| Anonim2896 a întrebat:

Salut TPU, am 28 de ani si sunt impreuna cu sotul meu de 11 ani, problema e urmatoarea, ma banuieste ca m-as fi culcat cu varul meu mai mic, in acceasi perioada cand varul meu inca venea pe la noi. Eu am cautat pe google "boli cu transmitere sexuala" nu stiu ce aplicatii are el de il alerteaza...dar are, plus ca am aflat ca sunt microfoane in casa si spune ca a auzit ceva, intre timp eu am vazut ca ceva se intampla cu el(sotul) si i-am zis verisoarei mele sa nu mai vina pe aici si cu fratele ei, care l-a pus pe jar si mai rau pe sotul meu, mi-a zis ca daca nu aveam nimic de ascuns de ce i-am zis sa nu mai vina pe la noi. Chiar nu am facut nimic si acum mi-a zis ca mergem sa facem test poligraf si i-am zis ca merg fara nici o problema.Nu stiu cum sa ma mai comport, s-a distantat foarte rau de mine.

15 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Eu inteleg gelozia pentru ca si eu sunt un om cu astfel de trairi, insa nu as merge niciodata pana la un asemenea nivel al delirului. Consider ca trebuie sa existe anumite limite, trebuie sa ai o anumita eleganta in comunicare, un anumit nivel de diplomatie. Nu poti sa-ti acuzi partenera chiar de tot ce iti trece prin minte, pentru ca exista un foarte mare risc sa distrugi relatia iremediabil. Ce relatie mai e aia, atunci cand iti tratezi partenera ca pe un adversar, ca pe un inamic? Cand se intampla asta, deja s-a terminat. De fapt nu s-a terminat, pentru ca va deveni din ce in ce mai rau.
Du-te sa faci testul poligraf (presupunand ca el chiar stie un loc unde se face asta si nu e doar un mod ieftin de e pune presiune pe tine) ca sa-i dai o lectie, sa vada individul ca esti nevinovata, iar apoi paraseste-l fara sa te mai uiti inapoi.

regis
| regis a răspuns:

O relație nu se poate baza pe poligraf. E bolnav de gelozie, eu as scapa de el, o astfel de relatie e foarte toxică pentru partener, adica pentru tine. Ca sa nu mai zic ca probabil te înșeală, cei mai suspiciosi sunt de obicei cei care ei insisi fac.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Trist, ți-ai aruncat la gunoi tinerețea și cei mai frumoși ani căsătorindu-te

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sotul tau e un tîmpit si un gelos, bea? Ca numai un astfel de om te poate banuii ca ai avutr o relatie cu varul tau, ai o relatie toxica mai bine divortezi ca te baga in depresie idiotul ăsta de soț, lasa l singur cu frustrarile lui de imbecil. Ce varsta ai? A pus microfoane in casa e nebun de tot. Fugi si lasa l dracului cu obsesiile lui.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Testul poligraf nu garanteaza 100% ca raspunsurile sunt adevarate si iar te poate bănuii ca minti, asa ca nu mai fă test ca asa vrea el sa faca el controale la pshihiatrie ca are mare nevoie.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine e să te desparți de paranoic înainte ca situația să devină prea tensionată.

| dullcat a răspuns:

Buna.Situatia suna exact ca o telenovela aiurea. Imi pare rau ca sotul tau nu are incredere in tine dupa 11 ani de relatie.

Daca sunt microfoane in casa, de ce nu verifica inregistrarile? Cred ca e mai ieftin decat testul poligraf.In alta ordine de idei, acest comportament al lui e un mare red flag. In realitate se comunica pentru a se rezolva o problema, nu se actioneaza cu tehnologie ca in filmele cu spioni.

Relatia aceasta nu pare deloc sanatoasa.Mai mult de atat, niciun om relativ normal nu s-ar culca cu membrii propiei familii.Si niciun om decent nu si-ar insela partenerul. Odata ce i-a intrat in cap aceasta idee, cred ca nu o mai poti scoate.Mereu va exista acolo acest sambure de indoiala.

| VoidEternal a răspuns:

Paranoia level 1000. E bolnav, are probleme serioase.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Sunt microfoane in casă sau bănuiești că sunt micofoane in casă?
Bărbații, la fel ca și femeile. SIMT.
Dacă tu crezi cu adevărat că bărbatul tău se inșeală și e paranoic. Desparte-te de el. Dar dacă știi că nu-i prost și te-a simțit că minți. Te sfătuiesc să nu-i spui adevărul și să-l ți lăngă tine fără să-l mai inșeli vreodată.

| AmandinaDragan a răspuns:

Trebuia sa te culci cu varul la un hotel.happy

| Continchiscontsters a răspuns:

E bolnav omul cum naiba da fi asa frate când voi sunteți de 11 ani împreună ce are este nebun?

| Continchiscontsters a răspuns:

Microfoane în casa laughing)) Doamne ferește deja sa crede în Matrix cum frate sa pui microfoane în casa Doamne ferește deja este altceva asta

| Continchiscontsters a răspuns:

Omul nu-i sănătos dacă atâta de departe a mers nu-i bine deloc orice om este gelos da pana la o limita dacă a depășit normalul ceia ce și se vede cum sa zici frate asa ceva sa pui și microfoane în casa este nebunie curat asta ai grija ca aia nu mai este gelozie este nebunie mare de tot sa pui microfoane în casa și sa spui ca copilul este de la altcineva jale

| GeorgeCazan a răspuns:

Omul are probleme grave. Asta nu e gelozie, e deja paranoia. Nici în filme nu auzi de asa ceva, microfoane în casă ca să spioneze soția. Nici tu nu pari ca realizezi ce face soțul tău; el este soțul tău; tu nu ești o marfă sau un obiect a lui, cum probabil crede el. Genul ăsta de comportament din partea lui se va lăsa cu divorț, dar până să realizezi acest lucru, îți vei manca tinerețea cu prostul.

| KairaK a răspuns:

Fugi cat mai poti omul e bolnav, gelozie acutaaaaa