| Antonies a întrebat:

Nu vreau sa ma masturbez ca e pacat... Cand o sa fiu "mare" o sa am "probleme" daca nu ma masturbez? Adica o sa ejaculez greu etc? Funda si vot

Răspuns Câştigător
| Shriti a răspuns:

Nu, nici vorba de prostiile astea. O sa ejaculezi foarte normal. Din contra datorita masturbarii poate avea loc ejacularea precoce!
Nu atrage atentia la comentariile care te invita sa te masturbezi ca este intr.adevar un pacat foarte mare, malahia! Nici vorba de asa cevaaa!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Ce studii ai draga mea? ca sa te pronunti cu privire la ejacularea precoce rolling on the floor. In 3 fraze ai reusit sa dai 3 raspunsuri complet ERONATE. Ori esti o fetita inca naiva ori ai grave deficiente si lacune in cultura ta generala ca sa ma exprim in mod elegant cu privire la nivelul tau intelectual.

66 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Din cate vad, crezi in Dumnezeu. Atunci fii sigur ca invatamintele lui sunt date cu un scop, si anume cu scopul de a ne face noua viata mai frumoasa!

| RoCkKiD a răspuns:

După toate studiile masturbarea e mai degrabă benefică, vorbele din popor nu au nici o acoperire din punctul de vedere al cercetărilor din domeniu. Deci te poți masturba liniștit.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mult mai indicat sa te joci in continuare si cu puta in nisip nu doar cu galetuta si lopatica indiferent de varsta ce o ai? Lasa aceste intrebari filozofice pentru momentul in care vei deveni cu adevarat "mare" nu doar fizic ci si la minte si va avea rost si intrebarea care iti creaza "probleme" si te framanta.rolling on the floor.

| Doub a răspuns:

Bravo ţie.
Şi stai liniştit, nu păţeşti nimic.

| mentholinks a răspuns:

Nu o sa ai probleme daca o sa cresti normal. Dar mai important e ce iti creste in minte.

| mentholinks a răspuns:

Eu iti spun ca un fost masturbator inrait, nu e bine.

| kar1GaNNN a răspuns:

Filme laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

Fi convins ca masturbarea este pacat, asa cum se afirma apostolul Pavel in Tit 3:3, despe oameni robiti de pofte si placeri.

Acesta robie insemna dependenta, iar Dumnezeu cand a spuns ca omoram dorintele rele, patima in Coloseni 3:5 s-a gandit la corpul nostru.

El vrea sa ne pazim de intinaciunea carnii, vrea sa avem un cor`p sanatos.
2 Corinteno 7:1

HAI sa iti spun de ce o sa ai probleme.

Odata ce te masturbezi, vei deveni ca un animal.
Se cheama efecul Coolidge, la nevsta nu o sa se mai ridice, o sa ai nevoie de altele.

Oxcitocina hormonul dragostei, care apare atunci cand iubesrti, asta ne face sa fim sanatosi oamenii ci nu animale.

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Imi poti spune cine este impostorul cu numele de apostolul Pavel care da lectii cu privire la sanatate si in special cu referire la masturbare. Imi arati o lucrare stiintifica a acestui impostor? La ce universitate a studiat, cine i-au fost profesorii? Orice afirmatie facuta dar care nu este sustinuta prin lucrari/tratate stiintifice nu poate fi luata in considerare iar cel care o face este un plastograf sau impostor.

| Seba2013 a răspuns (pentru remus1007):

Eu am dat si numele efectului, se cheama efectul cooldige.
Uite aici:https://ro.wikipedia.org/wiki/Efectul_Coolidge

Aici nu este vorba de o laba, aici vorbim de labe.

Ce ne explica acest fenomen?
Dupa sex cu nevasta apare o perioada refractara.
Apare prolactina si scade libidoul.

Cel dependent de sex se duce la altele pentru ca nevsta nu ii mai ridica libidoul(ti-am aratat ce face efectul coolidge), dar altele da.

Si asta sa mor eu, domane fereste, mai bine ureaza-mi sanatate, ca nu vreau sa mor.
Hai numai bine.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Referintele biblice, nu au fost pentru tine.
A fost pentru Terup25war.

Pe tine te i-au altfel, cu referinte stiintifice, tot nu ai inteles forma mea de a vorbi cu tine?

De unde pana unde, ai redus tu, ca organizatia mondiala a sanatatii, este o sursa religioasa?

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns (pentru remus1007):

Daca este cu nevasta, citeste bine, acest efect.
Daca apare altele urca libidoul, chiar daca ti-ai facut suma.

