| Andrei120984 a întrebat:

Ma numesc Andrei si am 20 de ani! Recent am suferit o despartire (acum 1 saptamana jumate)! Am avut o relatie de 3 ani cu o fata foarte speciala dar nu stiu cat mai e de speciala, ce vrea si ce nu vrea! Am si probleme foarte mari de familie, mama mea nu ma suporta si nu am mai vorbit cu ea de vreo 4 luni si tata s-a mutat cu gagica lui si m-au lasat singur in apartament. In tot acest timp ea mi-a fost suportul moral si m-a ajutat la luarea decizilor. Tin sa spun ca eram destul de gelos si posesiv ( sau asa intelegea ea ca pana la urma ajung sa cred ce spunea ea ). Eu ii ceream doar sa imi spuna cand vorbeste cu baieti straini dar ea tot timpul ascundea, si tot timpul daca ma uitam in telefonul ei erau mesaje in care anumiti baieti o invitau pe la ei ( cei cu care vorbea ) desigur ii respingea dar ma deranja cu nu imi spune si mie. De vreo 2 luni isi facea tot timpul timp sa iasa pe afara sau in cluburi si nu voia sa ma ia, pana cand saptamana trecuta s-a dus la un gratar si a ramas si peste noapte, m-a intrebat daca vin si nu aveam bani... Nu a vrut sa ma imprumute, si am facut rost de bani 3 zile mai tarziu si mi-a spus ca toate aranjarile sunt facute si etc. dupa care cand a venit a doua zi la mine am observat ca mai luasera o colega si mie mi-a zis ca nu se poate. Dupa care a sunat-o prietena ei si i-a zis ca Daniel ii cere numarul de telefon atunci a inceput sa chicoteasca si a pus telefonul la urechea cealalta si a zis "nu stiu". Dupa ce a terminat de vorbit la telefon am zis ca m-am suparat pe ea si m-am dus sa fumez, ea a inceput sa se imbrace si a plecat. Am sunat-o dupa 1 minut si mi-a spus sa ma duc sa imi iau hainele de la ea si de atunci imi zice ca ma iubeste dar nu mai vrea sa fie cu mine, bagand cel mai mult motivul ca nu am o familie "ok" si nu vede un viitor impreuna. Tin sa spun ca in ultimii 3 ani de zile ne-am petrecut cel putin 7 ore impreuna in fiecare zi si cand nu eram impreuna vorbeam la telefon, a demonstrat in 1000000 de faze ca ma iubeste dar acum sau cel putin de un timp nu mai stiu ce se intampla. Mi-a fost ca o mama, sora, frate, tata, iubita, sotie, o vedeam si o vad universul meu. Mi-a fost alaturi la bine si la greu si invers. M-am angajat acum 4 luni sa pot sa ii cumpar un suc sau sa bem o cafea cand are pofta... Am depus toata increderea, sperantele, visele, am depus absolut tot si am sacrificat absolut tot. Tot ce vreau sa fac e sa o fac sa ma vrea inapoi, nu vreau sa o fortez, vreau doar sa ma iubeasca cum o iubesc eu, sunt disperat nu stiu ce sa mai fac (sa incerc sa vb cu ea? am facut-o de cand ne-am despartit, i-am spus cat o iubesc si ce fel de barbat vreau sa fiu pentru ea. Sa o ignor? Asta o va aduce inapoi?). Sau trebuie sa incerc sa o uit? Va rog ajutati-ma pentru ca nu pot decat sa plang, beau, sa fumez 2 pachete jumate de tigari pe zi. M-au dat afara si de la servici. Ma simt de parca nu mai am nici un folos pe lume daca nu o fac pe ea sa zambeasca, este tot ce am avut in ultimii 3 ani ( mi-am imaginat chiar si cum imbatranim ). Sper sa ma puteti ajuta. Multumesc anticipat! Ps: scuzati-mi formularea si tot dar sunt foarte bulversat si scriu cu ochii plini de lacrimi.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca fata asta se considera a ta, nu ti-ar fi ascuns nimic si nu ar fi existat alti baieti pe telefonul ei. Poate iti amintesti si tu de cand erai singur ca avem un anumit instinct pentru ce fete ar fi abordabile, chiar daca au prieten si le faceai propuneri. Asa a fost si cu fata ta. Faptul ca nu voia sa te ia cu ea ar fi trebuit sa iti spuna clar ce se intampla. A stat cu tine cat nu a considerat ca poate avea ceva mai bun, de la un moment incolo a considerat ca in lumea larga exista ceva mai bun deca tine.
Daca o aduci inapoi, ai putea sa continui genul asta de viata cand ea iese pe cine stie unde fara tine si sta peste noapte cu cine stie cine? Ai mai putea sa ai incredere in ea?
In locul tau, eu mi-as vedea de viata mea. Nu ar mai auzi de mine, nu as mai vorbi cu ea. As renunta la tigari si la bautura, mi-as gasi un servici mai bun, m-as apuca de sport, as face asa incat sa arat mai bine, m-as tine ocupat pana cand o uit si abia cand am trecut peste aceasta deceptie mi-as cauta alta fata. Mi-ar fi rusine de mine sa nu ma port ca un barbat puternic. Nu sunt lupul moralist, exact asa am si procedat, cu o singura exceptie (la 18 ani) si regret si azi cele cateva luni pierdute atunci.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Era o manea veche ce suna cam asa:
"Am iubit si eu in tinerete/ am stiut si eu ce e amarul/ pot sa-ti dau un sfat la batranete/cand la inima te frige jarul:/ Nu cata la dragostea pierduta,/ poti s-asculti de mine mai baiete,/ caci mai sunt pe lume multe fete/ Care te iubesc si-apoi te uita."winking
O sa iti treaca si o sa realizezi ca te-ai indragostit de o imagine falsa a ei. Acum e teama de necunoscut, a fost totul pentru tine si ti se pare ca nu se poate fara ea. Crede-ma, se poate!

| RAY a răspuns:

Faptul ca ascunde multe de tine cine stie de ce,prostia ta e ca ai crezut in ea si ai crezut ca e universul tau,s-a vazut ca nu merita asta,ce poti face este sa dovedesti ca esti barbat si poti merge inainte,un loc de munca,sport,gandire mai rationala mai sceptica, nu crede in nimeni doar in tine, fi un badboy nu o fetita daca ma intelegi, totul va trece te asigur asta, macar invata ceva din experienta asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu la varsta asta crezi ca gasesti fata cu capul pe umeri? rar gasesti prietene stai linitit. nu ti-a zis nimeni sa nu iti pui sperante prea multe in prima "Iubire"? fete din ziua de azi sunt ca mult baieti, niste imature cu fite de mari vedete in cap. ceva serios gasesti dupa 25 de ani, daca nu chiar mai tarziu. vorba " fetele sunt mai mature" e o prostie, stai linitit. a fost o data

| Dendoris a răspuns:

Ammmm, da, chiar esti gelos si posesiv. Cu placere.