| Kisses a întrebat:

In septembrie cu o saptamana inainte de ciclu am avut contacte sexuale protejate cu iubitul meu, dupa mi-a venit menstruatia, iar pana in octombrie nu am mai avut contacte sexuale si menstruatia trebuia sa imi vina pe 20-21 octombrie, dar au curs câteva picături si s-a oprit, iar acum suntem pe 4 noiembrie si nu mi-a mai venit, am facut si un test de sarcina acum o saptamana si a iesit negativ, dar nu stiu daca sa am incredere in testul de sarcina... oare am ramas însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca contactele sexuale au fost protejate, dar mai ales din cauza faptului ca au fost intretinute in ultima saptamana a ciclului, intr-o perioada 100% nefertila in care este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina chiar si daca se ejaculeaza sperma in vagin intentionat, rezulta ca NU s-a format sarcina si din acest motiv s-a pornit si menstratia care reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior menstruatiei, ovulul NU a fost fecundat. Rezultatul testului efectuat confirma de asemenea lipsa hormonului de sarcina deci poti fi convinsa ca in mod absolut sigur nu esti insarcinata. Tot ce ti se intampla in aceste momente se datoreaza faptului ca ciclul tau menstrual este NEREGULAT si in aceste conditii nu se poate stabili lungimea acestuia deci nici momentul inceperii menstruatiei. Daca ciclurile tale menstruale sunt prea NEREGULATE, ar fi indicata sa fii consultata ginecologic si eventual sa ti se prescrie un tratament de reglare a ciclului. Multa sanatate!

1 răspuns:
| BibiMilano a răspuns:

Nu nu esti insarcinata!winking