| Deborah345 a întrebat:

Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati care stiti exact, nu presupuneri : am inceput o noua folie de anticonceptionale marti, saptamana trecuta. Luni, saptamana asta, am uitat sa o iau la 9.30 seara si am luat-o la 5 dimineata. Dupa vreo 3-4 ore am avut diaree abundenta si varsaturi, ce m-au tinut toata ziua de marti. Marti seara am luat pastila la 9.30, ca de obicei. De duminica nu am mai avut contact sexual. Ce riscuri sunt si ce trebuie sa fac in continuare? E de ajuns sa ma protejes suplimentar pana luni? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mai bine lasa pilula si ia prezervativul, citeste aici: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-8.htm
Asta daca nu ti-e destul ca otrava aia ce o iei iti modifica si tie metabolismul. :-?
Fetelor, nu luati anticonceptionale decat daca este din alta nevoie, si numai daca alte remedii nu au functionat, un search scurt pe google si puteti afla mai multe despre plante medicinale care regleaza ciclul decat au stiut bunicii vostri.
Pace!

| luciana200972 a răspuns:

Stiu ca e nevoie sa te protejezi suplimentar pana incepi urmatoarea folie, citeste prospectul, dc nu-l mai ai il gasesti pe net sigur.

| luiza a răspuns:

Se mai intampla sa uiti sa iei pastila seara si nu este nicio problema sa o iei dimineata. sigur nu din cauza asta ti-a fost rau. Nu ai nevoie de protectie suplimentara daca iei pastila, doar sa nu uiti sa o iei in fiecare zi...cred ca pe prospect scrie ca poti sa intarzi in a o lua chiar 12 ore, pe ale mele, si fara sa risti sa ramai neprotejata.

| Alinutza_5368 a răspuns:

Hey

daca ai avut diaree si varsaturi atunci in locu tau nu as mai face sex ne protejata.Foloseste un prezervativ neaparat pentru ca numai au efect anticonceptionalele! diareea si voma poate sa fie chiar o reactie adversa de la anticonceptionale.