| Thisismeeeeeeeee a întrebat:

Bună ziua! Am 19 ani, iar pe 24 aprilie am avut primul meu contact sexual protejat. Iubitul meu nu a ejaculat pentru că nu am continuat din cauza durerii mele. Trebuia să-mi vină pe 28 aprilie însă nu s-a întâmplat asta, pe 30 aprilie am avut cel de al doilea contact sexual, tot protejat care de asemenea nici acesta nu a durat mult pentru că pe mine încă mă durea, nu a ejaculat, dar pentru a fi sigură am verificat prezervativul acesta fiind intact. Pe 13 mai am făcut și un test de sarcina să fiu sigură, pentru că sunt foarte stresată și a fost negativ. Am simptome premenstruale dar degeaba. Menționez încă o dată că prezervativele au fost puse corect iar zonele noastre intime nu s-au atins fără prezervativ. De ce nu mi vine menstruatia, este normal să întârzie după primul contact sexual? Să fie o dereglare hormonală?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corectd e sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile este eronat si inutil.
Menstruatia nu vine fiindca ai probabil ciclul menstrual de tip NEREGULAT.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand era absolut necesar sa specifici care este tipul de ciclu menstrual in cazul tau : NEREGULAT sau REGULAT fiindca doar/numai cunoscand acest lucru se poate formula si oferi un raspuns obiectiv si corect.
Se pare ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT sau chiar de tip DEREGLAT, si in acest caz asa se explica faptul ca NU a pornit nici in acest moment sangerarea menstruala.
Fiindca cele 2 acte sexuale au fost protejate pe toata dutata lor, si avand in vedere ca prezervativul a ramas fixat pe penis si ulterior la verificarea lor erau intregi/intacte reiese ca in timpul celor 2 acte sexuale, NU a ajuns sperma in vagin si in astfel de situatii si conditii este cu totul imposibil ca sarcina sa se poata forma.
Testul de sarcina a fost facut prea devreme fiindca au trecut doar 17 zile fata de primul act sexual si doar 15 fata de al 2-lea si din acest motiv trebuie facut incepand cu data de 19-20 Mai.
Rezultatul oricarui test de sarcina efectuat pe baza urinei, chiar si al celui mai hiper-super-mega-extra sensibil este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la data ovulatiei sau al sexului.
In a 13-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi dupa sex/ovulatie rezultatul este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de la sex/ovulatie rezultatul este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de la sex/ovulatie rezultatul este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de la sex/ovulatie rezultatul este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de la sex/ovulatie rezultatul este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de la sex/ovulatie rezultatul este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi fata de sex/ovulatie rezultatul este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa data sexului/ovulatie rezultatul obtinut este 100% valid, valabil si corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% asta in cazul in care testul este efectuat dupa 14-15 zile si devine corect in proportie de 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat.
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!