| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Sunt un bărbat asexual, ştiţi vreun site de dating pentru persoane asexuale?

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Adica...nu ai nevoie de sex, dar vrei sa te insori cu o persoana (presupun ca femeie) care de asemenea nu are nevoie de sex?

| Floridori a răspuns:

Din pacate, in Romania nu stiu sa existe.
Motivul il poti vedea prin comentarii. Oamenii nu inteleg ca o persoana asexuala poate avea o relatie sau isi poate dori o relatie cu cineva...
In plus, din cauza acestor prejudecati si forme de gandire defectuoasa, oamenii cu diferite orientari sexuale prefera sa nu se afiseze.
Singurele optiuni de pagini de acest gen sunt cele internationale, cele mai multe fiind din Statele Unite.

| Invictusman a răspuns:

Nu exista nici un site pentru asexuali.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu are nicio logica ce ai spus!

| Mopmop a răspuns:

Toate aceste site-uri au optiuni in ceea ce priveste orientare sexuala. Iti ramane doar sa iti faci cont, selectezi preferinta ta si astepti sa vezi cine te contacteaza. Simplu.
Aproape toate au o sectiune gen "despre mine" treci acolo aspectul asta si astepti. Poate gasesti pe cineva ca tine.
Bafta iti doresc!

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Tu clar nu știi ce înseamnă "asexual"...
Persoanele "asexuale" sunt persoane care nu sunt atrase d.p.d.v. sexual de către nimic, nefăcând parte din nicio orientare sexuală. Termenul este format din "-a" (prefix din lb. greacă care înseamnă "fără") și "sexualitate", adică "fără sexualitate", care nu aparțin vreunei orientări sexuale.

| anonim_4396 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ştiu ce înseamnă termenul,, asexual".

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi atunci de ce te aștepți că existe astfel de site-uri, din moment de oamenii asexuali nu reprezintă nicio dorință sexuală?

| BloodyLips a răspuns:

OFFF educatia asta. Poti fi asexual si in acelasi timp sa iti doresti o relatie. Pentru unii relatia se rezuma doar la sex din pacate, atat stiu. Cati ani ai, Mihai?

| BabaOarba a răspuns:

Nu stiu sa existe astfel de site-uri, dar exista comunitati religioase unde sunt persoane care nu doresc sex intr-o relatie/casatorie decat strict pentru reproducere. Asa ca se poate considera ca, in afara de concepere, nu se pune accent pe sex.

Acum depinde daca esti o persoana religioasa, ca sa simti interes pentru cineva care face parte dintr-o astfel de comunitate.

| Ardamax69 a răspuns:

Minecraft