| CrazyLitleBoy a întrebat:

Am 16 ani si am eu o problema si am apelat la voi. Sunt genu de baiat mai timid si sunt cam singur de 3 ani si simt si eu nevoia de o prietena dar nu stiu cum sa imi fac una sau unde sa cunosc. Daca ma puteti ajuta orice sfat este bine primit.

Răspuns Câştigător
| Ayethusa a răspuns:

In primul rand, pentru a fi acceptat social, pentru ca asta este atat problema ta, cat si a tuturor adolescentilor de varsta ta, nu este neaparata nevoie sa-ti faci o prietena. Poti sa iti domini, ca sa spun asa, grupul de prieteni si prin alte cai, cum ar fi, spre exemplu, inteligenta, glumele, energia pozitiva.

Pe de alta parte, daca esti sigur ca simti nevoia de o prietena, atunci exista cateva sfaturi pe care as putea sa ti le dau.

1. Chiar daca se spune ca nu haina face pe om, aspectul conteaza. Nu foarte mult, insa. Ce trebuie tu sa intelegi, e ca atunci cand vezi o fata si ea te vede pe tine, nu poate sa se uite la personalitatea ta. Se uita la fizicul tau. Asa ca poti sa faci niste sport, niste jogging seara sau dimineata, incearca sa mananci regulat, sanatos, ca sa ai un corp frumos dezvoltat. Ai grija de tine, incearca sa faci doua dusuri pe zi, spalat pe dinti, etc.

2. Fii inteligent, creativ si unic. Nu copia glumele altora, sau replicile lor. Daca iti place vreo gluma sau replica si vrei s-o reproduci, spune-o in stilul propriu, modificand, daca simti ca e nevoie, cuvinte. Totodata, pentru a mentine atentia unei fete, este important ca tot timpul sa ai ceva interesant de spus, ceva unic si nou pentru ea.

3. NU vorbi tot timpul. Este okay ca tu sa incepi conversatia, cel putin la inceput ( in cazul in care va intalniti de mai multe ori ), dar dupa un timp e bine s-o lasi pe ea sa inceapa. Astfel poti observa daca ii placi, sau nu.

4. Nu da totul din casa. Fii evaziv. Spre exemplu, te intreaba ce hobby-uri ai. Sa spunem ca vei zice, evaziv, sportul. Fie cu alta ocazie, fie pe moment, vei avea sansa sa ii povestesti, sau sa ii arati poze despre o excursie la munte unde ai skiat, sau despre fotbalul pe care-l joci.

Mai multe nu stiu exact ce sa-ti spun. Trebuie sa stai pe langa fete si femei ca sa le cunosti. Trebuie sa flirtezi foarte mult cu ele, astfel incat sa iti dispara teama de a vorbi cu ele. Trebuie sa socializezi foarte mult, nu neaparat numai cu femei, dar in general, ca sa te obisnuiesti cu a dezvolta o idee.

PS: Daca ajungi sa cunosti o fata foarte bine sa nu sunteti impreuna deja, sansele sunt de aproximativ 90% sa nu mai poata fi nimic intre voi niciodata. Alege cu cine ai vrea sa formezi un cuplu si cu cine ai vrea sa fii prieten.

O zi buna!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit.Ramai cu capul pe umeri, cum se spune, nu intra in anturaje de prost gust si curind vei uita de aceasta problema.Mult noroc.

| selysol a răspuns:

Multe persoane isi cunosc prietenul/prietena prin intermediul prietenilor. Roagati prietenii sa cheme cunostinte si sa iesiti in parc prin oras si vei putea cunoaste fete noi cu care poti sa ai o posibila relatie mie mi se pare cea mai ok metoda daca vrei sa iti faci o prietena si nu te grabesti prea tare poti sa astepti pana incepe scoala si sa filtrezi cu fetele iesi si tu afara in pauza si intra in vorba cu fetele din clasele paralele iti mai dau un sfat fetele nu musca laughing nu trebuie sa fii timid fii tu insuti si discuta cu o fata respectos eu iti urez mult succes:*

| badboy18 a răspuns:

Toate la timpu lor stai linistit

| Roxaanaaa a răspuns:

Eu zic ca toate la timpul lor nu poti sa-ti faci o prietena cand vrei..Succes!

| lulus9695 a răspuns:

Pai ce pot eu sa iti spun este sa ai rabdare pentru ca persoana potrivita va aparea poate esti singur acum pentru ca nu ai curaj sa abordezi fetele dar stai linistit ca nu te mananca crede-ma ca mai sunt si fete cu capul pe umeri si bun simt care cu siguranta nu ti-ar intoarce spatele