| RobertRobert55 a întrebat:

Salut, prietena mea nu isi doreste copil…i-am spus ca in viitorul apropiat eu as vrea sa avem o familie si un copilas, nu acum bineinteles pentru ca consider ca suntem prea tineri(23 ani) …mi-a spus ca ea vrea o familie dar fara copii …eu nu stiu ce sa fac…ma gandesc ca vrem lucruri diferite la un moment dat, chiar as vrea un copil. Ce nu inteleg eu este de ce nu si-ar dori sa faca asta, ne iubim, suntem fericiti, si putem oferi dragoste unui copilas. Cateodata imi reproseaza ca ea nu ar vrea sa aduca pe lume un copil care va suferi in sistemul in care traim, ca nu merita sa iti pierzi ani din viata pentru un copil.
Merita sa mai stau cu ea daca nu isi doreste in viitor acest lucru?

9 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Prietena ta are dreptate. Pentru ce sa aduca un copil pe lumea asta infecta? Ca sa-i fie foame? Ca sa-i fie frig? Ca sa-i fie frica? Ca sa-l/s-o doara? Ca sa fie sclav pe plantatie, facandu-i pe niste bogati, si mai bogati? Ca sa contribuie la numarul de oi care trebuie manipulate? Ca sa aiba cine sa plateasca taxe si impozite? Ca sa fie carne de tun in vreun razboi?
De ce ar fi prietena ta un om egoist pentru ca nu vrea sa aduca un copil pe lume, asa cum spun unele exemplare de pe aici?! Cum poti fi egoist fata de cineva care nu exista inca? Egoist esti atunci cand faci un copil, dar te gandesti mai degraba la binele tau decat la al lui.
Prietena ta e un om care e capabil sa vada aceasta lume asa cum este si a luat o decizie. Are acest drept. Ultima data cand am verificat, nu era obligatoriu sa faci copii.
Daca nu-ti place viziunea ei asupra vietii, gaseste-ti pe una care gandeste ca tine.

| RobertRobert55 explică (pentru wildthing):

Ce gandire toxica ai!

| wildthing a răspuns (pentru RobertRobert55):

Asa se numesc oamenii care stiu pe ce lume traiesc...toxici?winking

| RobertRobert55 explică (pentru wildthing):

Pai daca e să o luam logic, în ce lume trăim nimic nu ar mai trebui să existe …nici eu nici tu! să te iei de mână cu fosta și să fiți fericitilaughing)

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Mai rar așa femeie, majoritatea calcă peste cadavre ca sa toarnă un copil. dacă tu frate vrei copil atunci despartete de ea și căutați alta care vrea copii

| Violleta2022 a răspuns:

Prietena ta este un om egoist care nu-si doreste sa imparta nimic cu nimeni, totul sa fie pentru burta si bucuria ei, de aceea nu-si doreste copilasi.
Bineinteles ca nu merita sa stia cu eain acest caz, fiindca o asemenea relatie nu are viitor fericit.

| just4ubr2015 a răspuns:

Las-o in pace si cautati o fata de casa care isi doreste o familie nu una egoista care cauta doar cocos si distractie. femeia care nu doreste copii e femeia care s-a nascut degeaba si traieste degeaba pe pamant. altele cheltuie mii de euro ca sa ramana gravide si ea sanatoasa sa nu vrea.

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Bai frate asta depinde numai de tine..sincer daca iti doresti asa mult un copilas pleaca de langa ea.Nu va potriviti in asta si este un termen foarte important zic eu dupa mine, bro ai atatea femei care isi doresc un copil.Aia cu reprosatul mi se pare doar o minciuna din partea ei ca sa nu faca copil, parerea mea. Incearca sa mai vorbesti cu ea, poate o convingi sau poate are un motiv mai credibil de ce n ar vrea stii? Daca nu, eu zic doar sa pleci si cam atat, femei sunt pe peste tot care isi doresc un copil. Fi puternic!

| Paendeo12 a răspuns:

Buna! Ceea ce nu inteleg oamenii e ca nu toate femeile sunt făcute sa fie mame. Decat sa facă un copil pe care sa il neglijeze, sau sa nu il iubeasca, sa iti reproseze mai tarziu tie pentru ca ea nu l-a dorit, mai bine nu îl face. Sunt femei care isi schimba parerea (eu sunt un exemplu de acest caz, la 23 de ani eram convinsa ca nu imi trebuie, acum dupa cativa ani de negare astept sa se nasca...) Dar nu toate femeile sunt la fel. Sunt femei care traiesc fericite si împlinite si fara copii, asta nu le face mai puțin femei. Nimeni nu îți poate oferi un raspuns clar daca merita sau nu sa ramai cu ea, este o decizie pe care tu trebuie sa o iei, incercand sa iti imaginezi viitorul cu ea.