| IonSpintecatoru a întrebat:

Salut, poate sa imi spuna cineva cat de des ar fi ok sa te masturbezi? Eu normal am vrut sa nu mai fac deloc sau cel putin sa nu mai fac o perioada foarte lunga, dar din cate stiu si am auzit e si bine sa te masturbezi, deci oarecum e o balanta, dar chiar si asa nu stiu la cat timp sa o fac, deoarece vreau sa fiu si mai energic, mai atent, mai perspicace si etc. Dar nici nu vreau sa devin mai "furios".

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca vrei mai multa energie, mananca un sandvis.

| Goete a răspuns:

E ok sa te masturbezi de cate ori ai chef

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te masturbezi de la 16 ani zilnic de minim 1 dată. Când începi să faci sex cu o femeie la 18 - 20 de ani faci sex azi - masturbare mâine - sex poimâine - masturbare răspoimâine și tot așa până te însori.

| IonSpintecatoru explică (pentru anonim_4396):

Frate nu e chiar asa, cand te masturbezi mai mult te minti singur ca ai face sex, vreau sa spun ca nu e chiar aceeasi chestie, mai ales ca daca o faci in fiecare zi o sa te "imbolnavesti" mintal fiindca o sa devii tot mai dependent si de filme porno, o sa ai tot felul de fantezii si chestii, nu o sa mai fii excitat cand vei face sex ca tu te-ai obisnuit cu masturbarea, si lista tot continua

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonSpintecatoru):

Noi, băieții din cartierul meu mergeam la femei de la 16 ani. După aia masturbare zilnică sau sex zilnic zi de zi până când m-am însurat.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru anonim_4396):

Eee, acum se explică multe….

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonSpintecatoru):

Poti să nu te masturbezi deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o problemă dacă nu te masturbezi.

| LifeLust a răspuns:

Nivelul de T creste cand masturbarea ia loc, dupa aceea scade incet si se stabilizeaza. Un nivel crescut de T poate sa cauzeze furie precum stim de la cei care iau hormoni pentru a le creste muschii, dopati.

Putem avea mai multe mechanisme de eliminate a furiei, frustrarii, nu exista doar masturbarea.

Depinde de individ si de energia lui, de cum se simte. De exemplu cand am o viroza masturbarea imi irita sistemul respirator si mai mult si atunci imi este de folos sa ma odihnesc.

Cand sunt 'in calduri' nu am o capacitate atat de buna a gandirii bazata pe analiza si este mai emotionala.

Nici nu as vrea sa stau toata ziua cu mana in pantaloni sa-mi pierd vremea si viata sau sa dau in obsesie pe termen lung.

| doctorandus a răspuns (pentru LifeLust):

Dupa cum i-am raspuns altcuiva:

Ce psihiatru ti-a pus asemenea diagnostic? Nimeni? Stiam eu: diagnostic de adictie de onanie/pornografie nu se poate pune, pentru ca nu exista nici in DSM-5, nici in DSM-5-TR, nici in ICD-10, nici in ICD-11. E in aceeasi oala cu morgellons si hipersensiblitate electromagnetica.

Vezi tu: oamenii care cersesc bani pe internet ofera mai multe dovezi ca sunt bolnavi decat ai oferit tu ca ai fost bolnav. Iar ei nu inventeaza nume de boli care nu exista (diagnostice nerecunoscute de breasla medicala).

| LifeLust a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am stiut ca mi-ai raspuns mie. Era primul raspuns pe care l-am dat pe site.

"Diagnoses that could refer to compulsive sexual behavior have been included in the DSM and ICD for years and can now be diagnosed legitimately in the United States using both DSM-5 and the recently mandated ICD-10 diagnostic coding. Compulsive sexual behavior disorder is being considered for ICD-11."

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/add.13366

In DSM 5 s-a schimbat locul si categoria pentru adictie "de-o naie", posibil cu nume diferit de asemenea.

| doctorandus a răspuns (pentru LifeLust):

Hmm... nu. DSM-5-TR, publicat in martie 2022, a respins atat adictie de sex/porno/masturbare cat si CSBD. Ca atare asemenea diagnostice nu se pot pune in SUA si in alte tari care aplica DSM-ul. Acolo daca diagnosticul nu e pus dupa criteriile din DSM nu va fi recunoscut de alti psihiatri si nu va fi compensat de asigurarile medicale.

Sfatul lui Krueger este bun pentru cei care vor sa-si piarda dreptul de libera practica. Da, standardul legal este ICD-ul, dar asta e o platitudine, valabil e ce-am scris mai sus.

| doctorandus a răspuns (pentru LifeLust):

Se argumentează că diagnosticul de CSBD nu este bazat pe cercertări sexuale.

Briken, Peer; Turner, Daniel (13 iulie 2022). „What does "Sexual" mean in compulsive sexual behavior disorder? •". Journal of Behavioral Addictions. Akademiai Kiado Zrt. 11 (2): 222–225. doi:10. 1556/2006. 2022.00026. ISSN 2062-5871.

| doctorandus a răspuns (pentru LifeLust):

Goia, Mădălina (2016). DSM-5 : manual de diagnostic și clasificare statistică a tulburărilor mintale. București: Editura Medicală Callisto. p. 481. ISBN 978-606-8043-14-2. OCLC 997448435. "Alături de tulburările legate de consumul de substanțe, în acest capitol este inclus jocul patologic de noroc (ludomania), ceea ce subliniază că un comportament de joc de noroc patologic activează sisteme de recompensă similare celor activate de drogurile de abuz determină unele simptome comportamentale asemănătoare celor din tulburările consumului de substanțe. Au fost descrise și alte tipare de comportament excesiv, cum ar fi jocurile pe internet, dar cercetările privind aceste sindroame comportamentale fi altele similare nu au ajuns la concluzii clare. Astfel, unele grupuri de comportament repetitiv, pe care unii le denumesc dependente comportamentale, cu subcategorii ca "dependență de sex", "dependență de exerciții fizice" sau "dependență de cumpărături" nu au fost incluse, deoarece la ora actuală nu există dovezi suficiente pentru a stabili criteriile de diagnostic și nici descriptori de evoluție necesari pentru a defini aceste tipuri de comportament ca tulburări mintale."

