| Unsmilecucireasadeasupra a întrebat:

Am 14 ani si am o problema. Acum 5 zile trebuia sa imi vina ciclul si nu mi-a venit. Ma dor sanii, sunt balonata, ma doare burta, ma doar spatele. Care credeti ca este motivul intarzierii?

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O dereglare hormonală, bea ceai de urzică cu crețișoară pentru reglare.
Sănătate!
Pa, pa.

| Unsmilecucireasadeasupra explică:

Simptomele alea sunt specifice ciclului. De aceea le-am insirat.

| KiddaDot a răspuns:

E ceva foarte normal la varsta asta! Obisnuia sa vina regulat? Stai linistita! Nu va intarzia foarte mult. Iar durerea de burta/spate si balonarea sunt semne ca "e pe drum". O zi buna :*

| consilierultau001 a răspuns:

Nu nu este pana te reglezi hormonal o sa mai ai din astea. stai linistita

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă ai întreţinut relaţii sexuale NEPROTEJATE...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, simptomele indicate de tine POT reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Poate ai facut sex cu prietenul si nu v-ati protejat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este vorba de o dereglare hormonală, nu te îngrijora, mergi la medic dacă întârzie mai mult.
Te pup!

| PopAdrian a răspuns:

Pana la "maturizarea" si reglarea completa a organismului, acest lucru este normal. Menstruatia apare cu intarziere deoarece esti la pubertate, moment in care corpul tau este putin in dezechilibru si in continua schimbare. NU ai de ce sa te sperii. Succes!

| detty24 a răspuns:

S-ar putea sa fii insarcinata daca ai aceste simptome dar daca nu ai avut relatii sexuale neprotejate nu ai de ce sa te ingrijorezi poate doar ti se regleaza hormonii, sau ceva de genul dar pentru linistea ta fa-ti un test de sarcina sa nu te trezesti cu probleme pe cap cand e deja tarziu... Multa sanatate iti doresc *-*

| Raspundd a răspuns:

In general daca esti insarcinata. Doar atat.

| farsoareaehheee a răspuns:

Motivu esti fraiera ca-sa nu zic proasta daca esti virgina e ceva normal pentru varsta ta eu AM 15

| Unsmilecucireasadeasupra explică (pentru farsoareaehheee):

Nu ai vreun drept ca sa ma faci proasta sau fraiera, dar ca sa stii si tu eu am trecut de perioada normala de 3 ani de reglare a ciclului, asa cum este normal. Iar cum mie mi-a venit mereu regulat dupa 4 ani de zile este normal sa ma ingrijorez. Mai bine taci. Nu sti situatia in intregime ca sa dai astfel de comenrarii. Datq viitoare abtine-te.

| farsoareaehheee a răspuns (pentru Unsmilecucireasadeasupra):

Ok! fii mai explicita, ca nu e nimeni obligat sa descifreze intrebari si scuzee pentru ca te am jignit