| VT8Cobra a întrebat:

Salut.

Sunt nou pe acest forum și sper să găsesc răspunsuri.

Sunt băiat, am 19 ani.

A fost ziua mea de naștere pe 8 aprilie și un profil necunoscut al unei fete îmi scrie pe Instagram. Văd că vărul meu și vara mea o urmăresc. Așa că cred că pot să arunc o privire pe chat.
A = Ea | B = Eu
A: Hey
B: Hey
A: La mulți ani
B: Mulțumesc. Ne cunoaștem?
A: A, nu... Sunt prietena cu vara ta.
B: A fost drăguț din partea ei să-mi facă rost de și mai multe urări de ziua mea. (încercând să fiu amuzant).
A: E mereu amabilă, într-adevăr.
B: A fost o surpriză plăcută să primesc un mesaj de la o fată așa de simpatică.
A: Și... cum a fost ziua ta?
B: Destul de liniștită… Mai mult sunt curios cum a fost a ta.
A: Am avut o zi lungă, dar destul de bună.
(După care s-a făcut noapte și am răspuns a doua zi dimineață happy.
B: Mă bucur. Ce planuri ai pentru astăzi?
A: Mă duc la școală și văd dacă am antrenament sau nu.
B: Ce fel de antrenament?
A: La Karate.
B: Ai grijă la karate, este posibil ca alții să fie distrași de tine.
A: Ok...

Acest ultim răspuns din partea ei nu este un semn bun, am dreptate?
Întreaga conversație este ca un interviu. Întreb și ea îmi răspunde. Asta nu e bine, nu-i așa?
Singurul moment în care a dat dovadă de puțină inițiativă a fost după ce i-am făcut primul compliment.
Știu că am scris ca un prost. Nu am prea multă experiență cu fete.
Ieri am întrebat-o pe vara mea cum de știe o prietenă, pe care nu o cunoșteam, de ziua mea de naștere.
Ea mea mi-a spus că prietena asta stătea lângă ea când mi-a scris de ziua mea și a întrebat-o cine sunt.
Dar e interesant că vara mea mi-a scris pe WhatsApp. Dar fata asta mi-a scris pe Instagram. Asta înseamnă că mi-a căutat profilul intenționat...
Așa că am crezut că are un fel de interes.

Singura mea întrebare este, practic, ce ar trebui să fac în continuare? Părea că era interesată, dar apoi se pare că e din nou dezinteresată?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai cam dat-o-n bara cu asa raspuns:
"B: Ai grijă la karate, este posibil ca alții să fie distrași de tine."

Evita sa mai faci remarci jenante ca cea de sus, mai ales cand nu ai intalnit-o niciodata, nici macar nu stii cum arata, neavand nici un fel de relatie cu ea, dar te-ai erijat dintr-o data intr-un "iubit gelos" sau manipulator, cand de fapt sunteti doar simple cunostinte.

La 19 ani ar trebui sa stii sa vorbesti cu o fata, politicos, respectuos, fara sa te impui sau sa incerci sa o manipulezi, fara sa certi sau jignesti.
Cere-ti scuze pentru remarca total nepotrivita si invit-o in oras (la o prajitura, cafea sau o simpla plimbare), daca vrei sa o cunosti.
In functie de raspunsul ei, vei vedea daca s-a suparat (sau nu) si daca te place si vrea sa iesiti impreuna.

| VT8Cobra explică (pentru Violleta2022):

Mi-am dat seama ca a fost o prostie să scriu așa… Am dat impresie de dubios.

Din totul ce am citit despre cum să comunici cu fete, sunt destul de confuz. Oriunde caut, primesc un alt sfat.
De exemplu, am auzit că un băiat să nu își ceară scuze niciodată după ce face o gafă.
Dar pentru ca oricum nu știu ce sa fac, o să fac cum spui tu. Tu spui că este în regulă să îmi cer scuze, nu?
Doar chestia cu întâlnirea nu o pot face. Ea locuiește prea departe de mine, foarte departe.
Am vrut doar sa începem o simplă prietenie cu o idee de "ceva mai mult" poate cândva in viitor. Mulți oameni se cunosc așa la distanță, și am crezut ca încercare moarte n-are.
Așa cum am înțeles eu, tu ești de părere că este posibil să se repare treaba…
Ai avea poate o idee cum sa continui după ce mi-am cerut scuze? (Fără să o invit la oraș?)

| Miruna333 a răspuns (pentru VT8Cobra):

