| AndYUchiha a întrebat:

ajutati-ma si pe mine ce inseamna termenii: ejaculare si menstruatie dau funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| oannaroman a răspuns:

Ejacularea (erecția) este eliminarea lichidului seminal (spermei) prin canalul uretral, fiind însoțită de obicei de orgasm. Ejacularea se produce în urma actului sexual sau după masturbare.Foarte rar, apare din cauza unol boli renale.La adolescenți poate apărea involuntar în somn.

Menstruația (din latinescul menstruus, „în fiecare lună") este manifestarea cea mai vizibilă a ciclului menstrual la femei, fiind reprezentată de o hemoragie fiziologică din mucoasa uterină, care apare la femeia adultă. Se produce regulat și periodic, aproximativ la 4 săptămâni, exceptând perioada de sarcină și de alăptare, durând în general între trei și șapte zile. Apare la pubertate ca urmare a modificărilor ciclice morfofuncționale și hipofizoovariene. Când menstruația este foarte abundentă, ca în unele boli endocrine (hiperfoliculinie), se numește menoragie. Când pierderile de sânge sunt în afara perioadelor menstruale, se numește metroragie. Menstruația încetează la menopauză, care la unele femei poate fi mai devreme, la altele mai târziu. De aceea unele femei pot naște copii chiar la o vârstă mai înaintată. În termeni populari i se mai spune „soroc", „regulă", „period".

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
MENSTRUAŢIA este eliminarea lunară prin vagin a ţesutului moale din interiorul uterului (endometru).
Nu confunda MENSTRUAŢIA cu CICLUL MENSTRUAL!
CICLUL MENSTRUAL, este perioada dintre prima zi a menstruaţiei şi prima zi a următoarei menstruaţii.
EJACULAREA este eliminarea cu putere a spermei prin penis.
Te pup!

| Eusebiu_Victor_1987 a răspuns:

Ejaculare:-atunci cand un barbat isi duce copii la piscina(sau cand ii izbeste cu capu de gresie)
Menstruatie:-momentul in care trebuie neaparat sa ai un stomac tare si un prezerv.

| Amneziedevise a răspuns:

MENSTRUÁȚIE, menstruații, s. f. Hemoragie fiziologică din mucoasa uterină, care apare la femeia adultă în mod regulat și periodic, începând din epoca pubertății, cu întreruperi temporare în perioadele de sarcină și de alăptare, și până la menopauză, când dispare definitiv; soroc, regulă, period.

EJACULÁ, ejaculez, vb. I. Tranz. A elimina sperma prin canalul uretral.