| HereToHelp123 a întrebat:

Iau anticonceptionale Belara. Marti seara am luat regulat, la ora 22. La ora 5 dimineata am avut diaree, precum inca 3 episoade de diaree in intervalul acelei zile, apoi am fost ok. Seara am luat regulat, iar joi am avut act sexual. Pastilele le iau regulat iar probleme cu diareea am avut doar miercuri. Exista alte riscuri? Sau sunt sub protectie?
Mentionez ca mai am de luat 5 pastile.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU poate exista nici cel mai mic pericol, fiindca hormonii existenti in continutul pastilei AC sunt asimilati de organism (ajung in sange) in circa 1 ora dupa administrare. Valoarea/nivelul eficientei contraceptive a ramas intacta si nemodificata in continuare, situatia prezentata chiar daca a existal acel episod de sanatate neplacut dar trecator. In continuare esti perfect protejata. Multa sanatate!