| KuolemaTekeeTaiteilijan a întrebat:

Acum aproape doi ani mi-am cumparat o chitara. Cel mai mare vis al meu a fost sa invat sa cant la chitara. Dar se pare ca, cu timpul, visul meu incepuse sa se spulbere in mii de bucatele pe zi ce trecea. Totusi, dupa atatea incercari esuate de a invata sa cant la chitara, m-am hotarat totusi sa mai incerc inca o data (deja am pierdut numaratoarea, de cate ori am mai incercat). Chiar la inceput, venea un prieten pe la mine si incerca sa ma invete (el e chitarist profesionist) dar de la un moment dat a spus ca nu mai poate sa vina si m-a rugat sa ma tin de treaba. Cu toate ca nu se vedea absolut NICI UN PROGRES in ceea ce faceam, am continuat sa incerc pana am renuntat. De atunci, practic, trec prin cate-o criza de isterie tot o data la cateva zile. De nenumarate ori am luat chitara in mana si am spus: TREBUIE SA POT. Un drac. Tot asa, de fiecare data ma dadeam batuta. Parintii mi-au cumparat o carte pentru incepatori, cu un CD. Mi-am dat interesul, in mai putin de doua ore am citit toata cartea. Si in acelasi timp am incercat sa parcurg si eu aceiasi pasi. Degeaba. Pur si simplu nu pot. Am incercat si sa invat singura, sa descopar singura cum suna fiecare coarda, sa leg acorduri intre ele (cu toate ca nu imi iasa nici unul) ...nimic. M-am uitat zi si noapte la videoclipuri pe youtube, am citit pe net, tot n-am rezolvat nimic.

Oficial, mi-am pierdut aproape toata speranta. Aproape, am spus. De aceea apelez la voi, poate unul dintre voi stie ce altceva as putea sa mai incerc. Au trecut deja aproape doi ani, si nu am reusit nici macar sa invat trei acorduri. Ori sunt batuta in cap, ori sunt batuta in cap. Exista o alta modalitate pe care as putea s-o incerc? Sau sugerati mai bine sa imi vand chitara?

1 răspuns:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cateva acorduri tot trebuie sa le poti face, e imposibil.Iti trebuie mai multa rabdare.In primele zile,nici eu nu m-am descurcat,pana m-am obisnuit sa acordez chitara,si sa apas cum trebuie (de obicei,e mai greu sa canti la acustica,trebuie sa ai putere sa apesi cat este necesar),si alte chestii. Apoi am invatat cateva cantece care mi-au placut,mai de incepatori, de la Marty Swartz, si cam atat. Dupa m-am lasat o perioada, nu stiu cand sa mai ma reapuc, mi-e cam lene.Dar nu-i greu...adica,nu-i imposibil.
Uite, invata asta, vezi ce-ti iese :
http://www.youtube.com/watch?v=Rqi3O-SOElg
Patience.