| EnvyU a întrebat:

Salut, evitati sa va impartasiti greutatile cu fata/baiatul cu care vorbiti? Evident aproape toata lumea a avut de suferit in viata, ba o copilarie urata, ba o relatie cu un sfarsit urat, problema este, ce facem cu acest bagaj mental? Il impartasiti cu persoana cu care va vedeti, din prima? pentru ca vreti sa va cunoasca mai bine? sau asteptati sa fie relatia mai inchegata, adica dupa mai multe intalniri/sex/etc.
Din experienta mea pot sa spun ca nu este bine deloc sa va spuneti suferinta, ci e mai bine sa o lasati acolo pana cand vine momentul in care va intreaba de trecut sau va spune si partenerul trecutul. Am facut odata prostia asta si m-am descarcat si nu a mai vorbit cu mine laughing Pentru admin, am vrut sa pun la conversatii dar parca e mai bine la dragoste si sex.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine vrea sa fie impovarat cu astfel de detalii? Ce folos ar avea impartasirea unor astfel de informatii? Si ce fel de barbat e acela care de la primele intalniri incepe sa ceara compatimire si arata slabiciune? Tactica aceasta e reprezentativa femeilor si are scop manipulativ, barbatii sunt genetic programati sa-si protejeze familia, femeia care se plange unui barbat incearca sa-l controleze subconstient, incercand sa-i activeze instinctele de conservare. Un barbat care se plange unei femei e un barbat care isi doreste sa-i creasca sani, in viitor.

Greutatile nu le impartasesti, le cari singur. Si chiar daca toata populatia feminina iti va spune ca apreciaza barbatii sensibili in realitate poti vedea cum nu barbatii sensibili cuceresc cele mai de seama reprezentate ale sexului frumos. Ce cred femeile nu are legatura cu ce simt si majoritatea, in final, tot instinctele vor alege sa si le urmeze. Femeile sunt atrase de barbati care le pot asigura traiul, nu de barbati care plang la "Nora pentru mama". Nu te plange niciodata unei femei, pentru asta exista prieteni.

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

La el este vorba de sinceritate, nu de faptul ca este o persoana ce se vaita mereu. Nu e un barbat-femeie. E un barbat mai evoluat decat fustangiii. Il faci sa confunde sinceritatea cu lui cu vaitarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lawliet14):

Barbatii evoluati se vaita si fustangii sunt retinuti? Asta ii defineste? Un barbat nu poate evolua fara sa se planga partenerei? Caracterul si capacitatea lui de intelegere sunt definite de timpul petrecut in poala femeii? ...sau mai degraba si tu esti tot jumatate femeie si, aparandu-l pe el, te aperi indirect pe tine? Sinceritatea nu are treaba cu slabiciunea, sensibilule. Daca vezi un handicapat pe drum nu te duci la el sa ii spui ca e handicapat, esti retinut si iti pastrezi adevarul pentru tine. In viata, de multe ori, adevarul raneste. Doar vanzatoarele din piata si barbatii "evoluati" crescuti de catre mame superprotective sunt de parere ca adevarul primeaza in viata. Barbatii "neevoluati", care prefera sa fie barbati in adevaratul sens, prefera sa fie retinuti si sa-si care singuri poverile. Singurele lacrimi adevarate sunt cele care nu cad pe umerii nimanui.

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intelegi nimic, barbatul si femeia sunt un intreg. Ca tu imi dai exemple de c*** carora le plac sa fie tinute in palme si sa inteleaga viata doar ca pe o distractie, e treaba ta. Tot alea te vor parasi primele. Unii sunt fustangii, altii familisti. Iti traiesc cu totii viata asa cum vor. In cazul lui este sinceritate, nu slabiciune. Ce sa raneasca? Viata lui, cine este el? Adevarul primeaza, intre "oameni". Nu stiu ce fel de comparatii faci, ce treaba are diplomatia si bunul simt, cu cazul de fata? In fine, nu mai dezvolta, pe TPU e un site de ajutorare nu de filozofie. Nu te-am criticat, ci am avut un punct de vedere diferit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lawliet14):

Nu iti vorbesc despre curve, iti vorbesc despre natura umana. Fiecare om de pe aceasta planeta functioneaza la doua nivele, unul constient si unul subconstient. Dintre cele doua cel subconstient e cel care dicteaza pe cand cel constient e cel care ofera iluzia de control. In interactiunea ta cu oricare alt om de pe planeta inveti lucruri despre acea persoana, la nivel subconstient, pe care nu le vei realiza niciodata constient. Poate te-ai intrebat vreodata cum femei stilate si educate ajung sa se casatoareasca cu porci mitocani, impotriva oricarei logici. Sau cum baieti buni, care ofera totul intr-o relatie, sunt dedicati, sunt atenti si se ofera pe tava ajung sa fie parasiti fara vreo explicatie logica. Oamenii nu functioneaza cum ai citit tu in revista Ciao, adevarul primeaza intre oameni decat in revistele de colorat. Realitatea este ca oamenii sunt inca controlati de partea primitiva a creierului iar o femeie va cauta intotdeauna, indiferent de ce spune sau face, un mascul puternic care poate sa o domine si sa o protejeze, in acelasi timp. Un mascul care se plange si da semne de slabiciune va fi perceput la nivel subconstient ca un mascul care nu poate controla si domina. Tu o tot bagi p-asta cu sinceritatea si adevarul. Intelege ca sensibilitatea este slabiciune. Nu conteaza cate educatoare ti-au spus ca sensibilitatea este un lucru pozitiv, iti spun eu ca sensibilitatea este un defect. Sensibilitatea te face slab, iti altereaza simturile, iti afecteaza direct logica si deciziile iar orice persoana realizeaza asta la nivel subconstient.

