| costi900 a întrebat:

Salut,pareri despre plasturele contraceptiv? In trecut am folosit ovule locale si prezervative si am zis sa incerc cu prietena mea ceva mai putin riscant pentru sanatate ca pilulele contraceptive, am gasit plasturele cu efect 7 zile dar am nevoie de mai multe detalii, la cat timp dupa aplicare are efect si mai multe daca se poate, multumesc.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Plasturele contraceptiv este considerat ca fiind de fapt "varianta externa" a pastilelelor contraceptive orale, deoarece este dovedit faptul ca are aceleasi efecte secundare ca cele care apar in cazul pastilelor AC. Dupa folosirea a 3 plasturi timp de 3 saptamani, se face o saptamana pauza, perioada in care are loc menstruatia. Este indicat sa fie stiut, cunoscut si retinut faptul ca medicul ginecolog este cel care poate sa indice/sa recomande plasturele contraceptiv, atunci cand din motive medicale nu se potrivesc alte metode de contraceptie. Aceasta metoda contraceptiva prin plasturi hormonali este/reprezinta in fapt metoda prin care sunt folosite pastilele AC, sau al inelului intravaginal NuvaRing, insa este o alternativa mai simpla si usoara de a fi folosita. Multa sanatate!

| Eireann a răspuns:

Pilulele, plasturele si injectia toate functioneaza pe baza de hormonii. O varianta este si implantul contraceptiv care se introduce sub piele si are efect 3 ani.

| costi900 explică:

Sau injectia contraceptive?