| karinaiggk a întrebat:

Salut.Ma numesc Karina si am 17 ani. Duminica trecuta am fost la un party, acolo am facut cunostinta cu un baiat, el are 18 ani. Ne-am imbatat si ne-am tras-o...Ma rog..chestia e ca am fost 'prinsi' de o fata, care ma uraste si e reciproc...iar acum ma santajeaza..Eu nu vreau sa se afle, iar daca spune ea o patesc.Mi-a zis ca nu spune daca ii accept conditiile..si una din conditii e sa mi-o trag cu 2 odata, iar ea sa filmeze. Ce fac?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti merge la politie sa o dai pentru ca te santajeaza. Daca nu are probe poate sa zica ce vrea pentru ca nimeni nu o crede

| Adrian7art a răspuns:

Si tu încă nu te-ai prins!?
E clar vrea să te șantajeze si mai rău happy, să nu cumva să accepți!

| alina2k18 a răspuns:

Trollingwinking

| biancaelenatanase a răspuns:

Mergi la poliție și spune că te șantajează.

| WildLatte a răspuns:

Ar fi cuvantul tău impotriva cuvântului ei... ce dovadă are? Așa si eu pot să spun că un impărat mongolez m-a cerut de nevastă, iar eu l-am refuzat. Asta unu la mână.

Si doi la mână. cum spuneau si alte persoane, asta-i santaj si se pedepseste conform legii. Santaj care o să se transforme in ceva mult mai grav daca faci ce-ti spune ea. Sper să nu fi chiar atât de prostută.

PS : Fii mai responsabilă în legătură cu actiunile tale, iar ceea ce faci asumă-ți.

| dbigiu84 a răspuns:

Calmeaza-te.Nu o sa se intample nimic.E cuvantul tau impotriva cuvantului ei.Ca sa se mai linisteasca, spune-i ca te duci la politie si o reclami pentru santaj si daca nici nu are dovezi ca ai facut-o chiar si de calomnie. Poate primi amenzi usturatoare.Sa vezi cum se calmeaza.Incearca chiar s-o inregistrezi cum te santajeaza.

| stop99 a răspuns:

Du te la politie! Santajul e infractiune si se pedepseste cu inchisoare.

Iti las un fragment din Codul Penal cu referire la infractiunea de santaj.

Infracţiuni contra libertăţii persoanei
Art. 207

Şantajul

(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).

(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

| Larysa690 a răspuns:

Are dovezi? Daca nu are dovezi nu ai dc sa te temi pentru ca nu o sa o creada lumea.

| mihai69 a răspuns:

Să mergi la coafor - doar nu vrei să joci în filme cu părul vâlvoi!

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Tea filmat cumva? Daca nu ignoro si gata.

| Andreeush a răspuns:

Dacă accepți condițiile acelei tipe ești cea mai fraieră de pe planetă.
Cum naiba să te gândești dacă să accepți să o faci cu doi iar ea să te filmeze?
Vrei să te șantajeze cu acea filmare? În primul rând ar trebui să ai demnitate, să nu accepți așa ceva.
Sfatul meu ar fi să îi spui să te lase în pace, iar dacă ea începe să zică ceva altora spune-le că nu-i adevărat. Oricum nu are cum să dovedească.

| Ale5184 a răspuns:

Nu mai sunteti normali. Preferi sa ti-o tragi cu 2 si sa ajungi intr-un film decat sa se afle ca ai facut sex cu unul? De ce mai si intrebi. Ai 17 ani, ce naiba. Du-te frumos la politie

| cristian200313 a răspuns:

Nu trebuie sa faci ce spune ea, deoarece nu are dovezi daca ti-ai tras cu el, poti sa stai linistita, Si NU! Nu faci ce spune ea, deoarece daca te filmeaza ajungi pe internetul calumea si o sa te afecteze grav.
Sanatate.

| Rux04 a răspuns:

Bună, te sfătuiesc s-o denunți la poliție pentru șantaj.

| Cduncfujndf a răspuns:

Las-o în pace, nu o mai băga în seamă. Acum nu are nici o dovadă, iar dacă v-a spune asta cuiva, nu are cum să dovedească. Dacă acum faci ce zice ea, o să aibă dovadă și o să poate să arate la toată lumea.
Ai și tu grijă ce faci!