Traducerea de mai sus poate fi păstrată neschimbată pentru DSM-5-TR (zice în continuare același lucru cu privire la adicție de sex).

| LifeLust a răspuns (pentru doctorandus):

Mersi de articol, e o lectura foarte satisfacatoare. Eu am inteles ca in ICD 11, se dezbat cum sa denumeasca diagnosticul si sa schimbe metodele de tratament pentru ca nu sunt sustinute de dovezi. De asemenea oamenii traiesc cu stigma diagnosticului, care ar trebui schimbat. In opinia mea daca nu mai apare in DSM 11, este posibil ca oamenii sa stie ca au ceva, dar nu isi poata explica ce, nefiind un diagnostic, raman fara acea eliberare a omului diagnosticat. articolul nu mentioneaza ca acesta nu va mai fi deloc, doar numele si felul in care gandim despre el.

Tu nu zici ca n-are ce sa caute in DSM 5-TR si ICD 11, doar ca termenul de adictie e gresit?

Eu m-am referit la natura fizica a problemelor care apar din cauza "dependentei" mai mult, nu psihica. La greutatile intalnite in perioadele acelea. Sunt atatia care cauta tratament, ca-i o boala, sau ca-i vorba de hormoni etc.

| LifeLust a răspuns (pentru doctorandus):

Criteriile de diagnostic nu exista pentru ca este un spectru de simptome diferite, si ar trebui pentru un diagnostic sa se inculda toate cu foarte mari diferente de la o persoana la alta. Spectru sexual problematic ar putea fi o deumire, haha. Instinct primar personal crescut.

In mod ironic, daca cineva fluiera pe strada catre altcineva chiar daca nu e vorba de excitare sexuala, termenul de hartuire sexuala se aplica, pentru ca este de natura sexuala.

| doctorandus a răspuns (pentru LifeLust):

Eu nu sunt impotriva unui diagnostic de TOC de porno. Dar consensul medicilor este ca asa ceva este extrem de rar. Un articol popular pe tema asta e https://www.cnet.com/......-its-real/

Iar in ce priveste instinctul sexual crescut, asemenea variatii sunt normale, deci nu trebuie patologizate.

| LifeLust a răspuns (pentru doctorandus):

Normale, dar iti interfereaza cu viata "normala" si sanatoasa, planurile pe care le ai si este folosita in loc de procesarea sanatoasa a emotiilor. Acestor oameni nu le e bine cu "normalitatea" lor, cauta metode de a modifica acest fenomen. Dar asta poate avea alte cauze psihice si mecanisme de adaptare gresite, dar si cauze structurale si de functionare ale organismului.

| doctorandus a răspuns (pentru LifeLust):

Parerea mea e ca 1% din nofapisti au TOC de porno, restul si-au produs singuri probleme prin efectul nocebo.

| doctorandus a răspuns (pentru LifeLust):

De ex. exista oameni care se masturbeaza de-si julesc penisul pana da sangele. Aia da, au o problema cu porno.

Dar exista si oameni care se masturbeaza o data sau de doua ori pe luna si se autoconsidera dependenti de porno. Aia e o mare exagerare.

| LifeLust a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am trecut prin asta.
Problema mea era emotionala dar si provenita din lipsa balantei hormonilor.
Practic toata ziua altceva nu faceam. Nici nu ma hraneam cum trebuie.

| LifeLust a răspuns:

Teoria lingurii

https://ro.frwiki.wiki/wiki/Théorie_des_cuillères

The Spoon Theory este o metaforă utilizată pentru a explica și ilustra gestionarea energiei fizice și / sau mentale în comparație cu activitățile zilnice pe care o persoană cu dizabilități sau bolnavi cronici să le efectueze. Fiecare activitate zilnică pe care o desfășoară o persoană consumă una sau mai multe „linguri", ceea ce reprezintă o unitate de energie, știind că persoanele cu oboseală cronică au pentru fiecare zi doar un număr limitat de linguri. O persoană cu dizabilități trebuie să-și aleagă și să-și selecteze activitățile, uneori considerate inofensive (să se ridice, să se îmbrace, să se deplaseze), în funcție de numărul de linguri pe care le-a mai rămas, în timp ce o persoană aptă de muncă are o cantitate nelimitată sau mai multe linguri.

Această metaforă este utilizată pentru a descrie gestionarea energiei pe care mulți oameni cu dizabilități trebuie să o pună în aplicare pentru a economisi suficientă energie pentru a efectua activități din viața de zi cu zi atunci când sunt adesea considerați leneși. Gestionarea consumului de energie pentru sarcinile zilnice a fost descrisă ca fiind o preocupare majoră a persoanelor cu dizabilități cronice sau cu dizabilități sau afecțiuni care cauzează oboseală semnificativă. Această teorie este utilizată în special pentru a explica persoanelor cu dizabilități oboseala, precum și gestionarea și alegerea activităților zilnice în contextul dizabilității cronice.

| LifeLust a răspuns:

Eu personal nu am inventat diagnosticul.