| anonim_4396 a întrebat:

Am 16-17 ani si mi-am inceput viata sexuala. Atunci cand am inceput-o, nu am sangerat deloc. A fost o milipicatura de sange ca sa spun asa. Si am avut mai multe acte sexuale si totusi la niciunul nu am sangerat. Este posibil sa mai fiu virgina? Adica eu nu cred dar sunt confuza. Apoi am fost si la ginecologie pentru a vedea care e parerea unui specialist. Iar acesta mi-a spus ca nu sunt semne de dezvirginare recenta. Cu asta chiar m-a speriat oarecum fiindca eu nu m-ai fusesem cu alt baiat. Va rog, nu imi spuneti "Esti prea mica" sau chestii de acest gen. Astept un raspuns serios. Multumesc.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mai esti virgina. O milipicatura de sange este absolut suficient, multe femei pierd exact atat sange la dezvirginare. Ginecologul ti-a spus ca nu exista semne de dezvirginare recenta, asta inseamnand ca fusesesi dezvirginata cu mai mult de 3-4 zile inainte de consultatie, moment in care nu se mai poate sti daca ai fost dezvirginata in urma cu 10 zile sau un an.

greece12
| greece12 a răspuns:

Virgina nu mai esti,poti fii foarte sigura.
Virgin inseamna "care nu a facut niciodata sex,cast,candid, pur, nevinovat"...
In plus,daca tot ai fost la ginecolog,ai fi putut sa-i ceri sa te lamureasca asupra tuturor acestor amanunte care iti ridica intrebari!
Probabil ti-ai inceput viata sexuala de suficient timp si leziunile de la ruperea himenului s-au vindecat sau medicul a tratat superficial problema ta.
Ar fi trebuit sa te consulte serios,in primul rand,sa-ti puna intrebari care tin de istoricul tau medical,sa treaca la examinarea vulvei si apoi la ecografie transabdominala,in cazul in care ar fi realizat ca himenul tau e intact.
Te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog serios,recunoscut si validat care sa te examineze cu adevarat(col uterin,recoltare de secretii pentru testul Papanicolau,examinarea uterului si ovarelor) si care te-ar putea edifica asupra nelamuririlor pe care le ai.
Pot sa-ti spun,totusi,ca acea "milipicatura" de sange a aparut in urma dezvirginarii tale, nu este deloc nevoie sa ai o mare hemoragie, himenul are forme extrem de variate, depinde de fiecare organism si este o membrana extrem de subtire de doar cativa milimetri.
Desi nu te va lamuri in totalitate, citeste putin aici:
http://www.seximus.ro/intrebari_sex/sangerare_dezvirginare.php
Si schimba-ti ginecologul, trebuie sa tratezi cu toata responsabilitatea faptul ca ai devenit femeie, nu te juca cu organismul tau.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai facut-o, fa-o in continuare si vezi daca reuseste vreun baiat sa te dezvirgineze. Daca exista vreunul care reuseste, multumeste-i, cu promisiunea ca o veti face si altadata

| Felys a răspuns:

Ai un himen elastic care nu s-a rupt chiar si dupa incercari repetate, daca doctorul a spus ca nu sunt semne de dezvirginare, probabil ca intr-un final se va rupe dar dupa alte incercari

| Alcyon a răspuns:

Ai himenul elastic si de-asta nu ai sangerat. Sunt femei carora li se rupe himenul abia cand nasc. Deci in mod sigur nu se poate vorbi despre virginitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ruperea sau neruperea himenului nu are legatura cu virginitatea.
Daca faci sex nu mai esti virgina si punct.

| Hαppiηеss a răspuns:

Chiar daca nu s-a rupt himenul si nu ai sangerat, virgina nu te mai poti numii. Din moment ce ai fost penetrata si tu insasi ai spus ca ai avut mai multe contacte sexuale e logic ca vaginul tau s-a largit. Cat despre medic, cred ca nu prea stie ce face, unul competent si-ar da seama imediat si de un singur contact sexual, pe viitor consulta altul.

| Deyutza1039 a răspuns:

Nu mai esti virgina pentru ca ai avut relatii sexuale...

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Pai daca doctorul ti-a zis ca nu sunt semne de dezvirginare...nu cred ca suntem noi mai specialisti decat el.

In spirit de gluma ti-o zic prietenul tau inseamna ca o are mica rau big grin

Ca sa fi si mai linistita incearca sa consulti si alt ginecolog.

| amalia025 a răspuns:

Mai... nu ca as fi eu doctor ginecolog, dar cred ca odata ce ai facut sex nu mai esti virgina. Parerea mea e sa te duci si alt doctor