| Andry82273637 a întrebat:

Salut! Îmi puteți spune și mie ce inseamna orgasm? Adică când o fata spune,, Am orgasm,, la ce se refera?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Un orgasm este o reactie fizica care apare in timpul activitatii sexuale sau in timpul stimularii sexuale.
La femei, orgasmul este caracterizat prin contractii musculare ale peretelui vaginal si poate fi insotit de placere intensa si emotii puternice.
Orgasmul poate fi atins prin diferite activitati sexuale sau prin stimulare manuala sau prin intermediul unor dispozitive sexuale.
Orgasmul este una dintre componentele normale ale vietii sexuale sanatoase si poate avea un rol important in mentinerea relatiilor intime si satisfactiei sexuale.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O femeie cand are orgasm nu mai apuca sa spuna ceva. Nu are cum.
Adesea se face confuzie intre excitare si orgasm. O excitare mai serioasa poate sa nu fie orgasm. Dar, ca sa intelegi, iata definitia orgasmului, conform Wikipedia: "Orgasmul este caracterizat ca o plăcere fizică intensă, controlată involuntar de sistemul nervos autonom. El este acompaniat de contracții ciclice rapide ai mușchilor pelvieni inferiori, care înconjoară organele genitale și orificiul anal. Orgasmele sunt de asemenea frecvent asociate cu alte reacții involuntare, incluzând spasme musculare în diverse zone ale corpului, stare de euforie generalizată și vocalizare involuntară." Asta spus pe scurt, lucruri care sunt generale. Dar la o femeie orgasmul poate avea si manifestari cit se poate de neobisnuite. Cineva spunea ca orgasmul uneori poate fi asemanator din exterior cu crizele epileptice, atit ca nu apar spumele la gura, atit de mult afecteaza corpul. Si nu ai cum sa vorbesti in timpul unui orgasm. Ce e concludent e si ca femeile ating rar orgasmul, unele poate doar o data in viata, media fiind undeva la o data la 6 luni, deci se intampla destul de rar.
Eu cred ca fata se refera la faptul ca e excitata mai degraba. Iar dupa nu are rost sa spuna ca a avut. Vei realiza si tu, e ceva cit se poate de unic.

| stef87 a răspuns:

E momentul de maxima placere in timpul actului sexual

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ca se excita

| mihai69 a răspuns:

Se referă la faptul că... are orgasm!
Adică: fie îl simte în acel moment, fie îl are când se masturbează sau face sex. În funcție de context.

| Gugustelut a răspuns:

Are herpes si nu vrea sa-ti spuna.

Kiss love!

| Ghițescugay a răspuns:

La faptul ca elimina toată tensiunea din corp

| KaliKaali a răspuns:

Depinde ce orgasm a avut, la fete sau femei sunt mai multe orgasme