| kiddoooo a întrebat:

Salut, ma numesc Diana, si va rog sa ma ajutati cu un sfat.
este vorba despre o relatie, care a durat 1 an si jumatate.
o sa o iau cu inceputul.
prima data, nu prea imi placea de el, insa m-am combinat cu el.
am stat 2 luni, dupa care ne-am despartit.
dupa 1 luna, l-am vazut la un meci de handbal ( el face handbal de performanta ) si cand l-am vazut am simtit cum se aprinde o " iubire " in mine.
am inceput iar sa vorbim, si ne-am combinat. asta a fost prin februarie 2011.
am fost fericiti, pana in mai, cand el s-a dus la un bal fara mine, si s-a pupat cu alta, spunandu-mi ca vrea sa fie cu ea, si m-a lasat pentru aia.
dupa nici 6 ore de la alegerea facuta, mi a zis ca ii pare rau, si ca de fapt pe mine ma iubeste, si pentru ea nu simte nimic.
a incetat sa mai vorbeasca cu ea.
ne-am continuat relatia.
prin august, s-a dus intr-o tabara, 1 saptamana, nu am mai vorbit la telefon, nu prea m-a bagat in seama, decat cu o zi inainte de a veni acasa.
acolo a stat cu una, dar ca amici.
pe mess i-am gasit conversatii de genul " mi-ar placea sa fim impreuna, daca nu as fi cu diana "
i-am zis ca daca vrea sa stea cu ea, sa ma lase pe mine.
m-a ales pe mine, si a renuntat sa mai vorbeasca cu ea.
relatia parea sa mearga foarte bine, si am facut primul pas, amandoi, dupa 8 luni de zile, am facut dragoste. era pentru prima data si la mine, si la el. ( pentru el, eram prima prietena, si a doua fata cu care se sarutase)
a inceput scoala, si el a inceput sa vorbeasca cu una ( ca prieteni, amici ) dar eu am aflat abia dupa 3 luni, ca ei erau prieteni. si tipa il placea. la fel, a renuntat la a mai vorbi cu ea, si ne-am vazut in continuare de relatie.
de prin noiembrie (facusem 1 an ) am inceput sa ne certam
stateam doua zile impreuna, ne desparteam pentru cateva ore.
si tot asa.
am tinut toata povestea asta, pana in ianuarie.
pe la sfarsitul lui ianuarie, ne-am despartit.
nu am mai vorbit vreo 2 3 zile, dupa care am inceput sa vorbim, dar ne certam.
si a inceput sa se repete istoria de anul trecut. aceeasi perioada, aceleasi evenimente.
anul trecut, eu eram indiferenta, anul acesta eu eram cea indiferenta.
am stat despariti pana pe 2 martie.
eu pe 1 martie, o facusem cu altu, da din prostie, mai mult pentru a uita de el, si pentru a nu mai suferi, gandindu-ma ce indiferent poate fi.
ne-am reimpacat, totul era ok si am stat impreuna o saptamana. in care nu prea vorbeam, nu avea timp sa ne vedem, etc.
ne-am despartit. iar acum 2 saptamani, am aflat ca el o facuse cu prietena lui cea mai buna, dar nu a insemnat nimic. ( a facut-o in august, dupa ce a facut-o cu mine).
nu m-a afectat prea mult chestia asta, doua zile m-am gandit la asta.
dar acum el imi reproseaza incontinuu ca eu am facut-o cu ala.
in momentul de fata el nu mai vrea sa fim impreuna
imi vorbeste urat
dar zice ca ma iubeste
pe alta nu are, pentru ca am intrat si pe facebook la el, si pe meaa ( i-am spart parolele) si are conversatii doar cu baieti, si cu cateva fete, dar despre teme, scoala, proiecte.
i-am zis ca imi este din ce in ce mai dor de el, mi-a zis " te ador "
ii zic ca il iubesc, imi zice ca si el ma iubeste.
dar da vina pe mine, ca cica datorita mie nu mai suntem impreuna.
si la inceput era foarte timid, acum, imi inchide telefonul in nas, mereu crede ca ii reprosez.
a, si zilele astea, m-a oprit antrenorul lui, sa ma intrebe ce e cu el, si daca mai suntem impreuna, pentru ca nu mai joaca bine deloc. ( inainte era la 3 echipe ) si l-am sunat sa ii zic ca am vb cu antrenorul lui, si ca ar fi bine sa isi vada de handbal serios, mi-a zis " o sa joc, cand am eu chef ", si mi-a inchis.
eu vreau sa ma mai impac cu el, dar el cand aude de asta imi zice " taci odata. pa "

4 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Clar aveti o relatie deprimanta.
Nu cred ca ai facut bine incepandu-ti viata sexuala cu el, nu erati deloc pregatiti.

El te inseala la tot pasul iar tu pari foarte indiferenta la asta.Se pare ca oarecum va asemanati si de-aia va acceptati defectele astea. Aveati o relatie dar fiecare o mai facea si cu alti...asta e dezastruos si nu e deloc iubire.

Eu zic sa o lasi balta, ca nu va potriviti. Poate mai cresteti si realizati cat de copii ati fost!

Bafta!

| lolly a răspuns:

Omg! Asta clar nu mai e iubire! Poate vrei sa te razbuni si sa-i faci in ciuda, dar nu persoanei iubite! Pentru ca o iubesti nici nu te poti gandii sa-i faci vreun rau. Daca el ti-a facut un rau tie, trebuia sa fi constienta ca daca te iubea nu se uita la alta, nu se saruta nu facea S3x, si in ochii lui erai doar tu! Pretindeti ca iubiti dar nici nu ati dat de asa ceva...Whatever..Despartit-impacat-despartit-impacat asta esti ciclul relatiei voastre! Si nu stiu cat de mult poate sa-ti mai spuna Te Ador, Te Iubesc, cat timp se comporta oribil cu tine! Iti inchide telefonul in nas, si sa-ti spuna "taci odata" Wtf!? And i said i love you!? No way..baiatu nu te iubeste, poate TE-A IUBIT! Dar dupa cum reactionati si va razbunati suna de parca ar fi un cerc de gelozie si nimic mai mult.Nu cred ca ar trebui sa-i mai accorzi atentie, cata vreme isi bate joc de tine in ultimul hal.ba cu alta, ba cu tine, ba cu o amica, ba cu tine! Ar trebui sa pui stop, fiind constienta ca doar se joaca cu tine si nu te iubeste. Ia-ti un baiat cuminte!happy Scuze de eventualele greseli de tipar si sper ca te-am ajutat cu ceva.Stiu ca tu esti oarba pentru ca te uiti la el, dar trebuie sa privesti realitate.

| naitreaba a răspuns:

Buna Diana. Eu te sfatuiesc sa nu-i vorbesti o vreme, daca te place, se intoarce la tine. Daca nu te contacteaza dupa 2-3 saptamani, pune pe cineva sa-l cheme undeva unde sa fii tu, ii faci o surpriza... o sa-i placa, crede-ma.

| aaaalllee a răspuns:

Pai. daca si el a facut-o si u..sunteti chit.big grin..si mai cred ca ar trebui sa nu te mai uiti pe fb lui, sau pe mess..la conv..ca n.are rost. da e sa fiti impreuna o s fiti. da mai lasa timpu s treaca.