| Andreiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Salut, acum 3 saptamani am facut pentru prima data dragoste cu prietena mea protejat (sex) dupa doua zile i-a venit ciclu apoi a durut-o burta, de ceva vreme imi zice ca o doare cateodata. de la ce sa fie? nu mi-am dat drumu in ea si a fost protejat

Răspuns Câştigător
| Janetthe a răspuns:

Asa e menstruatia... cand intervine un contact sexual el se regleaza... nu te speria e totul bine

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Posibil ca teama ei de sarcina sa o influenteze atat de mult, incat sa aiba false dureri si orice sa i se para ciudat!
Linisteste-o, explica-i ca un contact sexual protejat si fara accidente nu poate duce la sarcina si spune-i de asemenea, ca inceperea vietii sexuale implica si prezentarea obligatorie si regulata la medicul ginecolog.
Acum e femeie si trebuie sa aiba grija de ea!

| JustDoIt456 a răspuns:

Am trecut si eu prin aceasta si toata aceasta durere este cauzata de stres, atat de mult se teme incat simte ca acolo e ceva in neregula.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-am mai auzit de dureri "în zona ovulelor" :)
Poate vrei să te referi la dureri în zona OVARELOR!

Este posibil să fie vorba de o inflamaţie a ovarelor ( anexită = răceală la ovare ) şi din acel motiv să simtă o "jenă"/dureri în zona respectivă!

Eventual, COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l prietenei tale :

Ar fi INDICAT să mergi la un control ginecologic, să faci o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

În cazul unei anexite ( răceală/inflamaţie la ovare ) simptomele sunt diverse - vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Durerile sunt din cauza starii de tensiune in care se afla.

| Andreiiiiiiiiiiiiii explică (pentru neutrino):

In zona ovulelor? si asta cateodata se intampla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O data ce a avut menstruatie, insarcinata nu este.
Daca o doare burta sau simte forfoteli prin ea, ne doar din cauza tensiunii sau din cauza fricii, gandirii ei despre ce s-a intamplat. Frica sa nu se intample ceva rau.
Daca o dor ovarele, ori posibil sa fi racit jos, ori este ceva normal ca dupa un act sexual sa te doara usor.
Vorbeste cu es si calmeaz-o, fa o sa nu se mai gandeasca pentru ca nimic rau nu s a intamplat. Bafta:-)