Cea mai mare gafa ar fi sa nu isi ceara scuze. In ritmul asta, relatie nu vei avea niciodata. Din contra, faci o greseala, iti asumi. Chiar sunt curioasa de unde si prostia asta auzita, probabil de la un mascul alfa.
Poti sa citesti multe, conteaza practica, cu cat comunici mai mult cu fete si faci greseli, cu atat inveti mai mult.
Referitor la orice conversatie, persoanelor le plac foarte mult cand ti se pare interesant despre ce vorbesc, le place sa vada ca te fascineaza anumite aspecte din viata lor. Ca i-ai spus sa aiba grija sa nu distraga pe altii, nu e comunicare, e doar o replica de baietas. O conversatia autentica ar fi continuat cu un compliment si intrebare legata de cat timp practica si dupa mergea conversatia de la sine, mai spunea si ea una alta, si tu la fel

| VT8Cobra explică (pentru Miruna333):

Ce să spun...
Ai dreptate, cu sfat de "mascul alfa".
Ai auzit de "red pill"?
Bărbați ăștia de red pill spun multe lucruri și vor să te învețe cum sa cucerești fete/femei.
Dar eu cam am senzația ca am fost păcălit de ei. Fără tată in casa am căutat și eu sfaturi unde am crezut că le găsesc.
Am avut mult "ghinion" cu fete în trecut și m-am cam tâmpit la cap, drept să spun. Am auzit tot felul de lucruri și "tactici" de peste tot și nu prea mai știu ce este corect sau nu.
Eu acum mi-am cerut scuze pentru replica nepotrivită, și trebuie să văd cum reacționează.
M-am cam săturat să tot fiu eu ăla care face gafe la fete.

| Violleta2022 a răspuns (pentru VT8Cobra):

"De exemplu, am auzit că un băiat să nu își ceară scuze niciodată după ce face o gafă."
Doar un misogin sau narcisit nu-si cere niciodata scuze cand face gafe sau prostii, fiindca nu-i capabil sa inteleaga mental, unde a gresit. Dar un asemenea comportament atrage dupa sine o cearta si o ruptura a relatiei.

Sunt femeie in toata firea si am copii mari, asa cum le-am explicat si lor, iti explic si tie, sa nu urmezi niciodata sfaturile unui: cocalar, smecher, misogin, narcisit sau idiot.
Respectul si bunul simt sunt pe primul plan, daca vrei sa atragi o fata inteligenta si cuminte.
Daca vrei o pitipoanca de cartier sau de consum, atunci vorbest vulgar, trateaza-le urat, ca oricum nu conteaza, fiindca oricum alea vor doar bani, distractie si plimbat cu masina.

In ce priveste relatia cu acea fata de la departare, te sfatuiesc sa nu te incurci cu ea, fiindca o relatie la distanta nu va avea niciodata sanse sa functioneze, fiind timp pierdut, imposibilitatea sa va cunoasteti cum trebuie, imposibilitatea sa aveti o relatie fericita si stabila, din cauza distantei.

Nu, nu cred ca merita sa incepi o relatie cu ea, din simplu dar crucialul impediment ca sunteti la distanta si asta nu va functiona pentru nimeni.

Da-i pace, ureaza-i succes la scoala, la karate si ce mai face ea si spune-i adio.
Cauta-ti o fata in orasul tau, sa fiti aproape, sa va puteti cunoaste pe indelete ca sa nu pierdeti timp inutil, ca-i pretios.
Inca un sfat: niciodata sa nu-ti fie frica sau rusine sa ceri scuze de la o fata, dimpotriva, sa faci intotdauna primul pas spre impacare, fiindca atunci vei fi mult mai apreciat si iubit, asa cum fac numai oamneii inteligenti.
cat despre vorbitul cu prietenii, evita sa-ti povesesti viata personala cu ei, sau sa le ceri sfatul, fiindca vei auzi numai prostii, rautati si sfaturi urate, ca sa se poata amuza pe seama ta, sau sa se bucure cand te vad ca suferi dupa fete.
Un barbat adevarat care-si iubeste femeia stie intotdeauna sa fie respectuos, sa-si ceara scuze, sa fie dulce si placut, fiindca asa face ca relatia sa fie fericita si de foarte lunga durata.

| VT8Cobra explică (pentru Violleta2022):

