| pisikutza123 a întrebat:

Salut la toti, am o problema, luna asta inca nu mi-a venit menstruatia si ma gindesc ca pot fi insarcinata dar prietenul meu nu a dat drumul in mine, as vrea sa stiu daca totusi sunt insarcinata ce asi putea face sa nu mai fiu, acum cit inca nu-i tirziu? mersi la toti

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ati folosit prezervativ, chiar daca nu a ejaculat, riscul de sarcina exista si este destul de mare (cam 30% pentru o luna de activitate sexuala). Daca ai ajuns la intarzierea menstrei, nu mai poti intrerupe sarcina decat prin avort. Copilasul are de-acum inimioara care bate, manute, picioruse, cap, tot ce-i trebuie si nu poti sa-i opresti cresterea decat omorandu-l prin chiuretaj. Dar trebuie sa te gandesti daca vrei sa-ti omori copilul, poate totusi nu o faci. Sunt convinsa ca va doriti copil, altfel nu faceati sex neprotejat. Si daca va doriti copil, de ce sa nu fii insarcinata?
Oricum, nu stii inca daca esti sau nu mamica. Fa un test de sarcina din prima urina de dimineata dupa 7 zile de intarziere a menstrei, apoi mergi la ginecolog si abia dupa ce esti sigura ca este un copil acolo, dupa ce il vezi la ecograf si ii auzi inimioara batand, gandeste-te la ce urmeaza sa faci.

3 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Fa un test de sarcina, daca timpul de la actul sexual cu pricina e suficient de mare!

| MititiCa a răspuns:

Pai, nu ti-a venit deloc luna asta, sau iti intarzie. trebuie sa pui mai multe date ca sa te putem ajuta. Spune`mi cand a avut loc ultimul contact, si cand trebuia sa iti vina CM. ai putea fii daca nu ti-a venit luna asta, mai ales daca nu v-ati protejat. poti ramane datorita lichidului preejeculator.
baftahappy

| anka89 a răspuns:

Cine ti-a zis ca noi pe aici te putem controla ca la ginecolog?
daca tot iti e frica de ce draq nu va protejati,parca sunteti cazuti de pe luna, suntem intr-o lume atat de inaintata in acest domeniu, incat nu pot auzi astfel de lucruri.De prezervativ ati auzit si tu si prietenul tau? ii printre cele mai sigure si ieftine metode pentru a te proteja.
Eu de aici unde sunt nu pot sa stiu daca esti sau nu, si nu poti face nimic sa nu mai fi daca esti in afara de un avort, pe care nu il propun deoarece nu sunt de acord.
pe viitor nu mai fiti atat de inconstienti.
Si la urma urmelor pana ai stat si pus intrebarea si pana mai asteptai raspunsuri te puteai duce sa iti iai un test de sarcina care iti da rezultatul in 5 minute. offff