Deci chiar daca scade libidoul, daca apare altele urca iar libidoul.
La aceea persoana nu mai urca libidoul.
Peroana care se masturbeaza, nu isi imaginaza doar o persoana, are un spectru larg, de femei, si deci corpul chiar daca isi face suma, el iar vrea.
Pana la epuizare.

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns (pentru remus1007):

Nu este normal, cel care iubeste, ramane la nevasta, nu tradeaza.

Pentru corp este nasanatos pentru ca are nevoie de liniste.

Cand la animale sunt implantati electrozi in zona acesta a intereseului sexual, si au optiunea sa o stimuleze, o face pana la epuizare si moarte.

Uite aici:http://alfre.dk/the-pleasure-center/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vezi cand o sa pici in pacat nu o sa te opresti, o sa ai o cadere continua devil laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alta intrebare pusa la misto. Asta e pacat.laughing

| LinxCont a răspuns:

Masturbeaza-te fara grija ca nu e nici un pacat.
Nu exagera insa ca se stie doar ca ce e prea mult strica.
Macar o data pe saptamana ar fi ok sa te mentii in forma.
Nici daca nu te masturbezi nu patesti nimic, dar parerea mea e ca e mai bine sa o faci ca sa iti rodezi putin scula.
Se stie si ca organele nefolosite se atrofiaza, iar cele folosite se dezvolta aici nu e cazul de dezvoltare dar... ).
Mai e o chestie cu prostata. Cei care au ejaculari frecvente in tinerete au riscul de a face cancer de prostata mai redus.
Acum e problema ta daca nu vrei sa te masturbezi ca e pacat...
Parerea mea finala asta e: pacat nu e, sa o faci e benefic, iar daca o faci sa nu exagerezi (un maxim de 2 ori pe saptamana cred ca nu strica).

| Seba2013 a răspuns (pentru LinxCont):

Sti legile lui Dumnezeu, pentru ca afirmatia cum ca masturbarea nu este pacat, pretinde ca crezi in Dumnezeu.

| LinxCont a răspuns (pentru Seba2013):

Eu nu am tinut cont de legile lui Dumnezeu si nici nu le cunosc in profunzime. De ce nu am tinut cont? Legile lui Dumnezeu vin din vechime, iar eu tin cont mai mult de ce e nou, adica nu vreau sa raman la ceva vechi ci sa evoluez cat de cat. Daca vrei sa tii cont de niste legi vechi, e alegerea ta. Oricum nu e mare diferenta intre a te masturba si a nu te masturba. Eu sunt mai pe nou, ce e vechi s-a dus. Daca m-as lua dupa cine stie ce legi vechi, probabil ar trebui sa arunc televizorul, calculatorul, sa citesc la lumanare si sa merg cu caruta.

Deci ai de ales: ori pe vechi, ori pe nou. Asa am inteles ca dupa legile pe care le stii, nu ai voie. In plus, Am inteles ca sub nici un chip nu vrei sa incalci legile ca sa nu faci un pacat. In conditiile astea, nu ai de ales, ai pus intrebarea degeaba. Raspunsul ti l-ai dat singur: nu ai voie sa te masturbezi si gata, nu e loc de intors. Deci, nu te masturba. Sper ca nu ai facut-o pana acum si daca ai facut-o, sa iti ceri iertare, pacatele iti vor fi iertate cu siguranta mai ales ca esti un bun credincios si pe viitor, sa ai mare grija sa nu pacatuiesti. Fiecare merge pe drumul lui, fiecare isi primeste rasplata pentru faptele sale.

Acum ce rost are intrebarea daca tot stii raspunsul?
Are.
Ai vrut probabil sa ne inveti si pe noi care sunt legile, sa ne supunem si noi acestor legi si asa mai departe.
Asta e. Unii merg pe un drum, altii pe altul. Nu exista un singur drum, nu toti merg pe acelasi drum. Fiecare care alege sa mearga pe un drum, e convins ca merge pe drumul cel bun. Ce mai poate face acel cineva care merge pe un drum? Sa invite si pe altii sa mearga pe acelasi drum. Foarte frumos, nimic rau in asta. Acum acea invitatie, trebuie sa ramana invitatie, nu sa se transforme in obligatie. E bine cand oamenii vor sa se ajute, dar ajutorul nu se poate da fortat. Prin urmare fiecare trebuie sa mearga pe drumul lui, sa nu considere ca numai el are dreptate si la urma se va vedea cine a gresit si cine nu. Cand exista 2 drumuri, ambele pot fi bune, ambele pot fi gresite, sau unul e bun si altul rau. Alta situatie nu exista. Omul trebuie sa fie liber sa isi aleaga propriul drum atat timp cat nu-i deranjeaza pe ceilalti. Daca un om reuseste sa convinga pe altul ca un anumit drum e bun si altul nu, e foarte frumos (pe principiul nu e prost cine cere, e prost cine da). Totul e sa nu se foloseasca minciuni ca atunci e vorba de inselatorie.

| Seba2013 a răspuns (pentru LinxCont):

Bai frate, tu afirmi ca masturbarea nu este pacat.

