| anonimbuc21 a întrebat:

Salut.
Prietena mea a avea ciclu 2 zile. In 8 si 9.
Pe urma i s-a oprit nu știu de ce.
Am făcut dragoste protejat, totul bine,
A doua zi a mai venit puțin ciclu si acum crede ca iar s-a oprit. Motiv? Trebe sa ma îngrijorez?
Dacă doua zile i-a venit normal.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

D.p.d.v. medical si ginecologic, se considera ca si sangerarile menstruale care se manifesta/desfasoara pe durata a numai 2 zile pot fi apreciate ca fiind... normale. Sanatate!

| LilWatamaloon a răspuns:

In perioda ciclului, corpul feminin sufera transformari hormonale, in unele cazuri, mentruatia poate fi mai abundenta sau mai redusa. In cazul ei este vorba de un ciclu neregulat care poate dura de la 2 la 7 zile, este complet normal. De asemenea, pentru educati sexuala, ciclul este perioade de 28 de zile prin care corpul trece pentru a forma un ovul, iar menstruatia este sangerarea propriu-zisa prin care se elimina acel ovul.