| Miruna3094 a întrebat:

Eu si prietenul meu suntem impreuna de 1 an si 2 luni. Pana acum o saptamana am crezut ca avem o relatie perfecta( chiar daca ne mai certam si noi ca orice oameni).
El inaintea mea a avut o alta relatie de aproape 3 ani cu o fata din alt oras. La nici 2 luni dupa despartirea lor am inceput noi 2 relatia. Mi-am data seama singura ca a iubit-o foarte mult pentru ca nu ar fi stat atata timp impreuna. Din spusele lui ei s-ar fi despartit pentru ca ea l-ar fi inselat.
Desi am avut mare incedere in el si as fi bagat si mana in foc ca nu ma inseala, duminica m-a impins curiozitatea si m-am uitat la el pe fecebook in timp ce el nu era in camera sa vad daca a mai vorbit cu fosta( daca ar fi vorbit despre chestii banale ca ce mai fac, nu m-as fi suparat). Dar intr-un mesaj din ianuarie anul asta ea isi cerea scuze pentru faptul ca l-a inselat, mai spunea ca el ar fi lasat-o insarcinata si ea ar fi facut avort pentru ca parintii ei l-ar fi bagat pe el la corupere de minori( era minora pe vremea aia). Lucrul care m-a scocat e iresponasabiliatea lui, pentru ca cu cateva zile inainte vrusese sa se culce cu mine fara sa ne protejamstraight face
As fi vorbit cu el despre lucrul asta si poate as fi luat decizia sa raman cu el. Dar am vazut ca el a mai vorbit si cu o prietena comuna de a lui si a fostei( conversatia era de prin august deci noi aveam cam un an impreuna) care l-a intrebat daca a mai vorbit cu fosta si i-a spus ca nu a incetat sa o iubeasca pentru ca a fost ceva special intre ei.
Va dati sema cum m-am simtit in momentul ala, au inceput sa-mi tremure picioarele si abia m-am abtinut sa nu plang. Ma simt folosita, a stat cu mine tot timpul asta doar ca sa o inlocuiasca pe ea. Eu l-am iubit cu adevarat si acelasi lucru as fi vrut si de la el, Probabil ca a tinut la mine pentru ca nu ar fi stat un an cu mine degeba, dar nu vreau sa ma iubesca cu jumatate de norma vreau sa ma iubesca asa cum il iubesc si eu.
Totusi a fost un baiat bun, care m-a respectat si mi-a respectat intotdeuna dorintele, care vroia sa petreaca cat mai mult timp cu mine si care face orice sa ma vada, si care a avut grija de mine. Singurele lucruri pe care pot sa i le reprosez ar fi ca nu m-a facut sa ma simt apreciata adica rar cand auzeam de la el ca sunt frumoasa sau ca ii place ca sunt intr-un anumit fel, se lega de mine din diferite nimicuri(parca vroia mai mult sa ma tachineze) si nu imi placea ca uneori cand vorbeam parca nu dadea importanta la ce ziceam (chiar daca la inceput imi reprosa ca nu sunt mai vorbareata sau cand eram suparata ca nu ii spun si lui ce aveam).
Nu am o intrebare anume, doar ca vreau sa aud parerea voastra si sa-mi dati niste sfaturi in legatura cu subiectul asta. Oricum eu am decis sa discut cu el saptamana viitoare (pentru ca sambata e ziua lui si nu vreau sa-i stric ziua) si sa ma despart de el, pentru ca mai bine singura decat langa cineva care nu te iubeste cu tot sufletul.
Va multumesc pentru sfaturi si sper ca nu e prea mult de citit!

6 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

Si eu zic ca ai luat o decizie buna.Mai bine singura, decat langa un baiat care nu te apreciaza si nu te iubeste. Dragoste cu jumatati de masura nu exista.Ori te iubeste, ori nu te iubeste. Asa cum ai spus si tu poate doar a tinut la tine si chiar daca si acum o iubeste pe fosta poate nu vrea sa se impace cu ea din cauza orgoliului sau a faptului ca nu poate trece peste ce i-a facut. Sper ca te-am ajutat.

| neutrino a răspuns:

Crede-ma ca nu stiu cum poti admite in mintea ta, ca el te-a respectat, inselandu-te.

| Miruna3094 explică (pentru neutrino):

Fizic vorbind, nu m-a inselat, doar cu gandul a facut-o. Cand spun ca m-a respectat ma refer la comportamentul lui fata de mine, adica nu s-a conmportat ca un badaran, nu m-a jignit ( oricum daca ar fi facut asta in secunda urmatoare i-as fi data papucii0

| Vix999 a răspuns:

Esti matura si asta e bine. Bravo ca iti dai seama ca nu este ok sa stai langa cineva care nu te iubeste si nu te apreciaza la adevarata ta valoare.
Multumeste-i pentru tot ce a fost frumos si spune-i ca speri sa poata umple candva golul lasat de fosta lui relatie, dar ca nu vei fi tu acel tampon de care el are nevoie. Daca intr-un an si ceva nu a trecut peste, e clar ca nu vrea sa o faca.
O discutie cu el clar va duce la promisiuni din partea lui, la reprosuri ca i-ai invadat intimitatea (faza cu facebook-ul), ca nu o mai iubeste la modul ala etc. Tu stai si gandeste-te ca senzatia ta de relatie incompleta vine clar din ceva generat de comportamentul lui.
Da, o tine la tine dar degeaba daca sta cu tine doar ca sa piarda timpul...si mai mult, sa te faca si pe tine sa-l pierzi.
O sa suferi si imi pare rau pentru asta. Dar cel mai bine e sa ii spui despre toate astea.
Se va panica, va crede sau isi va da seama ca nu vrea sa te piarda. Exista si posibilitatea sa-si revina si sa inceapa sa te aprecieze...dar asta vei vedea pe parcus exact ce si cum.
E momentul sa joci cartea asta. Totul sau nimic.
Bafta happy

| Almássy a răspuns:

Aha...ce sa zic spune-i direct ca nu il mai vrei adica ce esti tu?-o carpa... lasa-i sa se iubeasca scarbosii, gasesteti si tu pe cineva care sa te iubeasca pe deplin.Credema stiu din propria experienta

| MariaFcsb1 a răspuns:

Sincer eu cred ca tot timpul asta a stat cu tine so uite daca a vb asa totusi si eu am vazut astfel de conversatii pe fb la iubitul meusad ca vrea sa se impace cu easad si astea si am discutat cu el si imi zice ca nu o mai iubeste si din astea dar eu nu il credsadsi il iubesc din tot sufletulsad Sper ca acum s-a schimbathappy