| ALM2000RO a întrebat:

Există vreun site de dating dedicat comunității asexuale în România?
Sau știți site-uri de dating românești unde să existe opțiunea de a te declara asexual la detaliile contului (în vederea identificării algoritmului de potrivire cu persoanele asexuale, utilizatoare ale acestor site-uri)?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru atata lucru nu trebuie sa te inscrii nicaieri, pe nici un site, pe nici o aplicatie, rubrica sportiva sau lista de familie, neinteresand pe nimeni ca tu nu esti atras sexual de nimeni si evident nefacand nici un sesns sa se intalneasca cineva cu tine de dargul de a te cunoaste la fata.

Site-urile de dating au ca scop relatiile interumane si sexuale intre persoane de acelasi sex sau de sex diferit, ceea ce la tine nu este cazul.

| ALM2000RO explică (pentru Violleta2022):

Există relații interumane și fără sex, cele între asexuali. Tocmai că iubirea nu constă doar în sex.
Nu vreau doar să fiu cunoscut la față, ci se încerc o relație romantică cu o româncă asexuală, deci să ne manifestăm iubirea prin altceva decât sex.
A fi asexual nu înseamnă a nu iubi sau a nu simți nevoia de relație romantică sau de atașament. Înseamnă doar lipsa atracției și a dorinței sexuale. Nu înseamnă că nu putem fi romantici. Ne îndrăgostim ca orice altă persoană.
Iar dacă eu sunt așa de mulți ani și posibila iubită la fel, nu văd de ce nu ar merge relația.
Sigur, suntem cazuri rare, deci e greu să găsesc o astfel de fată în viața reală, tocmai de aceea și întrebam de existența unor astfel de site-uri de dating specializate (deci pentru comunitatea de asexuali).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

De site de dating nu stiu, dar comunitate e posibil sa fie pe reddit.

| ALM2000RO explică (pentru dullcat):

Nu am găsit comunitate locală (sau cel puțin comunitate la nivel de România) de asexuali pe reddit...doar la nivel internațional, unde sunt aproape 0 șansele să dau de o româncă asexuală.