| Axellexa a întrebat:

ma numesc Alex, am 16 ani.Am si eu nevoie de un sfat, sper ca ma puteti ajuta.
Anul acesta am cunoscut o fata ( imi este colega de clasa), ne-am certat ne-am impacat, in fine acum eu o consider cea mai buna prietena, si ea sustine acelasi lucru.Pana aici totul OK, acum vine problema, am cam inceput sa ma indragostesc de ea, de fapt ce sa mai sunt indragostit rau de tot, dar din ce mi-a spus varul ei (si el imi e coleg de clasa), ar cam avea prieten. De fapt si ea imi povesteste despre el, dar a spus ca nu-i este nici macar amic.Eu ma port foarte frumos cu ea, si ea de asemenea cu mine, stii cam totul unul despre celalat, si incep sa cred ca si ea ma place, dar uneori imi povesteste de asa zis-ul ei "prieten", dar nu stiu de ce mi se pare ca incearca sa ma faca gelos. As vrea sa-i spun ca o plac, dar imi e tare teama ca ea sa nu aibe intr-adevar prieten, plus de asta am mici retineri in a spune ca ea ma place, v-am spus noi vorbim despre orice, chiar si despre problemele din familie, iar eu trec printr-o perioada, nu grea, foarte grea, si imi este teama ca ea sa se comporte cu mine frumos doar din mila.
Am uitat cateva detalii : o alta fata imi face "ochi dulci" si este posibil ca ea sa fie geloasa, si sa incerce sa se razbune, dar nu`s sigur.
Astept sfaturile voastre in legatura cu asat, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RyanGeorge a răspuns:

Axellexa iti voi spune cat mai scurt sa poti intelege, exista persoane care sunt foarte prietenoase si foarte deschise in orice asa ca sfatul meu este sa ii spui adevarul tot ce simti fata de ea, "pentru moment hai sa uitam de toate problemele care eu si tu le avem de'oarece vreau sa iti marturisesc ceva care numai pot tine in mine, imi placi foarte mult mai mult decat o prietena pot spune ca sunt indragostit de tine de ceva timp si vreau sa fiu cu tine .xx.si asa mai departe " dupa care vezi ce spune, nu stiu, e posibil sa aiba si prieten important este sa nu te pierzi indiferent de raspuns.

4 răspunsuri:
| Castiel a răspuns:

Bullshit! Tu crezi ca incearca sa se razbune/geloasa pentru ca esti innebunit dupa ea si numai gandesti prea radical totul este in capul tau (nasol sa fii indragostit si persoana sa nu aiba ochii pentru tine nu?)Asa sa incepem, fetele din ce le-am inteles eu pana acum, au 2 gandiri de dragoste (ele bazanduse pe sentimente asa este firea lor sentimentalista (( except curvele dar si alea se bazeaza dar mai mult pe **** si fizic)) )Ea are o dragoste de prietenie (ca toate ) si o dragoste de iubire (nu stiu cum sa-ti explic altfel) Daca pe tine te-a vazut ca pe un prieten (acum stim ca daca un baiat crede o fata prietena super buna,daca fata aia lar trage de... si lar excita ar face-o nu? e la fete este exact invers,nu ar face) asa ai cam belito... adica serios acum,te-a vazut ca prieten,ea stie cum esti tu si nah nu prea mai ai ce face sorry stiu ca e nasol, singura cale ar fi sa rupi orice contact cu ea sau sa te indragostesti de alta daca nu merge prima varianta, cea ce este NUL daca tu o iubesti pe ea-.- sucks isn't?! deci ori o uiti de tot ori suferi SAU (mereu este un SAU) o iei face 2 face,esti serios,nu te balbai ca boul,si ii spui foarte serios ca te-ai schimbat de la ultima intalnire,(esec sau ce prostii ati facut voi pe acolo) si acum ai face orice sa te primeasca inapoi,si ca te-ai mai maturizat! Si spune-i ca o iubesti foarte mult si nu spui asta doar ca sa faci misto de ea,chiar o iubesti si sa-ti mai dea o sansa daca te ia plansu mai bine,(in fine depinde de persoana ei acum daca sunteti asa amici,nu cred ca te va ranii nu?! adica sa faca misto sau sa se joace cu tine asa cum mi-a facut "diavolita" mealaughing )
Ori i se va face mila si va intelege si iti va mai da o sansa (dar tine minte daca o dai in bara acum adio si poate rupi si relatia de prietenie tot) asta sau (din pacate "SAU" are si momente neplacute) va fi imatura, si isi va bate joc de tine,te va umili etc,depinde de firea ei cum am mai spus-.- si inca un "SAU" este indragostita de ala,si pe tine te vede altceva decat un amic bun (de asta nu este bine sa fii prieten bun cu vreo fata,pui sentimente sansele ca ea sa nu simta nimic pentru tine sunt mari,si tia traso si tu suferi,bine de mine ca nu am prietene fete nu?:X ) si daca se va intampla faza cu amicul,atunci ori stai cu ea si suferi ac boul,ori intrerupi orice contact cu ea,o eviti sa o privesti RUPI TOT! Chiar daca se roaga de tine sa ramaneti amici spune-i ca nu poti deoarece tu o iubesti iar mai rau te-ar ranii (tine minte imatura=misto de tine matura=ceva mai bun decat "imaturizarea") dar ea fiind din clasa ta habar nu am cum vei putea uitao si eu am o tipa la mine in clasa care o iubesc, dar tipic la ce noroc am eu in dragoste ea ma alinta cu "uratule" si etc-.- laughing in fine vezi ce faci bafta (daca am repetat propoziti ((Mi lene sa citesc)) scuze dar am o gripa nasoala ) fi atent, orice a iface tot vei suferii daca nu accepta! Asta e in cateva saptamana treci peste tongue mie mi-a luat 2 luni dar la mine a fost si "my first love" si o durut nah depinde de firea ta de rezistenta^^

| pakito a răspuns:

Salut Alex. Sfatul meu pentru tine...mereu sa fi sincer!
Sper ca ai inteles ce vreau sa-ti spun tongue

| moonsind23 a răspuns:

In general nu prea mai ai intrare la fetele cu care te-ai imprietenit (o spun din experienta). Dar daca iubirea care o porti fata de ea e obsesiva iti recomand sa dai cartile pe fata. Trebuie insa sa ramai stapan pe situatie, sa te impui (dar sa nu exagerezi). Spune-i ca esti atras fata de ea, dar nu ii marturisi faptul ca o iubesti pentru ca te va vedea vulnerabil. Nu pune presiuni asupra ei. Fii tu insuti pentru ca fetele (mai ales in cazul in care te cunoaste de mult timp) simt cand te prefaci, cand vrei sa pari ceea ce nu esti. Pentru a scapa de gandurile care te macina trebuie fie sa faci pasul cel mare, fie sa rupi legatura.

| ale_5493 a răspuns:

Pai. se vede clar ca fata asta te place. din moment ce te face gelos vrea decat sa te faca sa nu mai rezisti si sa ii spui odata ca o placi. sunt sigura ca va zice acelasi lucru. sau daca nu. nu omori pe nimeni daca iti incerci si tu norocul nu? fii fara teama. macar NU O PIERDE! ce ai de pierdut?batting eyelashes