Daca masturbarea ar fi pacat, pentru cine ar fi pacat?

Si daca nu este pacat, pentru cine nu este pacat?

Ei am impresia ca tu suferi de dezordine comunicativa.

| LinxCont a răspuns (pentru Seba2013):

Am spus ca nu tin cont de legile de care ai amintit ca sunt invechite.
Am inteles ca stii raspunsul la intrebare.
Am inteles ca esti in misiune de propaganda religioasa.
Am zis ca fiecare trebuie sa-si aleaga singur drumul pe care merge.
Am inteles ca tu esti convins ca drumul pe care mergi e bun si vrei sa convingi si pe altii.
Pe mine nu ai reusit sa ma convingi, asta e, nici eu nu te pot convinge pe tine si nici nu-mi doresc asta. Asa ca asta e finalul: tu pe drumul tau, eu pe drumul meu. Altceva nu mai e de spus.

| Seba2013 a răspuns (pentru LinxCont):

Eu pe tine nu am cu ce sa te conving, eu am postat unele articole stiintifice.
De ce le-am postat?
Pentru ca s-a intrebat.
ok?

Drumul pe care mergi, ajunge la moarte, si din pacate nu este nimeni sa te salveze.

Atunci cand afirmi ca masturbarea nu este pacat, acesta afirmatie este lipsita de sens, atat timp cat nu crezi in Dumnezeu.

Deci LIPSA DE SENS amice, nu poti sa vorbeste depre ce este pacat, pentru ca, pentru tine nu exista aceasta NOTIUNE.

Deci doar atat, nu am vrut sa te conving, doar ca te-ai bagat ca musca in lapte,

| LinxCont a răspuns (pentru Seba2013):

Am inteles de la tine ca daca nu te masturbezi si inca altele pe langa asta, traiesti vesnic. E drumul tau pe care l-ai ales si nu am ce sa comentez. Daca e bine sau rau, vom vedea si tu si eu la capatul drumului. Daca nu ai vrut sa ma convingi, de ce ai pus o intrebare la care nu accepti decat raspunsul tau?
Daca ai pus o intrebare pe un site unde se pun intrebari si altii dau raspuns, iar eu am dat un raspuns se cheama ca m-am bagat ca musca in lapte?
Te-ai gandit ca poate si eu am vrut sa te conving si nu am reusit?

| Seba2013 a răspuns (pentru LinxCont):

Eu ti-am acceptat raspunsul, insa acel raspuns este ILOGIC.

Tu intelegi ca nu are nici un sens?
Pentru nimeni nu are nici un sens, nu numai pentru mine.
Am vrut doar sa iti atrag atentia.

Deci numai vorbi de notiunea de pacat, daca nu crezi in Dumnezeu.
Pentru tine nu exista asa ceva amice.

Asa cum nu exista nici porc care zboara.

| anonima0101 a răspuns:

Nu cred ca e pacat daca te masturbezi rolling on the floor. Nu, nu o sa ai probleme, mi se pare ilogic thinking

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Sincer, nu vad de ce ar fi pacat sa te masturbezi, este un mod in care iti cunosti corpul, limitele, etc. happy. Adica e ceva normal pentru baieti.In viitor nu vei avea deloc probleme decat daca exagerezi, daca faci asta de vreo 6/7 ori pe zi, zilnic. Nu se va intampla nimic, masturbeaza-te linistit. laughing Bafta!

| DumnezeuTatal a răspuns:

Deci 90% populatie o sa ajunga in iad, tare.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Fiecare cu religia lui si e o treaba privata. In schimb sunt multe minusuri in a nu te masturba. Nu cred ca o sa ejaculezi greu din contra cred ca foarte repede. In primul rand nu prea te cunosti, nu o sa stii ce ti place.

| Shriti a răspuns:

