo de ceva. De ce spun ca e urata? Ea are, nu stiu cum sa zic, (poate ma lamuresc mai mult fetele) pe obrazul drept ceva ciudat, ca niste cosuri, dar nu sunt cosuri. Mai bine zic mici muscaturi (cicatrice mici) sau asa ceva. Am cautat si pe net poze asemanatoare dar nu gasesc.Nu as vrea sa o intreb, sa nu se simta prost sau ceva de genu. Ar putea fi urme de adolescenta, sau ce? Pentru mine e ciudat. Lamuriti-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.drianosi.ro/......acnee1.jpg asa ceva de genul acesta, dar nu foarte dese.