| Crde12244556 a întrebat:

Am 19 ani și la fel ca si luna trecută revin cu o întrebare despre menstruație. Luna trecută mi-a întârziat ciclul 10 zile, după care mi-a venit pe data de 15, luna asta din nou am o întârziere 5 zile, și trebuia sa îmi vina pe 12. Intotdeauna am făcut sex protejat, plus ca după ultima menstruație cred ca am făcut-o de 2 sau 3 ori, protejat. Nu cred ca exista șanse sa fiu însărcinată, nu am nici un simptom, doar simt ușoare dureri ca și cum ar veni. Oare care sa fie cauza? Și mai am încă o întrebare, in aceste zile de întârziere am făcut sex protejat, inclusiv aseară, după sex el a fost la baie, ma rog și după ceva timp ne-am mai atins puțin organele, dar nu a atins intrarea in vagin. Exista vreo posibilitate sa se întâmple ceva? Eu folosesc o aplicație și acolo scrie ca nu sunt fertila, ieri ar fi trebuit sa fie ultima zi de ciclu. Mulțumesc

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca toate contactele sexuale au fost intretinute cu folosirea prezervativului care de fiecare data la terminarea sexului a ramas intreg/intact, se poate considera ca in aceasta situatie este exclusa posibilitatea de a se forma o sarcina nedorita. Chiar si daca cilul tau menstrual este destul de NEREGULAT, si in aceste conditii se poate aprecia ca este practic IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in urma atingerii dintre organele voastre genitale, fiindca in acest moment ciclul tau menstrual se afla in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE care se situeaza inainte cu 9-10 zile fata de data posibilei zile de pornire a menstruatiei in urmatoarele 7-10 zile. Aplicatia amintita NU poate fi folosita in cazul in care diferentele de lungime dintre ciclurile menstruale consecutive este mai mare de 5-7 zile, fiindca datele oferite sunt viciate, eronate, complet gresite deci si cu totul inutile. Din pacate in cazul tau se poate concluziona ca ovarele tale sunt mai mult sau mai putin afectate probabil de chisturi ovariene, adica de asa numitil sindrom SOC/SOPC si din acest motiv ar fi foarte indicata consultatia ginecologica. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Ai făcut sex protejat. Punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata ce e în mintea ta? Tu incontinuare te expui și vii și ne întrebi pe noi, dacă ești gravidă sau nu? Protejează-te! ca mâine poimâine, ramai gravidă și vii cu întrebări dacă poți face chiuretaj fără părinți la 16 ani, sau sa cauți vreun centru unde sa lași copilul. Fii mai atenta!

| Crde12244556 explică (pentru anonim_4396):

Am spus destul de clar ca toate contactele sexuale au fost protejate! Atingere s-a produs după o ora de la terminarea actului. Nu voi veni cu astfel de întrebări, am menționat ca am 19 ani. Cu toate ca știu ca e imposibil vreau sa aud mai multe pareri, nu îți înțeleg comentariul oarecum răutăcios. Mulțumesc oricum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crde12244556):

Ba sa știi ca nu sunt răutăcioasa, deloc! Asta este adevărul, din punctul meu de vedere. Dacă ție frica sa nu se întâmple ceva un urma unei acțiuni pe care o faci, nu o mai faci, ești mai atent/a și mai ales ca ai mai trecut prin aceste dubii. Dacă ai înțeles greșit, scuze! Dar nu a fost intenția mea sa fiu răutăcioasa.

A, și mulți înainte!

| Cristina20099 a răspuns:

Din cauza stresului poate să întîrzie eu la fel am pățit așa...Am facut de multe ori sex neprotejat și nu am ramas insarcinată.Nu te îngrijora totul va fi bine.