| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Buna TPU!
Am o intrebare putin cam penibila.
Nu stiu de ce imi intarzie menstruatia. Sunt in ziua 30, iar mie in ultimele 3 luni mi-a venit menstruatia mereu la 28 de zile.
Am sanii grei, nici urma de mucus cervical, dureri lombare si de ovare.
Pana in ziua 22 am facut sex protejat, dupa care am folosit metoda retragerii.
Am motive sa ma ingrijorez sau eu doar o intarziere normala? Multumesc.

7 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Menstruația îți poate întârzia chiar și o luna și sa nu fii însărcinată. Îți poate întârzia din,, n" motive fără a fi însărcinată. Din cauza durerilor, trebuie sa îți consulți urgent ginecologul și sa vorbești cu el și despre contracepție. Metoda retragerii este un mare NU. Da, unii o folosesc luni-ani de zile și nu se întâmpla nimic, dar e nevoie de o singura data și gata, ești gravida, nu se risca sa risti și din cauza inconștienței sa treci prin chiuretaj. Cel mai bine te protejezi, alegi metoda potrivită pentru tine, pana o găsești poate trece timp dar e ok, merita așteptarea. Nu sunt medic, ca sa îți fac o recomandare, însă, pentru mine, steriletul este minunat. Alegi ce ți se potrivește. Însă trebuie sa te protejezi, nu uit nici acum, in liceu când am fost întrebata de un medic:,, Ce măsura de protecție folosesti?" -Niciuna.,, Plănuiești o sarcina?" -Nu.,, Și atunci?!"
Fuguța la ginecolog si contracepție ca sa nu te mai îngrijorezi vreodată.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AnemonaP):

Asa i-am spus si eu sa mearga la ginecolog urgent, nu sa stea sa astepte, dar ea nu vrea sa mearga la medic, este alegerea ei daca crede ca TPU face miracole si vindecari sau diagnostice, mai devreme sau mai tîrziu tot la ginecolog o sa ajungă.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru AnemonaP):

Folosim prezervativul. am folosit metoda retragerii de la ziua 22 in sus (adica zilele cu fertilitate redusa. si am si facut teste de fertilitate ca sa ma asigur)
in fiecare luna ma dor sanii(de cand mi-a venit menstruatia)
dar multumesc de sfat. o sa astept menstruatia si voi merge la ginecolog.
de asemenea am 22 de ani! multumesc

| ioanaaaaa4333 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am spus ca nu vreau. ai raspuns intr-un mod in care sincer m-am speriat. am pus o intrebare legata de menstruatie si mi s-a raspuns de parca urmeaza sa mor laughing

| ioanaaaaa4333 explică:

De ce urgent?

| ioanaaaaa4333 explică:

Eu voiam sa stiu daca e vreo sansa minuscula sa fiu gravida. d aia am si pus intrebarea aicilaughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Pai daca nu zici tot ce vrei sa ghicim? laughing nu esti insarcinata doar ai dereglari hormonale de aia ai sînii grei cum zici tu, se poate sa fie o infectie urinara durerea la ovare este semn de anexită cistita, voi fetele sunte ti sensibile, tot la medic te trimit,laughing sa i ti faci ecografie abdominală, ce varsta ai?