Acuma cred că îmi dau seama unde am greșit...
Îți mulțumesc din suflet pentru sfaturile tale. Ești o persoană necunoscută și m-ai ajutat așa bine, ce apreciez foarte mult.
Cred că ar trebui să mă întorc în România cândva... Eu trăiesc în Germania de când am șase (6) ani. Am crescut aici și am fost doar foarte rar la vizită in România. (Și recunosc că este absurd să mă țin de o fata care locuiește la 2mii de kilometri...)
Dar totul ce mi-ai zis să nu fac și cum să nu mă comport este exact ce fac majoritatea de băieți în jurul meu aici.
Și culmea ca aproape totdeauna când se comportă băieții de aici așa, totul funcționează la fetele din Germania. Se vede că aici este o mentalitate diferită, care nu prea cred că îmi place.
Eu am încercat să copiez ce am văzut și ce am citit. Dar mi se pare că sânge apă nu se face.
Nu știu cum să explic. Poate de la natură sunt și eu mai serios. Doar ca poate oameni (fetele) de aici cu care sunt eu obișnuit nu sunt potriviți pentru mine. Și așa am încercat să copiez mentalitatea lor. Ce nu a funcționat nici cu nemțoaice nici cu românce. Ce ironie...
Cred că asta ar putea să fie problema mea.
Te rog să mă corectezi daca crezi că spun prostii...

| Miruna333 a răspuns (pentru VT8Cobra):

E ok. din gafe inveti. Nu le vei mai repeta in acest fel. Mult mai bine pe acest subiecte este sa vorbesti cu fetele, decat cu baietii. Numai noi stim ceea ce ne-ar placea sa auzim si asmd, nu replici de atat de la masculii alfa ce iti promit ca agati 10 fete, ca n-ai nevoie de 10, ci doar de una. Da, greu cand nu ai crescut si cu o figura masculina pe langa tine dar nu e prea tarziu sa inveti

| VT8Cobra explică (pentru Miruna333):

Multumesc mult…
Mi-au spus niște bărbați și alți băieți ca nu ai voie să intrebi pești cum se prind pești, ci trebuie să intrebi pe pescuitor… Și mi-au spus ca la fel funcționează și la femei.
Dar când i-am ascultat, am primit numai mai multe probleme. Deci prea bine nu am făcut nici eu să-i ascult pe ei.
Îți dau dreptate la totul ce zici.
Mai bine ascult pe femei decât pe idioți…

| Violleta2022 a răspuns (pentru VT8Cobra):

Sa nu copiezi si sa preiei din mentalitatea altora, pentru ca nu te ajuta cu nimic in viata, dimpotriva, chiar te pot duce la nefericire si pierderi in viata.
Daca esti un om bun, cu educatie si bun simt, urmeaza-ti instinctul, nu folosii sarcasmul si bataia de joc cu o fata, mai ales daca iti place de ea si intotdeauna cand ai gresit, daca o iubesti, iti va fi usor sa-ti ceri iertare, fiindca asta este secretul unei vieti lungi si fericite alaturi de omul iubit.
Am trecut prin viata, am vazut si auzit destule, dar niciodata nu am copiat pe nimeni, am vazut respect, dragoste si compromisuri la mama si tata si am inteles ca asta este secretul vietii unui cuplu fericit.
Retine: sa nu-ti fie teama sa spui femeii iubite cat o iubesti, cat ii esti de draga si nici sa spui "iarta-ma" cand ai facut o gafa sau ai gresit. In dragostea adevarata se iarta usor si apoi, niciodata sa nu mergeti la culcare suparati, fiindca este dureros, asta putand sa va indeparteze unul de celalat.
Sunt reguli pe care voi doi vi le puteti face inca de la inceput: sa decideti intotdeauna impreuna, sa nu va jigniti sau injurati niciodata samd.
Vorbesc din experinta mea de viata, cu o casnicie lunga, frumoasa si fericita.

| VT8Cobra explică (pentru Violleta2022):

Păcat ca nu am dat de astfel de sfaturi mai repede… Păcat ca am ales să ascult pe ce îmi spun oameni greșiți.
Eu sunt atât de surprins pozitiv de ce răspunsuri primesc aici. Nu știu cum să explic, dar majoritatea din jurul meu unde trăiesc aici nu ar fi fost așa de înțelegători și binedispuși să ma ajute.
(Dacă fac greșeli in limba romană îmi pare rău, eu nu am făcut nici un an de școala in România, am început școala aici in Germania…)
Eu te admir foarte mult pentru faptul că ai o căsnicie lunga și frumoasa. Poți sa cauți cu zilele aici să găseați căsnicii fericite…
Eu o să bag la cap ce mi-ai spus și ce mai învățat.

