| Sebbb27 a întrebat:

O femeie pe ciclu poate sa ramana însărcinată? dau funda.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Categoric DA. In cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT sau in cazul celui mai scurt ciclu menstrual cel de 21 de zile in care se produce o OVULATIE cu ovul VIABIL, care se poate produce fara probleme incepand din a 7-a zi a ciclului menstrual. In aceasta situatie zilele PERIOADEI FERTILE incepe din a 2(3)-a zi a ciclului si tine pana in a 7(8) zi a ciclului. Fiindca se suprapune doar partial peste zilele de menstruatie si partial pe primele zile dupa terminarea menstruatiei (depinde si de numarul de zile de menstruatie), fecundarea ovulului produs in a 7-a zi a ciclului devine cat se poate de sigur/posibil. In concluzie, formarea unei sarcini in urma unui sex intretinut in perioada de menstruatie este chiar foarte posibila, insa depinde de lungimea si tipul ciclului menstrual. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Dar sunt sanse mult mai mari de a face o infectie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Menstra este procesul prin care corpul femeii elimina ovulul nefecundat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Tanti Gretta, esti femeie matura cu copii dar cu toate acestea continui sa spui niste ineptii/prostii incalificabile. OVULUL daca nu este fecundat in cele 16-24 ore de viabilitate, intra intr-un proces de imbatranire, si de degradare/degenerare incepand din a 2-a zi, proces care se deruleaza rapid si in a 3-a zi de dupa eliberare din ovar, OVUL se DEZINTEGREAZA si resturile sunt resorbite de organism. Prin procesul menstrual se elimina MENSTRA care este formata din resturile ENDOMETRULUI destramat. In compozitia MENSTREI intra resturi de mucoasa (care a imbracat peretele intern al uterului), tesuturi epiteliale, fragmente de vase de sange si sangele care ar fi urmat sa alimenteze endometrul. In menstra NU EXISTA nici macar resuri de OVUL care de altfel pentru cultura ta generala are o marime microscopica, cu alte cuvinte INVIZIBILA. De asemenea te invit sa citesti pentru a te informa corect urmatorul material din care prezint cateva fraze extrase cum ar fi : ""Aceste etape se vor suprapune, motiv pentru care, lungimea totala a ciclului menstrual va fi de aproximativ 28 de zile. Pentru a calcula data ovulatiei, ar trebui sa aveti in vedere faptul ca indiferent de cat de lung este ciclul menstrual, faza luteala dureaza intotdeauna aproximativ 14-15 zile. Daca doriti sa aflati data ovulatiei, eliminati aceste 14 zile din totalul ciclului menstrual. De exemplu, daca ciclul dumneavoastra menstrual este de obicei de 24 de zile, ovulatia va avea loc in ziua a 10-a (24-14=10)."" sau o alta informatie utila : "". Ovulul traieste timp de 12-24 de ore dupa ce paraseste ovarul. La o saptamana dupa fertilizare, posibl sa apara primele semne de fertilizare. Daca nu este fertilizat, ovulul se dizolva dupa 24 de ore. Nivelul hormonal va scadea si mucoasa uterina (ENDOMETRUL) va fi eliminata dupa 12-16 zile de la ovulatie. Apoi va urma ziua intai a ciclului menstrual"" Toate aceste informatii si altele la fel de folositoare le vei gasi in urmatorul articol/material. http://www.sfatulmedicului.ro/......tiei_10708

| cikone a răspuns:

Categoric nu, deși exista o sansa de 0, 001%