| paulodybala50 a întrebat:

Salut, sunt intr-o situatie foarte naspa, adica nu stiu ce sa fac. Deci, am aproape o luna de relatie cu iubita mea, si simt ca nu mai este la fel de atrasa de mine, ma refer ca in primele zile de relatie era mult mai afectuoasa, imi dadea mai des mesaje, dar de ceva timp s-a schimbat, am intrebat-o ce s-a intamplat si mi-a explicat ca ea nu prea este genul sa fie asa afectuoasa, si chiar ma iubeste. Eu i am zis ca o cred si am i chis subiectul. Dar simt ca nu e asta adevarul, si imi este frica sa nu i se fii schimbat sentimentele fata de mine. Ca sa va explic, sunt la liceu si e prima fata de care sunt indragostit cu adevarat si pe care chiar o iubesc. Ma apuca un gol in stomac cand ma gandesc ca este posibil sa nu ma mai placa. Poate sunt eu de vina ca i-am aratat prea mult cat o iubesc si probabil am plictisit-o, i-am scris si o poezie zilele astea, ma gandeam ca daca o sa fiu putin mai indiferent poate o sa se schimbe ceva, dar nu pot sa fac asta, imi e greu, mereu simt nevoia sa i spui tot ce simt pentru ea, va rog ajutati-ma cu niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Cheia sta in echilibru. E bine ca o placi si tii la ea dar nu exagera. Comporta te ca un barbat sau unul pe cale de devenire, adica arata i ca o iubesti dar nu o sufoca. Da i spatiu, si lasa o sa fie ea insasi, a da zeci de mesaje nu e dovada de iubire

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa-i arati ca nu o mai iubesti si vezi ce se intampla!

Eu nu stiu ce aveti voi in cap, dar ideea Ca i-ai aratat prea mult ca o iuvbesti, este prosteasca.
Nu sta nici o fata langa tine daca nu-i arati ca o iubesti, a sta sa-ti fei clar.
Dar daca o inebunesti cu sute de mesaje si telefoane pe zi, iti va da papucii, pentru ca nu-i normal sa uiti de bunul simt sis a te transformi intr-un control freak.
Sincer, la ce-ti trebuie mesaje dese?
Ca sa epuizati toate intrebarile prin mesaje si cand va intalniti sa va plitisiti si sa va certati?
Ia o pauza de la mesajele alea si de l-a sunat, odata pe zi este mai mult decta nromal sa vorbiti, dar si atunci 5-10 minute sunt ultra suficiente.
Incearca sa fii ai un comportament normal fata de ea, daca vrei o relatie normala si sanatoasa cu fata asta, ca ceea ce faci tu este control si manipulare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sentimentul de iubire este important. El face o selecție. El este o modalitate de trăire a aceasta. Ea, și numai ea este persoana cu care voi trăi toată viața, ea este cea mai minunată ființă din toată lumea aceasta. Dacă ea nu mă iubește, simt că mor. Stop. Așa arată, așa este trăită prima iubire. Dar dacă ea nu vrea? Dar dacă ea spune doar din politețe că te iubește? Și dacă spune, iar după câteva zile ea a găsit pe altul mai atrăgător pentru ea decât dta?
Ce o să faci? O să mori din asta? O să suferi și o să îți treacă. De aceea se căsătoresc oamenii cu ceremonie. După aceea se consideră că ți-ai luat un angajament de loialitate. Și chiar și atuncim dacă nu îți convine, poți să divorțezi. Astfel, acum, ea nu are încă nici o obligație față de tine, nu este proprietatea ta, nu este soția ta, ea este liberă. Dacă nu te mai iubește, vei căuta pe alta, de care te vei îndrăgosti din nou. Nu ești nici primul și nici ultimul care trece prin faza aceasta.

| ywar a răspuns:

O luna si o iubesti? Nu cred ca eram atat de sec la 16-17 ani, dar erau si alte vremuri pe atunci. La varsta asta conteaza cantitatea, nu calitatea si oricum relatiile sunt pasagere si foarte superficiale. Daca poti sa te infigi intr-una, cu grija sa nu o lasi gravida sau sa aiba boala pe tine sa te reclame ca ai violat-o, fa-o fara regrete.
Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, dar nu pune prea multa patima pentru ca nu e cazul. Stiu ca e greu, dar cu putin exercitiu iti vei feri sufletul de suferinta. Cand eram pustan, am sperat si eu in niste asa zise iubiri, care s-au dovedit a fi apa de ploaie si toane de moment.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Am 17 ani, deci o sa vorbesc din experienta mea de copil adolescent.
Eu nu cred ca este o problema ca ii scrii prea multe mesaje, astfel incat sa ajunga sa te dispretuiasca - ca nu o omori, daca ii scrii mesaje. Dar ma gandesc ca este clar ca nu le va citi pe toate, deoarece, asa, va obosi.
Treaba este ca nu va trebui sa te simti afectat nici daca vorbeste si cu alti baieti, deoarece este normal ca fiecare persoana sa socializeze cu mai multe persoane (nu doar cu una singura).
Intr-adevar, sunt de acord complet cu ceea ce zice Emma30555: eu zic ca o relatie trebuie sa fie relaxata (fara griji ca e posibil sa te desparti de ea etc.)