Astăzi eu i-am cerut fetei scuze, dar abia după 7 ore a răspuns cu "Stai liniștit". Nu știu cum să interpretez mesajul asta. Poate fii scris la mișto, sau nu știu. Nici nu știu ce să răspund.

Doamne ce a-și dori sa am mai mult contact cu ea (nici nu a-și putea să explic rațional de ce), dar șansele mele sunt cred ca forte mici…

| Violleta2022 a răspuns (pentru VT8Cobra):

"Stai linistit"
Raspunsul ei a fost unul evaziv, probabil pentru ca a fost deranjata de sarcasmul raspunsului tau, ori ai raspuns in acelasi stil smecheresc, asa cum raspund tinerii din ziua de azi.
Incerca se te controlezi si mai bine nu raspunzi, decat sa dai vreun raspuns jignitor sau flegmatic, mai ales ca nu-ti este stilul sa fii obraznic.

Niciodata sa nu jignesti o fata, chiar daca ti-a vorbit urat sau nu are un comportamnet frumos fata de tine, mai bine rupi relatia pe motive ca nu sunteti compatibili si mergi mai departe.
Nu te lasa infleuntat de sfaturile proaste si rautatile, cocalarilor, ca ajungi ca ei si culegi ce culeg si ei, adica pitipoance de duzina, fara creier.
Iti va lua ceva vreme sa gasesti o fata asa cum iti place tie, dar nu dispera, esti abia la inceput de viata, foarte tanar, abia iesit din adolescenta si ai tot timpul din lume.
Bucura-te de tot si nu uita, nu folosii rautati cu nimeni, fiindca a fi om bun si respectuos este un lucru mare si rar, iar universul iti va da inzecit ceea ce tu oferi, in plus, vei fii de 1000 de ori mai ferict ca altii, chiar daca nu esti un om bogat la punga, ci la suflet.

19 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Ok, nu a fost foarte inspirata acea ultima replica, dar totusi, chiar vrei sa te consumi pentru o tipa atat de rigida, care iti vaneaza fiecare gafa/greseala?
O tipa ok, ar fi stiut/acceptat ca poate ai fost emotionat, neinspirat pe moment si poate s-ar fi simtit chiar flatata ca ea a fost motivul emotiilor. Si apoi, ea mai locuieste si foarte departe...deci ce speri tu sa iasa din situatia asta?

| Miruna333 a răspuns:

Cere-i scuze si dupa continua conversatia, intreband-o lucruri despre ea, ca sa va cunoasteti mai bine

| VT8Cobra explică (pentru Miruna333):

Și este în regula să continui in acest stil de întrebare-răspuns ca la un interviu?
Credeam ca dacă ea nu pune întrebări, nu are interes.

| Miruna333 a răspuns (pentru VT8Cobra):

Tu te gandi la conversatie ca la un interviu, tu vii cu initiativa ca esti baiatul, normal ar fi sa puna si ea intrebari, poate n-a simtit inca sa le puna sau nu a stiut cum. Are interes ca ea te-a abordat, pana la urma. Ea a facut un pas si acum vrea sa vada de la tine

| VT8Cobra explică (pentru Miruna333):

Exact, ea a făcut primul pas și atunci am făcut și eu un pas (înainte de gafă).
Numai după primul meu pas, ce a fost un compliment, a pus și ea o întrebare. Dar după aia a devenit conversația tot mai seacă. Și apoi am făcut gafa.

…dar când știu eu de fapt când să mă retrag, când știu ca ea vrea să scape de mine?
Ce este dacă nu vrea să "mă rănească" și nu spune direct ca abia așteaptă să o las în pace?

| VT8Cobra explică (pentru VT8Cobra):

Acuma, 7 ore după ce i-am scris ca îmi cer scuze, a răspuns cu "stai liniștit". Nu mai mult.
Dar i-a cam trebuit destul de mult sa răspundă. Nu sunt fetele în ziua de azi non stop pe mobil…?

| jaqtoo a răspuns:

Prima dată când văd că femeile scriu primele, minune chiar mă mir, eu nu cred că va fi un final fericit.

| VT8Cobra explică (pentru jaqtoo):

Ai putea să explici de ce?

| jaqtoo a răspuns (pentru VT8Cobra):

Deja cam face mofturi din ce citesc si sa tii minte daca nu ai bani si nu arati cum vrea cam ai 0 sanse, sa iti spun realitatea.