| Eligirl a întrebat:

Fara raspunsuri la misto, va rog! In 15 aprilie am avut contact sexual protejat. Iar la o saptamana si ceva dupa acel contact am inceput sa am simptome la fel ca la a unei sarcini. Am verificat prezervativul dupa actul sexual si a fost in regula! Menstruatia ar trebui sa apara peste 2 saptamani! Care ar fi sansele de a se fi instalat o presupusa sarcina? Avand in vedere ca am fost atenti si am folosit protectia in mod corect! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Simptomele de sarcina, reale adevarate pot sa apara in cazul a circa 40-50% din femeile insarcinate cel mai repede posibil, doar dupa ce sarcina a implinit varsta de circa 6-7 saptamani.
Este cu totul IMPOSIBIL sa poata apara chiar si cea mai infima simptoma de sarcina in momentul precizat : la o saptamana si ceva dupa data de intretinere a actului sexual.
2.) Fiindca actul sexual la care se face referire, a fost intretinut dupa spusele tale cu circa 3 saptamani si ceva, inainte de ziua in care ar urma sa inceapa urmatoarea sangerare menstruala, (''Menstruatia ar trebui sa apara peste 2 saptamani!), rezulta ca actul sexual a fost intretinut in zilele perioadei de infertilitate relativa a ciclului menstrual, sau altfel spus cu multe zile inainte de zilele PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual.
In cazul in care conform afirmatiei tale ''menstruatia ar trebui sa apara peste 2 saptamani,'' adica prin data de 10 Mai, inseamna ca OVULATIA s-ar produce practic in data de 26 sau 27 Aprilie, zilele PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual s-ar fi suprapus peste zilele situate intre 22-28 Aprilie. Fiindca sarcina se poate forma numai in cazul in care ajunge sperma in vagin in mod cert/sigur in vagin in perioada zilelor real fertile (24-27 Aprilie) se poate afirma fara a avea nici cea mai mica retinere, ca in acest caz ar fi fost 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca actul sexual din 15 Aprilie ar fi fost neprotejat si ar fi fost ejaculata sperma in vagin. Multa sanatate!

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu esti insarcinată dar după sex apar dereglari hormonale si menstruale. Ce varsta ai? Multă sănătate.

| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele de sarcina apar dupa 3 saptamani, nu inainte!
Ce ai avut tu se poate pune pe seama unei intoxicatii alimentare sau a unui virus.
Nu te stresa, mai ales ca ai avut sex protejat, nefiind sanse sa fii ramas gravida.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei258 a răspuns:

Dacă a fost utilizată în mod corect nici o șansă nu este pen tru a se instala sarcina pertenera trebuie să fie în perioada fertilă a ciclului menstrual

| MadonaRamona14 a răspuns:

Simptomele sarcinii sunt asemanatoare cu ale menstruatiei. nu mai fii panicata ca dupa corpul isi va da starea de sarcina falsa