TU nu intelegi nimic, nu eu. Acorda-ti timp sa analizezi lucrurile pe care astazi le iei de bune. Cu totii suntem manipulati de mici prin informatii care, findu-ne repetate de foarte multe ori, ajungem sa le percepem ca si adevaruri absolute, fara sa le mai punem la indoiala.

Ca sa rezum, barbatul si femeia NU sunt un intreg, sunt doua entitati compatibile din punct de vedere sexual. Adevarul este ca un barbat te va intelege mai bine decat orice femeie de pe planeta asa cum pe o femeie o va intelege o alta femeie mai bine decat orice barbat. Desi suntem aceeasi specie, creierele noastre functioneaza diferit si nici macar instinctele nu sunt aceleasi.
Sinceritatea in cazul lui este slabiciune, pentru ca sinceritatea lui se refera la sensibilitate. Nu ai nici o sansa sa reusesti in viata prin sinceritate, uita-te-n jur, esti ignorant daca tu crezi ca imperiile si umanitatea au fost dezvoltate avand sinceritatea ca si temelie.
Adevarul NU primeaza intre oameni, supravietuirea si, mai apoi, manipularea si dominarea primeaza intre oameni.
TPU este si site de filozofie. Dar ce facem noi aici este psihologie, nu filozofie, pune mana pe o carte si invata sa faci diferenta intre cele doua.
Cu alte cuvinte, reusesti sa te inseli aproape la fiecare propozitie pe care o scrii, daca nu as stii mai bine, as zice ca o faci intentionat. Dar stiu ca nu o faci intentionat, la fel cum stiu lucruri despre tine pe care tu nu le-ai realizat niciodata, pentru ca eu sunt foarte inteligent si tu nu prea. Sper ca imi vei aprecia sinceritatea, asta se intampla cand adevarul primeaza.

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, "domnule" Krakilla. Excludeti camuflarea adversarilor si ii subestimati. Dar bineinteles ca veti ajunge departe cu minciuna. Aveti mare grija pentru ca uneori adevarul acela mai iese la suprafata si poate o infundati cu atitudinea dumneavoastra la adresa oamenilor. Pentru ca viata v-o traiti oricum dupa cum doriti, chiar si fara dogme de orice tip... Dar atacul meu nu este unul personal, pur si simplu pentru ca nu ma intereseaza de dumneavoastra! Am niste principii ce mi s-au format cu mult timp in urma. Viata pamanteasca este trecatoare.

Si as putea sa remarc ca mai aveti si o parte, asa cam feminina. Uneori.

Nu e corect sa spuneti ca dumneavoastra sunteti marele blond, si ca mai si stiti lucruri despre mine. E ca si cum m-ati urmari. Sau sunteti poate un psiholog de succes? Recunosc, eu nu sunt o fire atat de complexa si am fost spalat pe creier.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lawliet14):

Nu am inteles nimic din primul paragraf. Probabil te referi la arogantele mele dar, daca imi vei citi si alte raspunsuri, vei vedea ca-mi constientizez foarte clar si stupiditatea. Superioritatea afisata fata de restul userilor e la fel de reala ca si virginitatea Alinei Plugaru.

Cine a spus ca nu am si o latura mai feminina, uneori? Nu-mi amintesc sa ma fi inclus si pe mine atunci cand vorbeam despre masculi adevarati.

Sunt un fin psiholog, intr-adevar, dar nu de succes. Sunt prea preocupat de propria autodistrugere ca sa imi pierd timpul cu celebritatea.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu cred ca este indicat sa-ti deschizi si sa-ti prezinti detaliat cartea ta de vizita in fata nimanui niciodata.

| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate ...si nu este cazul sa ne "laudam" cu greutatile pe care le-am avut, si nici cu prostiile facute.

| LoveSleep a răspuns:

Ține-le pentru tine, nimănui nu-i pasă, crede-mă.
Și oricum, de ce-ai vrea să spui cuiva și mai mult, de ce-ai vrea să-ți amintești asta?

| Lawliet14 a răspuns:

In general nici familia mea nu stie unele chestii pe care le stie persoana iubita. Dar depinde ce fel de partenera de viata ti-e. Eu te sfatuiesc sa o faci cat mai repede dar privat, face-to-face, si daca-ti inspira incredere. Mai mult incredere cum ca te-ar putea si sprijini. Poate ai ceva sansa cu unele si mai exista si astfel de persoane, dar daca vezi este un punct slab in calea iubirii tale, pai atunci rezolva-ti prima data problemele. Iti va fi greu totusi daca ai aceste ganduri.

Dar daca nu e vorba de probleme, ci strict de relatii esuate, inseamna ca ai vorbit cu persoane de gen feminin cam retardate si care nu sunt la nivelul tau de a vedea lucrurile. Si faptul ca ai avut o copilarie urata, poate fi o problema in cazul in care mai ai tangente.

| EnvyU explică (pentru Lawliet14):

Interesant raspuns, sa stii ca ai dreptate ca depinde de partenera, si chiar as putea spune lucruri persoanei iubite de care familia sa nu stie. Si nu a fost vorba de relatii esuate, au fost o multitudine de chestii ce ar putea da peste cap un om/copil/persoana. Adevarat, trebuie sa fie o persoana de incredere, care stii ca te-ar sustine si ajuta sa treci peste.