Mai ai sa iti bati joc de toti?
M.am saturat de tine, piaza rea

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Atata timp cat vei continua sa spui doar prostii si tampenii am sa intervin de fiecare data.Este inadmisibil ca sa dai raspunsuri eronate unor copii care iti cer ajutorul. Daca nu esti in stare sa le dai sfaturi si raspunsuri corecte deoarece iti lipseste invatatura in domeniul respectiv si ai si grave deficiente de cultura generala incearca sa te abtii. Poti raspunde la categoria religie unde se admite orice prostie sau la Trivia/Amuzante.

| Shriti a răspuns:

Dupa ce accesezi linkul te rog sa dai pe butonul "ejaculare precoce" se gaseste un pic mai sus pe fond rosu
Iarta.ma ca nu s.a primit direct.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Articolul este scris de un "specialist" din tagma preoteasca numit preot/popa/calugar cu studii "inalte" obtinute in anii de scoala nu mai multi la numar decat are clase trenul.rolling on the floor

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Rasistule, nu conteaza de cine este facut studiul, atat timp cat este stiintific.

Uite aici omaneni disciplinati in urologie, sexologie, etc., afirma lucrul acesta.

Asa ca lasa atacurile la persoana, si daca nu sti sa citesti nu este problema noastra.

Vrei sa iti dam mura in gura ca sa intelegi?
Spune ca daca vrei, o sa iti explic eu cu detaliu, ca sa se trezeasca neurocortexul ala nestimulat.

Uite aici si casca ochii, rasistule:
http://yourbrainonporn.com/......tion-young

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Ti-am mai explicat care este parerea mea cu privire la persoana ta si a celorlalti de teapa ta.Te rog sa ma scutesti de interventiile tale imbecile.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Hahaha tu compari parerea ta cu organizatia mondiala a sanatatii?

Tu compati pararea ta cu oamenii din stiinta?
Stiinta ta inca este in progres...
Pentru voi nu exista dependenta sexuala, sunteti inca limitati.
Studiile pe care te bazezi le cunosc.

Parerea ta peronala, nu are valoare, daca ar fi sa o combat nu mi-ar trebui studii stiintifice, te-as face praf cu propiile cuvinte.

| lastOne a răspuns (pentru Seba2013):

Ti-a scapat ce era mai important in articolul ala si anume faptul ca studiul s-a facut pe un flacau cu probleme:

"reports on a man with porn-induced sexual problems (low libido, fetishes, anorgasmia)"

| Seba2013 a răspuns (pentru lastOne):

Cu probleme induse de pornografie si masturbare.
Pproblema fiing disfunctie sexuala.

Intelegi engleza, si cati ani ai?

| lastOne a răspuns (pentru Seba2013):

Aoleo "pretenas" stii vorba aia... nu vezi padurea de copaci? Desi in cazul tau aparent orice palc de 2-3 copaci aparent e catalogat ca padure, te sfatuiesc sa mai citesti inca o data articolul (fara google translate daca poti) poate, poate intelegi despre ce e vorba. Mai usor cu aerele astea de lebada in chiuveta ca dauneaza pe termen lung.

| Seba2013 a răspuns (pentru lastOne):

Te sfatuiesc sa traduci acesta parte prietenas.
porn-induced sexual problems
Se vede ca sti engleza, cred ca ai invatat in padure.

| Shriti a răspuns:

Ai citit linkul ma?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Care link. cand incerci sa accesezi apare ca este o pagina inexistenta

Răspuns utilizator avertizat
| Shriti a răspuns:

Mai intai citeste ce si dupa asta vezi ce prostii spun eu.

| Shriti a răspuns:

Nu e scris de un preo sau mai stiu eu ce, ci de un om care pur si simplu te deranjeaza ca are o opinie diferita de a ta.

| Shriti a răspuns:

Nu e articol imbecil cel care combate parerea ta personala

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Citeste comentariile celorlati si compara-le cu imbecilitatile emise de tine rolling on the floor. Toate sunt contrare parerilor tale nascute intro minte retardata si imbolnavita de percepte religioase cretine.

| Shriti a răspuns:

Pai asta si zic ca dupa ce iti apare pagina inexistenta, un pic mai sus se gaseste un buton rosu sa zicem care scrie ejaculare precoce. Te rog sa gasesti si sa apesi acel "buton", este in bara de meniuri, deasupra "paginii inexistente"

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Un articol nesemnat adica neasumat de cineva este nul si neavenit. Daca cel care l-a scris era ferm convins de adevarul celor scrie si le sustinea cu probe/studii stiintifice ar fi avut si curajul sa-si aplicesemnatura si parafa de medic. Altfel nu poate fi considerat ca fiind de incredere putand fi un simplu impostor.

