| MihaiBucuresti91 a întrebat:

Salut numele meu e Mihai si am 22 de ani?
De fiecare data cand ma combin cu o fata relatia se sfarseste in maxim doua saptamani.Motivul e ca ma,, plictisesc,, foarte repede si dupa o saptamana deja mi se pare ca fata e ori foarte proasta, de genul ca nu pot purta o conversatie mai lunga de 10 minute cu ea fara sa inceapa sa bata campii ori incepe sa mi se para foarte urata,(asta mi se intampla cel mai des, desi la inceput nu mi se par urate ci uneori chiar foarte frumoase si atractive)
Pur si simplu nu reusesc sa trec peste chestia asta si ajung din nou si din nou la despartire, si e atat de greu sa te desparti fara sa ii spui adevarul (ca o consideri urata sau proasta )iar eu nu sunt un prefacut bun absolut deloc si de acea urasc aceasta etapa.
De aceea in ultima vreme nici macar nu mai incerc sa intru intr-o relatie cu vreo fata de care sunt atras, de frica ca se ajunge din nou la acelasi lucru.
De doua ori am avut relatii de aproximativ doua luni cu fete care chiar imi placeau foarte mult, dar de fiecare data mi-au dat papucii.
Nici eu nu sunt vreun fat frumos, nici am vreun iq de geniu si nici misogin nu ma consider...
Incerc tot timpul sa imi spun,, lasa inca nu ai gasit-o pe aia potrivita,, dar a trecut deja prea mult timp si prea multe incercari.
Stie cineva unde gresesc?
Chiar imi doresc foarte mult o relatie de durata mai lunga, dar nu pot sau nu stiu cum sa trec peste defectele pe care le descopar treptat la ea.
Daca cineva a a mai intampinat problema asta, va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Banuiesc ca te numeri printre putinii baieti care si-au trasat in minte ideea unei iubiri ideale si realitatea nu corespunde.
Ceea ce ar trebui sa realizezi este ca realitatea nu va corespunde niciodata idealului creat de mintea ta si e nevoie de adaptare aici.
Orice relatie se bazeaza pe generozitate si compromisuri,sa stii.
Si nici un om nu e plictisitor,sa fii sigur! Poate sa nu fie pe aceeasi lungime de unda cu tine,dar plictisitor,nu e!

Tu,cunosti o fata,o cuceresti si pe urma gata,te odihnesti in ideea victoriei repurtate,fara sa stai sa studiezi omul.
Simplu sau complex,omul e extrem de interesant,ar fi trebuit sa stii asta pana acum!
Nu lasa superficialitatea sa devina o obisnuinta,insista,autoeduca-ti rabdarea si curiozitatea,vei rani mai putine suflete.

Renunta sa fii interesat doar sa cuceresti o fata, nu mai cuceri nici una, pana cand nu vei fi in stare sa te apleci plin de curiozitate, interes si dragoste asupra uneia!
Pentru ca iubesti doar vanatoarea, nu si prada pe care o vanezi...

Sfatul meu e sa faci o pauza cu cuceririle, sa inveti sa observi de departe calitati si defecte si sa intri in joc doar cand esti capabil sa oferi si putin suflet.Pentru ca te joci cu oameni...
happy

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cineva zicea ca secretul iubirii nu este in a gasi persoana perfecta pentru tine, ci in a invata sa iubesti la perfectiune persoana imperfecta de care te-ai indragostit.

| pietrean a răspuns:

Ori tu ai ghinionul, sa intalnesti fete, care la prima vedere te atrag fizic si apoi observi ca nu aveti nimic in comun, ori.......invers! Este ceva normal:nu sunteti pe aceeasi lungime de unda.
Poate,o data si odata,o sa intalnesti si tu aceea fiinta,cu care o sa simti ca aveti multe lucruri in comun si aceea va fi aleasa.dar sa nu crezi,ca totul o sa mearga snur:vor fi si multe hopuri,divergente,pareri incompatibile,dar trebuie sa inveti sa trecu si peste ele.pot si si fete frumoase si destepte,dar si mai uratele(depinde de gustul estetic al fiecaruia)care pot fi inteligente,descurcarete,tolerabile,harnice.
La varsta ta,probabil vei perfectiunea, dar nu te analizezi si pe tine, daca esti un om tolerabil, amabil, politicos.Intai,analizeaza cum te comporti tu si vezi apoi care va fi perechea ta potrivita.