| ggomule a întrebat:

Salut, pe luna trecuta prietenei mele trebuia sa-i vina menstruatia pe 1 august dar a venit pe 11 iar luna aceasta inca nu a venit. Este o intarziere normala sau ar putea fi insarcinata?(am facut sex doar protejat sau maxim ne.am atins doar organele genitale neprotejati)

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Este o intarziere foarte mare. Sa-si faca un test de sarcina, daca este negativ sa il repete dupa 5 zile, daca este tot negativ sa se programeze la ginecolog pentru ca poate avea o alta problema.
Ca sa putem sa estimam probabilitatea ca ea sa fie gravida, ar trebui sa stim daca atingerile acelea au fost in perioada ei fertila si daca au fost ceva lichide ale tale care au ajuns prin locuri periculoase.

| Violleta2022 a răspuns:

Constat ca ai acteva intrebari unde mentionezi la toate menstruatia pe data de 1 ale lunii, ceea ce ma face sa cred ca habar nu aveti daca este ciclul regulat sau nu, mai ales ca o luna are 30 de zile, iar alta luna are 31 de zile.
Dar, daca ati facut doar sex protejat, nu vad vreo sansa sa ramana gravida, decat daca nu v-ati jucat si fara prezervativ si penisul a ajuns in vaginul fetei.
Este posibil ca joaca voastra fara prezvervativ sa o fii lasat insarcinata, daca ti-ai pus penisul in vaginul ei, chiar si pentru 1 secunda, fara prezervativ, pentru simplu fapt ca aveai sperma ramasa pe teava si s-a scurs involuntar, in vaginul fetei.
Daca fata era in perioada fertila, sarcina apare imediat.
Deci, sa faca un test de sarcina ca are deja o intarziere mare msi poate fii insarcinata.

| ggomule explică (pentru Violleta2022):

Mentionez si ca nu am ejaculat nici in prezervativ nici afara cand niciodata pana acum.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca esti sigur si convins ca toate actele sexuale intretinute au fost mereu perfect protejate si de asemenea ca nici in timpul atingerilor dintre organele voastre genitale nu a ajuns niciodata sperma in vagin, singura concluzie logica si rationala care poate fi formulata este aceea ca NU poate exista o sarcina instalata in uter. Dar reiese si concluzia fireasca ca si activitatea hormonala este grav perturbata ceea ce deregleaza ciclul menstrual care devine NEREGULAT.
Se poate aprecia ca aproape sigur ovarele prietenei tale sunt afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv ovarele nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa timpul precis stabilit, astfel ca ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat sau modificat ori conditionat de factori externi. Pornirea sangerarii este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv ciclul poate fi REGULAT, dar din nefericire cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara teama de a gresi ca este vorba de o dereglare hormonala foarte importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a unei sau a mai multor glande endocrine.
O alta caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA si imposibilitatea de a anticipa lungimea ciclului care poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie/stare destul de neplacuta poate fi remediata doar medical printrun tratament hormonal prescris in urma efectuarii setului complet de analize endocrine. Pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ggomule):

Deci tu nu ai sperma deloc? Nu ai ejaculata si nu te-ai masturbat cu ejaculare niciodata?