| Danyella94 a întrebat:

prietena mea are o problema acum 2 luni i-a venit ultima data menstruatia si de atunci a avut cateva contacte neprotejate. ea si-a facut ieri un test de sarcina si i-a iesit negativ. poate fi insarcianta si testul sa fie gresit? mentionez ca de 4 saptamani incoace in fiecare saptamana a facut cate un test de sarcian pe saptamana si toate au iesit negative. voi ce parere aveti sa se mai streseze sau sa stea linistita daca testele i au iesit negative

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Daca a avut contact sexual neprotejat sansele de a fi insarcinata sunt foarte mari [50%]. Testul de sarcina se face dupa 21 de zile de la contactul sexual si se repeta dupa 3 zile, altfel nu poti avea incredere in el numa 30%, Daca au trecut deja 21 de zile de la acel contact iar prietenei tale nu i-a venit menstruatia [a avut intarziere de 5 zile] este cazul sa o vada un medic, ginecolog. Nu este de joaca cu asa ceva, chiar daca nu este un bebe poate fi o raceala puternica sau vreo boala, orice boala netratata este periculoasa. Sa ma anunti te rog ce ai rezolvat happy

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil nu este insarcinata, dar nu are absolut nici un motiv sa stea linistita. Adica, o inatrziere atat de mare, in absenta sarcinii, este un semnal imens de alarma. Este bolnava, are o dereglare severa si trebuie sa ajunga la ginecolog cat mai repede pentru a o remedia, fara sechele daca se poate.

| lyrics a răspuns:

Poate fi si o dereglare, sau din cauza stresului.
mai bine duceti'va la un ginecolog.
j gt
tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, atunci este cat de cat bine, dar totusi convinge-o sa mearga.happy Te pup