| Shriti a răspuns:

Le.am citit deja, si?
Ce daca sunt contrare, nu inseamna ca sunt automat si corecte. Daca tu personal te iai dupa turma care zice ca masurbarea e buna nu inseamna ca turma zice bine. Eu nu vreau sa ma iai din urma parerilor celorlalti.
Cwle mai bune argumente ca masturbarea nu e buna ti le.a pus seba 2013, dar daca nici el nu te.a putut convinge atunci eu nu pot face nimic. Spor la masturbare si sanatate. Nu mai vreau sa ma cert cu un incapatanat ca tine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Nu-ti dai deama cat poti fi de lipsita de logica, falsa/ignoranta? Adica toti suntem niste imbecili retardati si doar tu cu retardatul de Sheba2013 sunteti cunoscatorii adevarului absolut.rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Shriti a răspuns:

Nu noi pwrsonal, ci medici si cercetatori din intraga lume au demonstrat asta taman pentru oamenii ca tine. Dar ce sa.ti fac daca tu singur esti nu doar incapatanat, ci si orb/ignorant fata de opiniile semenilor tai. Fa ce vrei, numeste.ma cum vrei, nu crede ca asta ma supara. Prosti ca tine is pe tot pamantul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Ma intreb oare cum te-ai putea tu cataloga pe tine cand vezi ca 95% dintre cei ce au raspuns spun/dau una si aceiasi interpretare iar tu o tii langa-balanga pe a ta. Daca sunt cu totii prosti sau destepti tu esti in cea mai mica masura sa-i caracterizezi. Oare cum se numeste aceasta afectiune a creierasului tau de bibilica? Ar fi indicat sa mergi sa fii consultata de medici adevarati si nu indoctrinata de preotii inculti care au reusit sa-ti otraveasca gandirea. Te compatimesc si sincer mi-e mila de tineretea ta ratata.

| Shriti a răspuns:

Nu e parerea MEA, ti.am mai spus odata, e parerea oamenilor mai destepti ca tine care au scris articolele propuse de seba.
Asa ca nu mai fi asa mandru, ca mandria e pacat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shriti):

Tu chiar nu poti intelege ca toti cei indicati de Sheba2013 sunt incomparabil mai prosti si mai putin invatati decat mine.De ce ar fi acest Sheba incult mai credibil decat; remus1007; LinxCont; RockKid; andreeeeeaaaa; Psychosis; Readetot; userul mileniului...; BlackGordonFreeman;, Codreanu_anduta-1991; Marcelyn;. Ti-i-am insirat pe toti care au raspuns pentru masturbare nefiind nici un raspuns contra in afara de cel dat de cretinelului de Shaba2013. Daca vei continua sa-ti sustii ineptiile atunci este clar ca nu avem ce discuta.Si daca vrei sa stii da, sunt mandru deoarece sunt convins ca sunt incomparabil mai destept, invatat si in tema decat toata preotimea romana si fariseii de pe langa ei.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In Romania, mai multe de jumatatea popualatia tarii este credincioasa.
Uite aici:https://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Ortodox%C4%83_Rom%C3%A2n%C4%83
Asta insemna ca nu se masturbeaza pentru ca

| Shriti a răspuns:

Nu ma intereseaza ce au spus 95% dintre cei ce au raspuns aici. Nu ma intereseaza la fel cum nu mai intereseaza ceea ce zici tu. Faptul ca tu suferi de sindromul turmei si crezi tot ceea ce crede mare parte a copilasilor de pe site demonstreaza:
1. Esti in mintea copiilor. Daca ai avea careva studii superioare reale cred ca la varsta ta ti, ai fi putut face careva conclizii proprii despre masturbare, diferite de cele ale prietenilor a caror varsta medie nu depaseste 16 ani. Deci tu ca varsta psihologica, in aceasta privinta nu ai mai mult de 16 ani.
2. Nu ai originalitate in gandire. Faptul ca iti place sa crezi ceea ce cred 95% procente din useri inseamna ca nu ai capacitatea de a.ti formula o opinie proprie, bazandu.te pe convingerile eronate ale celorlalti. Ceea ce se traduce prin a avea o gandire monotona si plata.
3. Esti sclavul masturbarii= esti sclavul pacatului= esti sclavul diavolului. Felicitari!

Răspuns utilizator avertizat
| Shriti a răspuns:

Multumesc mult pentru fundita :**