| Altanonimsimplu18 a întrebat:

Recent m-am mutat intr-o clasa noua (am 13 ani). La inceput am stat cu un baiat pe care il cunosteam de ceva vreme. Doar ca dupa cam 2 săptămâni dirigu m-a mutat cu o fata. Ea se comporta foarte frumos cu mine si chiar si acum se comporta la fel. Ma ajuta cu temele, cu pixuri, la teste. Nu stiu sincer de ce ma ajuta. Oare ca sunt nou in clasa sau pentru ca ma place. Colegii mi-au spus ca ea nu se comporta asa de frumos cu nimeni. Mai ales ca am mers la ea in cartier si am chemat-o afara. Surprinzător chiar a iesit. Chiar daca eram cu inca 2 prieteni care inainte de asta imi spuneau ca ea nu prea iese deloc le afara. Oare sa fie pur si simplu întâmplător? E drăguță si buna. Dar imi e cam rusine sa ii zic astea. M-am gândit ca poate asta așteaptă. Cateva sfaturi?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa-i spui nimic, daca iti este rusine, dar poti sa te comporti foarte frumos cu ea, ca sa-si dea seama ca apreciezi ceea ce face pentru tine.

| Altanonimsimplu18 explică (pentru Violleta2022):

Da... Mersi. Oricum la inceput nu era asa de "fericită" ca stătea cu mine in banca. Dar pe parcurs se purta tot mai bine cu mine. Si mi se pare putin ciudat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Altanonimsimplu18):

Bineinteles ca la inceput a fost retrasa, nu te cunostea si se astepta probabil sa fii la fel de obraznic ca si colegii ceilalti.
Dar, dupa ce te-a cunoscut, si-a dat seama ca esti un baiat fain si de aici comportamentul ei dragut pentru tine.
Comportamentul ei chiar mi se pare foarte firesc si natural. Toti suntem circumspecti la inceput, dar dupa ce cunoastem omul, ne relaxam sau fugim happy

| Altanonimsimplu18 explică (pentru Violleta2022):

Da. Dar ma gandesc ca pur si simplu imi "imaginez" ca ma place. Daca intelegi ce vreau sa zic. Dar o sa am rabdare si poate iese ceva.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca a intuit si a si gasit in tine persoana compatibila, cea care este pe placul ei si corespunde preferintelor si standardelor ei in materie de prietenie. Incearca sa fii mai deschis cu ea si in cazul in care consideri ca sentimentele voastre de atractie pot sa reprezinte ceva mai mult de o simpla prietenie, in acel caz nu ezita sa-i dai de inteles ca sentimentul este reciproc. Succes!

| SkyPilot a răspuns:

Eu as vedea doua posibilitati.
Cea care nu te avantajeaza este ca, pana acum fiind mai retrasa, incearca sa le arate colegilor ca e altfel decat o cunosc ei, ca sa fie acceptata complet de restul clasei.
Se poate sa te placa. Nu ii spui nimic direct. Cand spui direct, poti fi refuzat chiar daca de fapt te place. Poarta-te frumos cu ea. O ajuti si tu, o respecti. Priveste-o in ochi fara sa te holbezi, zambeste-i si vezi daca si ea te priveste in ochi si iti zambeste. Cand vorbesti cu ea, atinge-o usor pe brat sau pe antebrat. Fa-i mici complimente (te-ai imbracat frumos azi; te prinde bine lumina asta; imi plac ochii tai... intelegi ideea, mici, nu exagerate). Invit-o pe afara fara sa exagerezi. Daca te place, relatia intre voi se va strange foarte mult. Ai insa grija ca la varsta asta relatiile nu dureaza.

| Altanonimsimplu18 explică (pentru SkyPilot):

Da. Doar ca ea nu prea era retrasă. Si stiu ca la vârstă mea relațiile nu durează.

| ywar a răspuns:

E de mirare ca mai sunt pe lumea asta si pui de oameni carora inca nu le-au crescut dintii si nu musca!

| alinaaa5627 a răspuns:

Ar putea fi niste semne că te place. Încearcă să comunici cu ea și să îți dai seama happy nu trebuie să îți fie rușine, deschide-te in fața ei și ai să vezi.
Bafta!?